A brit Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) milliókat kap az óriás gyógyszergyártó cégektől - beleértve az orvosi stábok fizetését és a betegségek kezelésének újratervezését, hogy ily módon is növeljék a gyógyszerfelhasználást. A vállalatok egyrészt olyan csoportokat is finanszíroznak, amelyek azért lobbiznak, hogy a területükhöz tartozó betegségek kutatásához több pénzt szerezzenek, másrészt bizonyos esetekben nagylelkű konzultációs pénzeket fizetnek befolyásos egészségügyi dolgozóknak - beleértve a háziorvosokat -, akik klinikák vezetőiként dolgoztak az NHS-né. Ők akár 480 ezer fontot (214 millió forint) is kaptak személyenként 2019 óta - derült ki az Observer, a Guardian társlapjának vizsgálataiból. Ezek a költések abból a kutatásból vált nyilvánvalóvá, amelyek a gyógyszeripar növekvő szerepét mutatták ki az Egyesült Királyság egészségügyi szektorában. 2015 óta 300 ezer gyógyszergyári tranzakció mutatja, hogy a vállalatok egyre inkább a terjesztésben érdekeltek, mint a kutatás-fejlesztésben.
2022-ben az egészségügyi dolgozóknak és szervezeteknek kifizetett pénzek, adományok, szponzorálások, konzultációs díjak és költségek rekordot döntöttek, mintegy 200 millió fontot értek el, tehát majdnem megkétszereződtek 2015 óta, ezen belül az egyes egységeknek, klinikáknak, rendelőknek kifizetett összegek megháromszorózódtak. Ebben az összegben nincsenek benne azoknak a cégeknek a kutatás-fejlesztés-költségei, amelyek a legnagyobb költekezők között vannak az elhízás, a szívbetegségek és a cukorbetegség elleni jövedelmező gyógyszereik promotálása következtében. Az összköltségekből 29 millió jutott NHS különféle egységeinek, több millió a háziorvosi praxisoknak és azoknak, akik az NHS-t támogatják. További 43,7 milliót kaptak az orvosok, nővérek, gyógyszerészek és az vezetőségi stábok.
Bár az ilyen költések egyre nagyobb aggodalmakat keltenek, a cégek szerint ebből a betegek profitálnak. A gyártók több esetben közvetlen szerepet kaptak az NHS általi betegellátásban, befolyásolva, hogy az orovosok milyen gyógyszereket írjanak fel. Felügyelhettek projekteket, így átalakíthatták a kezelési módjait olyan betegségeknek, mint az elhízás, cukorbetegség, multiplex szklerózis, rák, asztma.
Bizonyos esetekben, a teljesítés kényszer alatt álló NHS-sel való partneri viszony létesítése a stratégia részének tűnik. Az egyik gyógyszeripari tanácsadó cég segített elindítani egy “diszkrét és személyre szabott” klinikahálózatot összhangban az NHS szemgyógyászati szolgáltatásaival. A cél az volt, hogy azoknak a rendelőknek az esetében, amelyek késésben voltak, gyorsítsák az adott készítmények felírását. A "kapacitáscsökkentő" programok létrehozása a "legnagyobb lehetőség a vállalatok számára az értékesítés gyors növelésére".
Nem csak gyógyító egységek, személy szerint orvosok is részesültek az adományokból, Yassir Javaid, northamptoni háziorvos, az NHS ex klinikai területi vezetője volt a legnagyobb haszonélvező: 2022-ben 132 390 fontot kapott alkalmanként, 2019 óta 483 561-et. Szponzorált prezentációkon jelent meg, hogy bizonyos diabétesz gyógyszereket promotáljon olyanokat is, amelyekért pénz kapott. Javaid azt állította, mindig korrektül feltárta érdekeltségeit.
Az NHS szerint az ilyen együttműködések hozzásegítették a betegeket, hogy gyorsabban és jobb kezeléseket kapjanak, ezek nem szokatlanok a gyógyszeriparban, és szigorú intézkedések vannak érvényben az érdekkonfliktusok kezelésére.