Az előrejelzések szerint a világ számos részén a mai lesz a legmelegebb nap, és a klímaválság már nem figyelmeztetés, hanem a valóság, velünk történik – jelentette ki hétfői Twitter-bejegyzésében Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója. A The Guardian beszámolója szerint a főigazgató egyben arra buzdította a világ vezetőit, hogy cselekedjenek, bár ebben a földrészeken átívelő rendkívüli helyzetben nem részletezte, hogy mit.
Úgy tűni, a világ tájairól érkező hírek alátámasztják a vészharang kongatását. Ezekben a napokban a világ legforróbb helye az Egyesült Államokban van: Az amerikai országos meteorológiai szolgálat szerint Death Valleyben (Halál-völgy), amely Kalifornia középső részének Nevada határa mentén húzódik, a hőmérséklet vasárnap elérte az 53,3 Celsius fokot vasárnap a találóan elnevezett Furnace Creeknél, magyarul a Kemence-pataknál.
A The Guardian megjegyzi, ugyanitt volt a Földön valaha mért legmelegebb hőmérséklet 1913 júliusában, amikor 56,7 Celsius fokot mutatott a hőmérő, és ezen a tájon is csak néhányszor mértek a rekordot megközelítő hőmérsékletet. Ugyanakkor az Egyesült Államok más részein a víz tombol: Pennsylvaniában villámárvíz pusztított a múlt heti heves viharok nyomán, öten meghaltak, két gyermek – egy kilenc hónapos kisfiú és kétéves húga – pedig eltűnt. A kicsik édesanyja az árban lelte halálát, míg édesapjuk és kistestvérük megmenekültek.
Európa déli tájain is tombol a hőség, A görög fővárostól, az Athéntól délre fekvő tengerparti üdülőtelepülések közelében tomboló „vadtüzek” széllel megtámogatva számos házat és autót pusztítottak el. Hétfőn a közeli tengerpart üdülőhelyei kerültek veszélybe. A hatóságok több településen evakuálásra szólítottak fel, de volt, ahol emberek rekedtek a tűzzel körülvett házakban, egy lovaskubban pedig lovakat és kutyákat ejtettek foglyul a lángok.
Olaszországban még csak most adták ki a hőségriasztásokat, és a következő napokban sok itáliai településen mutathat 40 foknál is többet a hőmérő. Az olasz egészségügyi minisztérium a házhoz hívható szolgáltatások számának növelésére buzdította a régiókat, a kórházakban pedig „hőközpontokat” állítanak fel a sürgősségi esetek ellátására.
Nem csak délen van gond: tudósok arra figyelmeztettek, hogy az Egyesült Királyság és Írország partjainál fellépő tengeri hőhullám komoly veszélyt jelent a fajokra. A tenger hőmérséklete, különösen Anglia északkeleti partjainál és Írország nyugati részén, több fokkal meghaladja a normál értéket, ahogy már tavasszal is rekordokdőltek meg.
In many parts of the world, today is predicted to be the hottest day on record. And these records have already been broken a few times this year. Heatwaves put our health and lives at risk.
— Tedros Adhanom Ghebreyesus (@DrTedros) July 17, 2023
The #ClimateCrisis is not a warning. It’s happening. I urge world leaders to ACT now. pic.twitter.com/REyXrwWT2Q
Az időjárás csapásait nem ússzák meg Ázsiában sem: Kína partjait elérte a Talim nevű tájfun, Hongkongban és Makaón bezártak az iskolák, leállt a tömegközlekedés, 16 repülőjáratot töröltek, még a tőzsde sem nyitott ki. A hatóságok a lakosságot és a turistákat is arra szólították fel, hogy maradjanak biztonságos helyen, kerüljék a strandok környékét, mert árvizek és földcsuszamlások keletkezhetnek. Egy közeli olajfúró-telepről és hasonló partmenti ipari létesítményekből 9800 dolgozót evakuáltak.