könyvtár;Grecsó Krisztián;

2023-07-04 11:34:00

Könyvtári várólisták: Grecsó Krisztián még mindig favorit, előfordul, hogy hónapokat kell várni köteteire

A Népszava budapesti és vidéki könyvtárakat kérdezett a várólistákról.

Anyagi megfontolás, környezettudatosság, de megszokás is állhat amögött, hogy a friss irodalmi műveket is a könyvtárban keressük. Több lapunkhoz forduló olvasó úgy tapasztalja azonban, hogy a kortárs szépirodalmi művekhez nehezebben jut hozzá a bibliotékából. Nem azért, mert ne lenne, hanem, mert hamar elkapkodják, így kölcsönzési várólisták jönnek létre. Megkerestük az ország több fontos könyvtárát: Megjelenése után mennyi idővel érkezik egy új kortárs szépirodalmi mű? Mi az új kiadványok beszerzésének metódusa? Hány példány érkezik? Kialakul-e „várólista” a népszerű szerzőknél? Ki az a kortárs magyar szerző, akit a legtöbbször keresnek? Kérdéseinkre hat intézmény, a budapesti, a debreceni, a szegedi, a pécsi, a kaposvári és a veszprémi könyvtár válaszolt.

Óriási a különbség a fővárosi könyvtárhálózat és egy megyei hatókörű városi könyvtár működése között, de a válaszokból kitűnik: az olvasók igényei hasonlóak, országszerte szinte ugyanazok a kedvencek és mindenhol aktívan keresik a legfrissebb irodalmat. Minden bibliotéka az előjegyzési listák élén említette Náray Tamást, Tóth Krisztinát, Háy Jánost, Dragomán Györgyöt, a favorit pedig a közönségdíjak rendszeres bezsebelője, Grecsó Krisztián. Az ifjúsági, illetve a gyerekirodalom legnépszerűbb szerzői Leiner Laura, Dániel András, Berg Judit, Finy Petra. Kiderült, a pszichológiai témájú könyvek tarolnak, dobogósok: Orvos-Tóth Noémi, Almási Kitti, Máté Gábor.

A beszerzésről az intézmény úgy nyilatkozott: – Az új kiadványokat közbeszerzés keretében vásároljuk az erre elkülönített, szerződéses költségvetési keretből. Minden hétfőn kapunk listát az előző heti megjelenésekről. Ebből a kínálatból válogatnak a könyvtárak, s döntik el saját hatáskörben, az olvasói igények figyelembevételével, hogy mit kérnek az állományukba – válaszolták. A Palotanegyedben álló festői Központi Könyvtárba általában 2-3 példányt, a tagkönyvtárakba 1-1 példányt vásárolnak, de a keresettebb művek esetében kiegészítő példányokat is beszereznek. Az olvasók folyamatosan keresik az újdonságokat, mindezt jól jelzi, hogy sokszor már a szállítás alatt lévő példányokra is előjegyzést tesznek. A FSZEK válaszához hozzáteszi:

Ez mintegy 150 ezerrel több, mint a pandémia előtti év, 2019, azonos időszakában. Ez összefügghet az emelkedő árakkal és azzal, hogy a könyvtári beiratkozás díja még mindig kedvező.

A debreceni Méliusz Juhász Péter Könyvtárra sem panaszkodhatnak, Magyarország második legnépesebb városának könyvtárába megjelenésük utáni hétfőn rendelik meg a friss könyveket. – A könyvtár éves költségvetésének elkülönített, részben törvényileg meghatározott részét fordítja dokumentumbeszerzésre (könyv, periodika, cikk és bibliográfiai adatbázisok, CD, DVD, diafilm, kotta, hangoskönyvek). Mintegy 80%-át fordítjuk a Magyarországon újonnan kereskedelmi forgalomba kerülő magyar és külföldi szak-, szépirodalom és gyerekkönyvek vásárlására – válaszolta lapunknak a debreceni könyvtár, mely figyelmet fordít az olvasói kérésekre, ajánlást bárki írhat. Az intézmény innovációja lehetőséget ad a lelkes olvasó számára: az igény leadásával a könyvtár megvásárolja a köteteket, és rövid időn belül kölcsönözhetővé válnak, így az igénylő lehet az első, aki olvashatja. A cívisváros könyvtárában gyakran már megjelenés előtt keresik a médiában beharangozott új könyveket.

A veszprémi Eötvös Károly Megyei Könyvtárban a megjelenés után 2-3 héttel lehet keresni a kortárs művet, a népszerű szerzőknél azonban itt is gyakori a várólista. A beiratkozott olvasók javaslatokat adhatnak a „Gyarapítsunk együtt” szolgáltatás keretében – hasonlóan a debreceni kezdeményezéshez. A példányszámokról az intézmény elmondta – általánosságban a szépirodalmi könyvekből, amennyiben szükséges 2 példányt rendelünk, a fiókkönyvtáraink számára pedig 1-1 darabot. A sikerkönyveket, oktatási segédanyagokat nagyobb példányszámban igyekszünk beszerezni. Az olvasók többsége a friss megjelenésű dokumentumokat keresi – összegezték.

