Budapest;átadás;Karácsony Gergely;romák;kulturális központ;szabadság;

„Egyenlők vagyunk, nem egyformák” – Átadták Romano Kher Budapesti Roma Művelődési Házat

Budapest az elmúlt 150 évében akkor volt sikeres, amikor a sokféleségére értékként, erőforrásként tekintett, amikor a különbözőségei nem kioltották, hanem kiegészítették egymást – hangsúlyozta Karácsony Gergely főpolgármester a Romano Kher (Cigány Ház) átadóünnepségén.

A fővárosi önkormányzat fenntartásában működő, több földszinti teremből és irodából, alagsori részből álló kulturális intézmény – teljes nevén: Romano Kher Budapesti Roma Művelődési Ház – a VII. kerületben, a Király és a Hársfa utca sarkán kapott helyett. A pénteki rendezvényen a sok illusztris vendég – közöttük Niedermüller Péter, a házigazda Erzsébetváros, vagy például Soproni Tamás, a szomszédos Terézváros polgármestere – mellett külön is köszöntötték a Roma Parlament volt elnökét, Zsigó Jenő szociológust. Zsigó évtizedeken át vezette a nyolcvanas években létrehozott Romano Khert, amely eredetileg a XV. kerületben működött. Zsigó Jenő igazgatóságának időszaka volt a később igencsak hányattatott sorsú intézmény aranykora.

Ideje végre megértenünk – nyomatékosította Karácsony Gergely –, hogy

bármely kisebbség jogát védjük, a saját szabadságunkat is védjük. 

Akkor beszélhetünk szabadságról, amikor mindenki egyenlő bánásmódban részesül, mindenkinek egyenlő az emberi méltósága. A főpolgármester ezt tartja az egyedüli helyes hozzáállásnak az úgynevezett „cigánykérdés” kapcsán is.

A néhai Tamás Gáspár Miklós egyetértve Karácsony Gergely elmondta, hogy egyszerre kell érvényre juttatni két, látszólag nehezen összeegyeztethető dolgot. Az első: a romák a nemzet egyenrangú, nélkülözhetetlen és minden tiszteletet megérdemlő tagjai. A köztük és mások között fennálló különbségek szociális és történeti eredetűek, amelyek nem állandóak, így nem is lehetnek semmiféle megkülönböztetésnek sem okai, sem ürügyei. A második: a romákat – mint minden etnikumot – a történelmük, vagy saját (sok helyen ma is kirekesztett) helyzetük külön csoporttá formálja.

A romák tehát egyenrangú, azonos megbecsülést élvező tagjai kell legyenek a nemzetnek, ugyanakkor el kell ismerni különálló közösségi létüket, ebből fakadó kollektív jogaikat, amelyekből a saját intézményekhez, képviselethez való jog magától értetődően következik. Végtére is egyenlők vagyunk, nem egyformák – jegyezte meg. Ferenc pápa szavaira is utalva a főpolgármester végezetül azt kívánta, hogy a Romano Kher olyan hely legyen, amely egyszerre kikapcsol és összekapcsol, lerombolja a falakat, azok helyett hidakat épít ember és ember között.

Karácsony Gergely után Kerpel-Fronius Gábor főpolgármester-helyettes, majd Rézműves Melinda néprajzkutató, a Romano Kher igazgatója mondott köszöntőt: annak idején ő Zsigó Jenő helyetteseként dolgozott. Rézműves Melinda abban a reményben sorolta a terveit, hogy a Romano Kher európai hírű intézménnyé válik. Beszélt arról is, hogy mindenki a Romano Kher „családjának” tagja lehet, aki betartja a közösség írott és íratlan szabályait. Ezek között az igaz beszédet, a tiszteletet, a szolidaritást és például a közösség szolgálatát említette.