Lengyelország;határvillongások;Belarusz;

Lukasenko a tűzzel játszik

További katonákat küld Lengyelország a belarusz határra, miután kedden a szomszédos ország megsértette a lengyel légteret. 

A két állam közötti feszültség eleve nagy az Ukrajna elleni háború kitörése óta, a Wagner-zsoldoscsoport többezer katonájának és vezetőjének, Jevgenyij Prigozsinnak Belaruszba költözése óta pedig végletekig feszültté vált.

Lengyel sajtóbeszámolók szerint a két belarusz harci helikoptere – egy Mi-8 és egy Mi-24 - repült be a lengyel légtérbe, a Varsótól mintegy 250 km-re fekvő Białowieża településnél. Ezt a lengyel légvédelmi radarok nem, a lakosság viszont észlelte, egy helyi fotós felvételeket készített róluk, amelyeket Facebook oldalán közzé is tette azzal a megjegyzéssel, hogy "Mi repül ma Białowieża felett a gólyákon kívül?".

A varsói védelmi minisztérium keddi közleménye szerint a belarusz helikopterek alacsony magasságban repültek, ami megnehezítette, hogy a radarok észleljék azokat. Az incidens nyomán beidézték a védelmi minisztériumba Belarusz ügyvivőjét és magyarázatot kértek a történtekre. A tárca jelezte, csapaterősítést hajtanak végre a térségben és  tájékoztatták a NATO-t a történtekről.

A lengyel fegyveres erők szóvivője először azt közölte, hogy a kiképzési feladatot teljesítő helikopterek nem sértették meg az ország légterét, de később visszavonták az állítást és megerősítették a légtérsértést.

Mariusz Blaszczak védelmi miniszter a részletek nyilvánosságra hozatala nélkül rendelte el a határőrség megerősítését és további erőforrások, köztük harci helikopterek bevetését irányozta elő. Lengyelország már július elején már többezer katonával erősítette meg a határőrséget a Belarusz határ mentén, miután az orosz Wagner zsoldosok Belaruszba érkeztek. A belarusz határ menti lengyel átcsoportosítás hírére Vlagyimir Putyin orosz elnök közölte: a szövetségese elleni bármilyen akció Oroszország elleni támadásnak minősül. Ámde ez fordítva is igaz, bármilyen Lengyelország elleni támadás viszont a NATO elleni támadásnak minősül. 

Múlt szombaton Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök aggodalmát fejezte ki a Wagner belaruszi megjelenése miatt, figyelmeztetett, hogy a határon a helyzet " egyre fenyegetőbbé" válik és nem zárta ki az esetleges provokációt részükről. Morawiecki azt állította, hogy a zsoldosok "valószínűleg belarusz határőröknek álcázva magukat segítenek az illegális bevándorlóknak bejutni lengyel területre, ami "egy újabb lépés a lengyel terület elleni, Lengyelország destabilizálását célzó hibrid támadások felé".

Erre egyelőre nem került sor, a határsértés azonban megtörtént. A minszki védelmi minisztérium Telegram csatornáján közzétett válaszában azt állította, a lengyel vádak erősen eltúlzottak, arra szolgálnak, hogy igazolják az erők és eszközök újbóli növelését a belarusz határ közelében".

A Gazeta Wyborcza helyszíni riportja azonban arról számolt be, hogy Białowieza lakói aggódnak biztonságuk miatt. A Podlasie-i síkságon fekvő, az UNESCO Világörökség részét képező Bialowiezai Nemzeti Park, Európa utolsó ősrengetegének területe megoszlik a két állam között, a határon kerítés húzódik. A lengyel lap szerint az Ukrajna elleni háború kezdete óta a Białowieta-i térség erősen militarizált övezet, az itt lakók számára nem is lett volna szokatlan látvány két katonai helikopter megjelenése, ha nem belarusz felségjelűek lettek volna. Így azonban szabályos pánikot keltettek a településen, a lapnak nyilatkozó helyiek azt kifogásolták, hogy a lengyel légi műveleti központ nem is rögzítette a légtérsértést, pedig a belarusz gépek igencsak merészen, közvetlenül háztetőik fölött repültek át. A lakók szerint a bejelentett csapaterősítés is igen vérszegény, az itt élőkben felmerült a kétség, hogy egyáltalán meg tudja védeni őket „ez a (nem)kormány?”. Egyik lakó ironikusan azt mondta a Gazeta Wyborczának, hogy a hadsereg megerősítése abból áll, hogy „új, mobil terep oltárokat vásárolnak".

Alekszandr Lukasenko belarusz elnök személyesen is provokálta Varsót. Múlt héten viccesnek szánt megjegyzésében azt mondta, a Wagner csoport harcosai már nagyon szeretnének egyet kirándulni Lengyelországban, de ő Belaruszban tartja őket, a lengyel kormányzat pedig hálás lehet nekik azért, hogy ellenőrzés alatt tartják a zsoldosokat. A belarusz diktátor úgy fogalmazott: a lengyeleknek „imádkozniuk kellene azért, hogy a Wagner fegyveresei az ő országukban maradjanak”. Ha mi nem lennénk, akkor átszivárogtak volna hozzájuk, Rzeszów és Varsó városait szétverték volna. Tehát nem szemrehányást kellene tenniük nekem, hanem köszönetet kellene mondaniuk ezért, hangoztatta Lukasenko.