Salzburgi Ünnepi Játékok;

- Megnyíltak a Salzburgi Ünnepi Játékok

Óriási érdeklődés várható az operaműveket, színdarabokat, koncerteket kínáló művészeti fesztivál iránt, amelyre 220 ezer jegyet nyomtattak.

Hivatalosan csütörtökön kezdődtek Salzburgban az augusztus 31-ig tartó nyári ünnepi játékok. Az óvároson átsétálva az osztrák kormány és Salzburg tartomány vezető képviselői a Felsenreitschulébe igyekeztek, az egykori nyári lovardába, amely már hosszú évtizedek óta operaszínpadként működik, s ahol – a katonai tiszteletadást követően – az osztrák köztársaság elnöke, Alexander Van den Bellen megnyitotta a több, mint 170 eseményt kínáló monstre rendezvényt. Az elnököt az idei rendezvény díszszónoka, Anton Zeilinger Nobel-díjas fizikus követte. A díszvendégek között ott volt az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen is, aki hivatalos tárgyalásra is felhasználta az alkalmat az osztrák kancellárral, Karl Nehammerrel.

A játékok csak most kezdődnek, de a rendezvénysorozat védjegyének számító, 1920 óta minden évben a nyitás előtt bemutatott Hugo von Hofmannstahl-darabot, a Jedermannt már pár nappal korábban láthatta a közönség. A misztikus történet egy halódó gazdag emberről szól, aki végiggondolja élete jó és rossz cselekedeit. Jedermann (Akárki) szerepét az idén a Burgtheaterben játszó német színész, Michael Maertens alakítja, a női főszerepet pedig Valerie Pachner. A produkciót eső zavarta meg, és el kellett távolítani a helyszínről tüntető klímaaktivistákat is.

A nyári osztrák kulturális életet meghatározó ünnepi játékok iránt a szervezők szerint olyan nagy az érdeklődés, mint a Covid-járvány előtti időkben, a március óta kapható jegyek nagy részét már értékesítették. Hogy mennyiért kaphatók a jegyek, azt csak félig hozták nyilvánosságra, azaz annyit árultak el, hogy 50 százalékuk 5-105 euró közötti áron kapható. A másik feléről hallgatnak, mint ahogyan azokról a legelőkelőbb vendégekről is, akik igyekeznek kerülni a nyilvánosságot. Azt viszont tudni, hogy vendége lesz Salzburgnak a svéd királyi pár, érkezik Wolfgang Porsche, Bianca Jagger, az elmaradhatatlan volt német kancellár, Angela Merkel. Az érdeklődés a nagyszabású programnak szól, de a szervezőknek meggyőződése, hogy nagyszerű húzás volt az ünnepi játékok megtartása a pandémia idején, amikor a konkurencia világszerte lehúzta a redőnyt, így a kultúrára vágyók Salzburgba özönlöttek. 1995-2021 között a helybeli Helga Rabl-Stadler volt az ünnepi játékok elnöke, helyét 2022-ben vette át a német-svájci marketing szakember, Kristina Hammer. Új a rendezvénysorozat intendánsa is: Martin Hinterhauser, aki kulturális menedzser és zongoraművész egy személyben. Ő 2016 óta a művészeti vezető, roppant büszke rá, hogy 2022-ben a jegyek 96 százalékát vette meg az érdeklődök tömege.

A szokásoknak megfelelően operákból, színdarabokból és koncertekből válogathat a közönség, az első kettő produkcióit több alkalommal is játsszák. A nagy operák közül érdemes megemlíteni a Machbethet, a Falstaffot, a Figaró házasságát, az Orfeo és Euridikét. A színdarabok között megtekinthető Nathan, a bölcs, Bertold Brecht Kaukázusi krétaköre, de a Szerelem (Amour) című előadás világpremierje is, amelyet az osztrák rendező, Michael Haneke azonos című filmje nyomán állítottak színpadra. Roppant gazdag a koncertkínálat, szerepelnek a Bécsi Filharmonikusok, lesz Mozart-matiné, és Karajan-díjat fognak kisorsolni ifjú karmesterek között.

A szólisták között elsősorban orosz zongoristák viszik a prímet. Daniel Trifonov fellépésére még lehet jegyet venni, Jevgenyij Kisszinére már nem. A salzburgi művészeti vezető, Hinterhauser megerősítette, hogy a görög származású Teodor Currentzis (Theódorosz Kurendzísz) idén is vezényel az osztrák városban, annak ellenére, hogy 2014-ben maga az orosz elnök, Putyin ajándékozott neki orosz állampolgárságot, és az a hír járja, hogy zenészei nacionalisták, fellépéseiket pedig a Rosatom nevű cég szponzorálja. Az intendáns közlése szerint Currentzis nem nyilatkozik Ukrajnáról, Bécsben szeretett volna egy jótékonysági koncertet szervezni a háború sújtotta országnak, ami aztán nem az ő hibájából nem jött össze.

Augusztus 15-én ad koncertet majd Schiff András, az idén 100 éves Ligeti György zeneszerző emlékére készült „Idő Ligetivel” című produkcióval a francia zongorista, Pierre-Laurent Aimard szerepel. Az argenti-svájci zongoraművész, Martha Argerich fogja képviselni a női nemet. Úgy hírlik, állóhelyeket is szorítanak majd a közönségnek.

Egyelőre nem világos, mi volt a halál oka.