;

Vlagyimir Putyin;Jevgenyij Prigozsin;Wagner-zsoldos;

Egy nap alatt 800 km-t tettek meg háborítatlanul a Wagner-zsoldosok

- Propagandával hárít és maszatol a Kreml

Nincs miért aggódnia a Nyugatnak, Oroszország, mint történelme során mindig, ezúttal is megerősödve fog kikerülni a pillanatnyi nehézségből, amit a Jevgenyij Prigozsin által vezetett hétvégi sikertelen lázadás okozott, biztosította hallgatóságát Szergej Lavrov pénteken egy moszkvai sajtótájékoztatón. Az orosz külügyminiszter szerint már most érezhető, „hogy ez a folyamat elkezdődött".

Szavai azonban aligha nyugtatják meg a világot, hiszen minden, fokozatosan nyilvánosságra kerülő információ azt igazolja, hogy Oroszország létének egyik legnagyobb biztonsági válságát éli. A Prigozsin vezette zsoldoslázadás valóban egyetlen nap alatt véget ért, mert kezdeményezője, egyelőre ismeretlen okokból feladta, ugyanakkor maradnak a kérdések, hogy mekkora a támogatottsága a hadseregen és a szolgálatokon belül, amelyek tétlenül végignézték, hogy egy nehézfegyverzettel is rendelkező félkatonai szervezet 800 km-t masírozott az ország területén és lelőtte a hadsereg hat helikopterét és egy parancsnoki irányító repülőgépét.

A világ nyilván nem Putyin és rezsimje jövőjéért aggódik, hanem azért, mert az egyik legnagyobb, épp háborúban álló atomhatalom területén egy esetleges polgárháború és káosz, az államhatalom vészes meggyengülése katasztrofális következményekkel járna. A Prigozsin és a lázadó zsoldosok irányába tett engedmények, büntetlenségük biztosítása a Kreml meggyengülésének jele, éppen ezért az orosz hatóságok igyekeznek ezt leplezni, jobb híján propagandával.

A The Moscow Times ellenzéki orosz portál szerint a Kreml valóságos PR –hadjáratot indított. Mindenekelőtt azt a képet próbálják helyreállítani, hogy Putyin elnök lakossági támogatottsága és uralma megingathatatlan, a titkosszolgálatok pedig nem megosztottak, töretlenül az elnök mögött állnak. Ezt szolgálta Putyin szerdai dagesztáni látogatása is, amellyel a Covid járvány kezdete óta először szegte meg a karantén- és távolságtartási szabályokat. Az orosz média tele volt azokkal a képekkel és felvételekkel, amelyeken az elnök a kaukázusi tagköztársaságban az utcán ölelkezik, szelfizik és kezet fog az emberekkel. Putyin ezzel azt is üzente, hogy nem kételkedik a lakosság támogatásában a Wagner felkelés után sem.

Természetesen nem véletlen járókelők, hanem mindannyian ellenőrzött, válogatott személyek voltak, akik parancsra gyűltek össze, és hat-hét órát vártak arra, hogy Putyin kijöjjön hozzájuk – állította egy Kreml-közeli forrás az orosz portálnak. Hozzátette, hogy nyolc hónappal a következő elnökválasztás előtt a PR-katasztrófa semlegesítésével párhuzamosan a rezsimnek foglalkoznia kell a lázadás okaival is, hogy soha többé ne fordulhasson elő.

Gyűlnek a sürgősen tisztázandó kérdések. A legnagyobb kérdés nyilván az, hogy Prigozsin egyedül cselekedett-e, vagy voltak-e társai a katonai és polgári hatalmi struktúrákban. Az eddigi nyilvános információk mind afelé mutatnak, hogy voltak belső szövetségesei. A CNN pénteken ismertette az orosz Nyomozati Dossziék Központja szervezet által megszerzett dokumentumokat, ezek szerint a napok óta eltűnt „Armageddon tábornok”, Szergej Szurovikin vezérkari főnökhelyettes 30 másik magas rangú orosz katonai és hírszerzési tisztviselővel együtt szerepel a Wagner csoport VIP listáján. Szurovikin személyes regisztrációs számmal is rendelkezett. Egyelőre nem világos, hogy a Wagner VIP-tagság mivel jár, de mindenképpen kérdéseket vetnek fel az orosz hadsereg magas rangú tagjai és a Wagner közötti összefonódásokról.

A Kremlnek ugyanakkor sürgős választ kell találnia arra is, hogy történhetett meg, hogy az amerikai hírszerzés hamarabb tudott a készülő felkelésről, mint az orosz FSZB – amely különben a háború kirobbantása kapcsán is csúnyán mellé nyúlt -.

Az Egyesült Államok előző elnöke szerint lehetséges kibékíteni a háborúzó feleket.