Pontosan másfél évtizede arról szóltak a híradások, hogy kimúlt a Nyugati pályaudvar mellé tervezett kormányzati negyed. Erre a hamvába holt ötletre egykor eltapsoltak bő 8 milliárd, a mostani, alaposan elinflálódotthoz képest "kemény" forintot. A projekt megvalósítására létrehozott kft. vezetője a nyilvánvaló bukás kapcsán mindenesetre eldicsekedett azzal, hogy 3,8 milliárd forint költségvetési ("elégetett") pénzt így is sikerült megtakarítaniuk. Korántsem magyar jelenség: a mindenkori kormányzati hivatalok mostoha elhelyezési körülményeit ecsetelő sirámok azóta sem lankadnak, teret engedve az értelmetlen pénzpocsékolásnak. Az adófizetők pénzének parttalan elherdálásába jobb helyeken kormányok szoktak belebukni, miniszterelnökök bíróság elé kerülni.
Orbán Viktor fixa ideája, hogy az általa legfontosabbnak vélt minisztériumok méltó elhelyezése csak úgy lehetséges, ha az általa birtokolt Karmelita tőszomszédságában vannak. Ezért még a hangzatos nevű Magyarság Házát (és az Országos Levéltár egy részét) is kipaterolták a Mátyás templom szomszédságából, hogy a Pénzügyminisztériumnak helyet szorítsanak, s a várbeli régi Országházban lévő - az MTA-tól időközben einstandolt - kutatóintézeteket is kitessékelték, helyükre a Belügyminisztériumot képzelték el. De hurcolkodásra kényszerül a Hadtörténeti Múzeum is, hogy helyére a hadügy egyes szervezeti egységei kerüljenek. Azonban nem csak a honvédelmi tárcánál vélik szűkösnek a majdani épületet, hanem a másik két minisztérium is kizártnak tartja, hogy elférjenek a kormányfő által megálmodott új helyükön.
Ez alól a rekordveszteségbe beletenyerelt, alaptőke-hiányos jegybank sem kivétel - látótávolságban a budai Vártól - két Krisztina körúti irodaházba költözött, amíg a Szabadság téri székházat 54 milliárd forintból felújítják. A nemzeti bankról aligha mondhatjuk el, hogy az észszerű takarékosság élharcosa lenne, hiszen ezekben a tágas budai irodaházakban sem találtak méltó helyet Matolcsy Györgynek - pontosabban az elnök saját magának. Így a Szentháromság téren a Pallas Athéne időnként ellopott pajzsáról ismert Bölcs Várra keresztelt épületben, a vezető munkatársaitól is némi távolságban vívja mostanában csekély eredményt is felmutatni tudó csatáját a magyar gazdaság pénzügyi stabilitásának megteremtéséért. (Időközben az is kiderült, hogy a Szabadság térre kevesebben költözhetnek majd vissza, mint a korábbi létszám. Hála a szűkösebbé váló hasznos területnek.)
Minálunk az irodaházak tényleges napi kihasználtsága 30-40 százalékos. Míg az állami beruházásokból 270-et befagyasztottak, illetve átütemeztek, addig az állam nem volt rest 244 milliárd forintért megvásárolni a tervezett zuglói városközpont ingatlanfejlesztő cégét, ahol a korábbi elképzeléseknél jóval kevesebb lakást, viszont annál több irodát építenek - egy sportpálya beáldozása árán. Elvégre kell a hely a NAV új irodaházának. Nincs az az adó, amelynek árát végső soron ne a lakossággal fizettetnék meg. Ezekét is.