Miközben Elon Musk bepereli a Metát a Twitter üzleti titkainak kifecsegés miatt, Zuckerberg új platformja, a Threads rakétastartot vett: péntek reggel már 95 millió felhasználója volt. Mint ismert, csütörtökön indult a Meta új, a Twitter konkurenciájának szánt közösségi oldala a Threads, és péntek reggelre már 50 millió felhasználója volt, 95 millió poszttal és 190 millió lájkkal, ami azt jelzi, Zuckerberg dobása bejött: lenyomhatja a 250 millió felhasználóval számoló Twittert. Ebben szerepe lehet annak is, hogy a Threads a 2,35 milliárd felhasználóval rendelkező Instagrammal szorosan össze van kötve, de nyilvánvaló, Elon Musk átgondoltnak közel sem mondható intézkedései is hozzájárultak ahhoz, hogy egy új, hasonló szociális médiának szükségét érzik a felhasználók.
A Twitter ügyvédje, Alex Spiro egyenesen Mark Zuckerbergenek címzett levelében az áll, hogy a Meta szisztematikusan, szándékosan és törvénytelenül bánt a Twitter üzleti titkaival és más szellemi tulajdonaival. Spiro egyben felszólítja, hogy haladéktalanul fejezze be ezt a gyakorlatot. Szerintük a cég az elmúlt években Twitter alkalmazottak tucatjait vadászta le, akik közül többnek továbbra is hozzáférése volt üzleti információkhoz és más titkos adatokhoz, rendelkeztek Twitter dokumentumokkal és elektronikus eszközökkel. Így történhetett, hogy a Metának hónapok alatt sikerülhetett kifejlesztenie a Threads-t. Tény, hogy Zuckerberg ez év januárjában jelentette be, hogy elkezdik a Threads kidolgozását. Ezzel a Meta állami és szövetségi törvényeket is sértett, de az alkalmazottak is megszegték kötelezettségeiket a Twitter felé. “A verseny rendben van, de a csalás nem” - tweetelte Musk csütörtökön, amire Andy Stone a Meta kommunikációs igazgatója - már a Threads-on - azt válaszolta, hogy a Threads mérnöki csapatában egyetlen volt Twitter-alkalmazott sincs, ez nem is kérdés. Azt nem lehet tudni, hogy Muskék mire alapozva állítják azt, volt alkalmazottainak még mindig lehet üzleti titkokhoz hozzáférésük.
A Threads tehát szárnyalni kezdett, miközben nem is lehet minden országban hozzáférni. Így az egész EU-ban sem, adatvédelmi okok miatt. Kedden ugyanis a Meta pert vesztett az Európai Unió legfelső bíróságával szemben: a döntés szerint a cég csak korlátozottan használhatja fel az adatokat. A piaci versenyt felügyelők megvizsgálhatják, vajon az olyan óriáscégek, mint a Facebook, betartják-e az szigorú európai szabályokat, ami alapjában véve a kormányzatok hatáskörébe tartozik. A bíróság úgy döntött, hogy az antitröszt bizottságok figyelembe vehetik a személyes adatokra vonatkozó jogok megsértését, ha olyan ügyeket vizsgálnak, amikor a techóriások esetlegesen visszaéltek fölényükkel, kiszorítva más szereplőket a piacról. Megvizsgáljuk a bíróság határozatát, és majd később nyilatkozunk róla, jelezte a Meta. Európa elsőként lépett, a keddi határozat megalapoz annak, hogy sokkal szigorúbban lehessen fellépni a nagy cégek adathalászata ellen: ugyanis konkrétan kijelenti, hogy a Facebook csak akkor használhatja fel az oldalain megszerzett adatokat célzott hirdetésekhez, ha ehhez a felhasználók hozzájárulnak.