Benne van a pakliban, hogy egész Nagy-London profitál a Munkáspártnak a csütörtöki hármas időközi választáson az Uxbridge és South Ruislip kerületben – Johnson volt választókörzetében - elszenvedett viszonylagos kudarcából. Ugyan Sir Keir Starmer pártja látszólag nem szerepelt rosszul, hiszen Boris Johnson egykori hétezer voksnyi előnyét sikerült mindössze 495-re csökkenteni, de a lényeg, hogy nem sikerült megszereznie a képviselői helyet. Befolyásos munkáspárti személyiségek szerint a Konzervatív Párt elérte, hogy a nyugat-londoni voks afféle népszavazássá váljon a károsanyag csökkentésről. Mint arról többször is beszámoltunk, Sadiq Khan londoni polgármester augusztus végén az egész fővárosra kiterjeszti a korábban csak a belső körgyűrűig érvényes Ultra Alacsony Károsanyag Kibocsátású Zónát (ULEZ), melynek jegyében az ebbe a kategóriába sorolható régebbi autók használatára napi 12,50 fontot kell fizetni. Ez még akkor is érvényes, ha az autós csak egy rövid távolságot tesz meg a következő szupermarketig. Az intézkedés különösen sújtja a külső kerületek lakóit, ahol rosszabb a tömegközlekedés, illetve az idősebb és betegeskedő embereket, akik rá vannak utalva az autózásra és nem áll módjukban lecserélni kocsijukat.
Sir Keir Starmer, az ellenzék vezére szombaton találkozott Khannal, akire 2024-ben szintén választás vár, de az árnyékkormány más tagjai is jelezték felé, hogy "el kellene gondolkoznia" a választók üzenetén és megfontolnia az intézkedés esetleges módosítását vagy elhalasztását. Ahogy az uxbridge-i és south ruislipi kampány során erősödtek az ULEZ-adóval, illetve ezzel összefüggésben a széndioxid-kibocsátás radikális visszaszorításával kapcsolatos viták, eszkalálódtak a Munkáspárton belül a zöld kérdésekkel kapcsolatos viták. Sadiq Khan mentségére szóljon, hogy a Labour öt évtizede nem tudott itt nyerni, még Tony Blair 1997-es földcsuszamlásszerű győzelme sem volt elég a fordításhoz. A főpolgármester a fiatal és az egészségügyi problémákkal küzdő londoniak életének megőrzése érdekében hozta meg a nehéz döntést.
Az időszakos választásokat követően, melyeken a három nagy párt egyaránt szerzett mandátumot, a tanulságokat levonva az ellenzék vezére aktivisták előtt hangsúlyozta: "Nincs ok az önelégültségre és arra, hogy a babérjainkon nyugodjunk. Itt van a bizonyíték arra, hogy számít a pártpolitika". Sir Keir az észak-angliai Selby és Ainsty választókerületben elért siker ellenére sem dicsekedett. A történelmi bravúr egy másik Keir, a mindössze 25 éves Keir Mather nevéhez fűződik. A Tisztelt Ház immár legfiatalabb képviselője az Oxfordi Egyetemen kitüntetéssel végezte el a történelem és politika szakot. Tanár édesanyja úgy érezte, védelmébe kell vennie a nyilvánosság előtt és bizonyítani, hogy nem újonc. Jill Tambarros felidézte, hogy fia már 16 éves korában Hull minden képviselőjének bemutatkozott, jelezve politikai ambícióit. A harcias anya kifogásolta, hogy "egyeseknek semmi nem jó, Joe Biden túl öreg, a fia, Keir pedig túl fiatal".
Nem lehet eléggé méltatni a koalíciós kormányzást követő összeomlásából fokozatosan kilábaló Liberális Demokraták teljesítményét. Sir Ed Davey pártjának új képviselője, Sarah Dyke a délnyugat-angliai Somerset megye Somerton és Frome körzetében 29 százalékos fordulatot elérve 19 ezres konzervatív többséget „söpört ki”, felcsillantva egy nyugat-angliai „libdem”-invázió reményét a legkésőbb 2025. januárban sorra kerülő következő parlamenti választáson. Az örök optimista látszatát keltő Rishi Sunak kormányfő az uxbridge-i pyrrhuszi győzelemből azt a tanulságot vonta le, hogy a "következő választás még messze nincs lejátszva" és lehetséges a feltámadás. A legtekintélyesebb brit közvélemény-kutatási szakértő, Sir John Curtice szerint viszont a három választási eredmény is igazolja a közvélemény-kutatásokat, amelyek szerint a munkáspárti előny 21 százalékos a konzervatívok előtt. Becslések szerint a jövő novemberi választáson 100-150 mandátumot is veszthet a kormánypárt, melynek a közvélemény egyre kevésbé bocsátja meg az eredménytelennek látszó Brexitet, a pandémia változatlanul érezhető hatását és a megélhetési válságot.