A videón, amelyet a Wagner-csoporthoz kapcsolódó két Telegram-csatorna tett közzé, egy Jevgenyij Prigozsinra hasonlító és az ő hangján megszólaló férfi látható, amint azt mondja: – Üdvözlet belarusz földön! Méltósággal harcoltunk. Nagyon sokat tettünk Oroszországért!
Vlagyimir Putyin orosz elnök múlt héten azt állította, hogy a zsoldoshadsereg alapítója elutasította azt az ajánlatot, hogy mondjon le a Wagner-csoport vezetéséről és engedje, hogy zsoldosai tovább harcoljanak Ukrajnában. Ehelyett mintegy 2000 harcosa Belaruszba menekült, ahol egy részük hivatalos közlés szerint kiképzést ad az ottani védelmi erőknek a Minszktől délkeletre, Aszipovicsiban lévő kiképzőtáborban, melyet kiépítettek a fogadásukra.
A Kreml megkezdte a júniusi lázadását elbukó Prigozsin üzleti és médiabirodalmának felszámolását, a Wagner-csoport Belaruszba érkezése ugyanakkor arra utal, hogy mindkét fél tartja magát a lázadás során kötött megállapodáshoz, amely lehetővé teszi a wagneristáknak, hogy belarusz száműzetésbe vonuljanak.
A harcosaihoz intézett beszédében Prigozsin újra bírálta az orosz hadsereg Ukrajna elleni háborújának irányítását. – Ami most a fronton történik, az egy szégyen, amiben nem kell részt vennünk – mondta, hozzátéve, hogy kivárják, amíg „teljes mértékben” bizonyíthatnak. A Wagner Zenekar Telegram-csatorna szerint Prigozsin több ezer harcoshoz szólt, bár ez nem látszik a videóban, amelyet alkonyatkor forgattak. Azt mondta, egy ideig Belaruszban maradnak, ahol testvérekként fogadták őket. – Ez idő alatt a belarusz hadsereget a világ második legerősebb hadseregévé tesszük, és ha kell, átvesszük a helyét – folytatta, az orosz hadseregre célozva.
Prigozsin arra buzdította a Wagner zsoldosait, hogy készüljenek, mert új utat fognak járni Afrikában. A Kreml korában azt mondta, hogy szeretné fenntartani zsoldoshadsereg kiterjedt afrikai jelenlétét, amely diplomáciai előnyökkel jár és rendkívül jövedelmező is, mivel az ottani kormányok védelemért és a lázadók elleni harcokért egyebek közt föld- és bányászati koncessziókhoz jut.
– Talán visszatérünk majd a 'különleges katonai művelethez, amikor már biztosak lehetünk abban, hogy nem kényszerítenek szégyenletes helyzetbe
– tette hozzá. Ezután a Wagner tábori parancsnokaként mutatta be Dmitrij Utkint, aki csoport első vezetője és hívójelével, a Wagnerrel névadója volt. – ...ez csak a kezdete a világ legnagyobb munkájának, amely hamarosan folytatódni fog. És Isten hozott a pokolban – mondta Dmitrij Utkin.
Az ellenzéki Belaruszkij Hajun projekt, amely figyelemmel kíséri a belarusz csapatmozgásokat, kedden azt írta, hogy Prigozsin Oroszországból repülhetett Belaruszba, ahol késő este mondta el beszédét, majd visszarepült. A Hajun arról számolt be egy videofelvételt mellékelve, hogy becslések szerint 2000-2500 Wagner-harcos tartózkodik Belaruszban, ahová július 11. óta 382 Wagner-jármű érkezett, legalább öt menetoszlopban. Az aszipovicsi tábor műholdas adatai azt mutatják, hogy akár 7500 harcos is elhelyezhető ott.
A felvétel megfigyelők szerint arra utal, hogy Putyin teljesíti a Wagner-csoport vezetőjével kötött alkut, amellyel az MI6 brit titkosszolgálat vezetője szerint az orosz elnök a saját bőrét mentette. Richard Moore szerdán úgy értékelte, hogy a Prigozsin vezette felkelés a Kreml ellen Putyin két évtizedes uralmának egyik legnagyobb kihívása, Prigozsin az ő teremtménye volt (...), és mégis ellene fordult. – Mégsem igazán vágott vissza.
Putyin alkut kötött, hogy mentse a bőrét, kihasználva a belarusz elnök jószolgálati beavatkozását. Prigozsin aznap árulóként kezdte a reggelit, vacsorára megkegyelmeztek neki, majd néhány nappal később meghívták teázni
– mondta hallgatóságának a Politico prágai rendezvényén .
A Kreml múlt héten közölte, hogy a Wagner-csoport vezetője június 29-én, alig néhány nappal lázadása után Moszkvában járt, ahol más Wagner-parancsnokokkal együtt találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.