A szegedi dóm mellett áll a Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár, mely legalább annyira népszerű, mint a város jelképéül szolgáló Fogadalmi Templom. A könyvtár válaszában jelezte, van várólistájuk, mindig is volt a legnépszerűbb művekre, szeretik is az olvasók előjegyeztetni azt a művet, amit nem tudnak egyből kikölcsönözni, gyakran listákkal jönnek az olvasók és direkt az újdonságokra vadásznak. Nem ritka, hogy ha egy szerző megtetszik valakinek, akkor az összes művét szeretné elolvasni. Különösen népszerűek a Szegeden alkotó, Szegedhez kötődő írók közül Grecsó Krisztián, Darvasi László, Szilasi László művei – írták. Szegeden az új könyvek bolti megjelenésük után 1-2 héttel beérkeznek a könyvtárba, feldolgozás után 5-6 héttel pedig már kölcsönözhetőek. Az intézmény továbbá megjegyezte, jellemzően az Ünnepi Könyvhét friss köteteiből már a könyvhét előtt kapnak egy sorozatot a könyvesboltból (a sajtótájékoztatóra, írói találkozóra). Ahogy máshol is, úgy Szegeden is a dokumentumok beszerzésére éves keret áll rendelkezésre, ennek felhasználását folyamatosan figyelik. Keresett könyvek esetében el szoktak térni a megadott példányszámtól a mindenkori anyagi helyzet függvényében. A frissen megjelent művekből hetente-kéthetente megtekintésre 1-1 példány érkezik a könyvtárba. Ezek ajánló listára kerülnek, a listán szereplő kötetek beszerzéséről a referensek döntenek, a gyermekkönyvekről például a gyermekkönyvtárban dolgozó referens.

Pécsett is hasonló tempóban zajlik a könyvek beszerzése, mint Szegeden – derült ki a Csorba Győző Könyvtár tájékoztatásából: összesen körülbelül 4-5 hét alatt kerül a könyvesboltból az olvasó számára kölcsönözhető állapotba a kötet. A rendelkezésre álló kerettel kapcsolatban azonban a pécsi könyvtár megjegyezte – az utóbbi évek csökkenő beszerzési kerete általában 1 példány, kiemelkedő jelentőségű szerző esetén legfeljebb 2 példány megvásárlását teszi lehetővé – emelte ki válaszában az intézmény. A pécsi olvasók kedvelik a kortárs magyar írókat, de a kortárs külföldi szerzők iránt is nagy az érdeklődés, listákkal érkeznek a friss kötetekért, melyekről sok esetben a rádióban hallanak. – Nagyon gyakran alakul ki várólista a népszerű szerzőknél – állítja a könyvtár – ennek egyik oka, hogy a szűkös anyagi források miatt nem tudjuk megfelelő példányszámban beszerezni a könyveket, illetve nagyon sokan szeretnék ugyanazt a művet elolvasni. A még „feldolgozás alatt” lévő könyveknél is mindennapos, hogy 4-5 előjegyzést felveszünk – mondták.

A kaposvári Takáts Gyula Könyvtár könyvbeszerzése lassúbb – Könyvtárunk a Könyvtárellátó Nonprofit Kft.-vel áll szerződésben. A szerződés értelmében a Kello vállalja, hogy a 2021. január 1. után megjelent könyveket beszerzi. Csak az általa nem forgalmazott új könyveket rendelhetjük meg mástól. Ez kb. 3 hónapos csúszást jelent a megjelenéstől. Lehetőségünk van előrendelésre, a nyomtatott rendelési jegyzéken még nem szereplő főleg szépirodalmi, keresett, nagy érdeklődésre számot tartó kiadványokból rendelünk. Így kissé gyorsabban, 4-6 hét múlva érkezik meg az új könyv – válaszolt a Somogy megyei intézmény. A kaposvári könyvtárban is meghatározott keret adott a dokumentumok beszerzésére, ez az intézmény fenntartására fordított összeg 10%-a (14 millió Ft), mindezt pályázati úton még kiegészítik, és ezt osztják föl a különböző dokumentumok között, az összeg 70 százalékát könyvekre, a többit folyóiratokra, CD-re, DVD-re, diafilmre költik. A friss kötetekről másokhoz hasonlóan a szakrészlegek felelősei döntenek figyelembe véve az olvasói kéréseket, a szerzeményezési csoport pedig véglegesíti a döntést a beszerzési kerethez igazítva. – Az utóbbi években sajnos visszatértünk a többnyire 1 példányos beszerzéshez – mondták el kérdésünkre – a könyvek árának emelkedését nem tudja követni a beszerzési keretünk növekedése. A nagy sikerre számot tartó szépirodalmi művekből rendelünk esetleg 2 példányt. A 3 példányos rendelés már nagyon ritka. Gyakran meg­esik, hogy a sok előjegyzést látva döntünk újabb példány rendeléséről. A legnépszerűbb szerzőkre többször is kialakul úgynevezett „várólista”. Ezekre előjegyzést veszünk fel, így biztosítva azt, hogy mindenki elolvashassa kedvenceit – írták.