;

Ukrajna;Vlagyimir Putyin;

- Puszi Putyintól

Prigozsin félresikerült puccskísérlete nem tett jót az orosz elnökről a nyilvánosságban alkotott képnek. A hallgatag ember, aki vasököllel sújt le az engedetlenkedőkre, nem volt sehol. Egy elnöki gép felszállt a Kremlből, de nem tudni, ki utazott rajta, és azt se, hova. Prigozsint, úgy tűnik, ártalmatlanították, de Putyin imázsa sérült.

Csak legelszántabb hívei – így a magyar miniszterelnök – gondolják azt, hogy azon a bizonyos szombaton Putyin erőt mutatott. Orbán a német bulvárlapnak, a Bildnek nyilatkozva azt is biztosra vette, hogy a következő választások hőse is ő lesz: "ez a realitás" szerinte. Ennyire még Putyin sem biztos magában, ennek jele, hogy hosszú idő után először kiment a nép, a hívei közé. Na nem a Tverszkij bulvárra vagy a Nyevszkij proszpektre, jól tudja, hogy népszerűsége éppen a két metropoliszban a leggyengébb.

Ezért 2023. június 28-án a Moszkvától távol eső észak-kaukázusi Dagesztánba utazott - már ha tényleg ő volt, és nem valamelyik dublőre -, a hivatalos indoklás szerint turisztikai kérdések tisztázása végett. Nem a félmilliós fővárosba, Mahacskalába, hanem az ősi Derbentbe, az állítólag Nagy Sándor által építtetett kapu szomszédságába. Itt egy lelkes hölgykoszorú vette körül, szelfiztek vele, sőt néhány elnöki puszit is kiosztott. Dmitrij Peszkov, az elnöki szóvivő az oroszországi "speciális hadművelet" iránt spontán kitört lelkesedésről beszélt.

Sokan viszont felteszik a kérdést, és nemcsak Oroszországban: Mi vagy ki jöhet Putyin után? Az, hogy békés, demokratikus átmenet következne be, szinte kizárt. Az Oroszország történelmét és jelenkori állapotát jól ismerők egyetlen szóval felelnek: szmuta (káosz, zűrzavar). A történettudományban a IV. (Rettegett) Iván 1684-ben bekövetkezett halála utáni korszakot nevezik így. Az operakedvelők Muszorgszkij Borisz Godunov című operájának cselekményéből ismerhetik az intrikákkal, gyanús halálesetekkel és nyílt színi gyilkosságokkal, lázadásokkal és időszakos hatalomátvételekkel tarkított időszakot, amelynek a Romanov dinasztia 1613-as trónra kerülése vetett véget.

A hatalomért folyó harc Oroszországban már elkezdődött, ezt mutatja a különös halálesetek elszaporodása. Az is tudható, hogy nemcsak Prigozsin rendelkezett magánhadsereggel, hanem számos helyi oligarcha is. Hogy ezek hogyan fognak össze vagy harcolnak egymással, nem megjósolható. A volt titkosszolgálatiak – a szilovikok – jó része sem áll már Putyin mellett.

Káosz lesz – és mi nem egy operaház bársony zsöllyéjéből fogjuk figyelni, ki marad élve és győztesként a színpadon.