Döbbenetes eredményre jutott egy felmérés, amely az újpesti középiskolások mentális állapotát vizsgálta. A kérdőivet azt követően töltették ki több mint 1000 diákkal, hogy csak a tanév első két hetében tízen kíséreltek meg öngyilkosságot, közülük egy pedig meg is halt - közölte az RTL Híradó.
Az eredmény a kutatást végző önkormányzati ifjúsági referenst is sokkolta. Andula Zsuzsanna közlése szerint a kérdőívet kitöltő 1007 főből mindössze 29 nyilatkozott úgy, hogy semmilyen gyermekkori ártalmas élménye nincsen - ez a válaszadók körülbelül 2,9 százaléka.
A kutatást két részre bontva készítették el. Először 418, többségében 9-10. osztályos tanulóval tölttették ki a kérdőívet. Válaszaikból az derült ki, hogy 47 százalékukat érte már verbális, 21 százalékukat pedig fizikai bántalmazás. A válaszadók 31 százaléka tapasztalt saját bevallása szerint érzelmi, 23 százaléka pedig fizikai elhanyagolást. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a diáknak érzése szerint gyakran kell koszos ruhában járnia, és/vagy nem kap elég enni-innivalót. Az első körös felmérésben résztvevők közül 110-en válaszoltak úgy, hogy voltak már szexuális bántalmazás áldozatai - vagyis többen, mint a válaszadók negyede.
A második körben 589, 11-12. osztályos diák válaszolta meg a kérdéseket. Az eredmények hasonlóan borzalmasak lettek: bár az összesített adatok szerint körükben a szexuális, verbális és fizikai bántalmazást átéltek aránya néhány százalékkal kevesebb, nagyobb azoknak az aránya - 26 százalék -, akiknek a családjában valaki valamilyen függőségben szenved. Emellett 35 százalékuk úgy válaszolt, hogy van olyan a családban, aki mentális vagy pszichiátriai betegséggel küzd.
Andula Zsuzsanna szerint a súlyos adatok a koronavírus-pandémiához köthető bezártsággal is magyarázhatók, a karantén következtében ugyanis olyan hiányosságok alakultak ki, ami miatt nehezebben ismerik fel a gyerekek, hogyha veszélyhelyzet áll fent. Az önismeret és az emberismeret nagyon alacsony szinten lehet azoknál a gyerekeknél, akikre így hatott a járványidőszak miatti hosszú elzártság.
Az önkormányzat segítségével terápiás szobát hoztak létre egy újpesti ifjúsági házban. Fehérné Domonkos Ildikó pszichológus, a Hétszínvilág Egyesület vezetője az RTL Híradónak elmondta, a kerület vezetése az ő pszichológusaik és szociális munkásaik segítségét kérték, így heti 3 napot, 3 órában, 2 fővel, 2 terápiás szobával lesznek jelen. Az egyelőre három hónapig tartó pilot program augusztus elsején indul, de máris 75 diák jelentkezett hozzájuk.
Ha Ön is úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123 vagy 06 80 820 111 telefonszámot! Ha öngyilkossági gondolatai vannak, kérjük, olvassa el ezt az oldalt! Amennyiben másért aggódik, ezt az oldalt ajánljuk figyelmébe.