Az adóelkerüléssel és tiltott fegyvertartással vádolt, Hunter Biden néhány hete még abban reménykedhetett, hogy végre pontot tehet az évek óta húzódó jogi bonyodalmai végére. Joe Biden amerikai elnök 53 éves, botrányhős fia június közepén két részből álló vádalkut kötött David Weiss delaware-i államügyésszel, amely révén elkerülhette volna a börtönt. Az ellenzéki Republikánus Pártot felháborító megállapodás azonban csakhamar összeomlott, miután a bírósági meghallgatáson kiderült, hogy a vád és a védelem képviselői között nincs egyetértés az egyezség pontos gyakorlati következményeiről. Múlt pénteken aztán - az ügyészség beadványaiból - világossá vált, hogy a vádalku átalakításáról szóló egyeztetések “zsákutcába” jutottak és az ügy valószínűleg a bíróság elé kerül. Mindennek tetejébe Weiss kérésére Merrick Garland igazságügyi miniszter különleges ügyésszé nevezte ki őt. A delaware-i államügyésznek így lehetősége nyílik arra, hogy más államokban emeljen vádat az elnök fiával szemben vagy akár kiszélesítse a nyomozást.
A váratlan fordulatot szinte senki sem üdvözölte. Még a republikánusok sem, jóllehet hónapok óta követelték Garlandtól, hogy bízzon meg különleges ügyészt a Hunter Biden eljárás lefolytatására, sőt egy részük kifejezetten Weiss kijelölését szorgalmazta. A 2018-ban Donald Trump akkori elnök által a posztjára kinevezett delaware-i államügyésszel szemben ugyanis megrendült az ellenzék bizalma, mert szerintük túlságosan kedvező vádalkut kötött meg júniusban. James Comer, a képviselőházi felügyeleti és elszámoltatási bizottságának elnöke egyenesen azzal vádolta meg az igazságügyi minisztert, hogy Weiss kinevezésével akarja eltussolni a Biden család bűneit. Más párttársai aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy a lépés akadályozhatja a Hunter Bidennel kapcsolatban indított kongresszusi vizsgálatokat, amelyek Comer - erősen véleményes - meglátása szerint egyre több az elnökre nézve terhelő bizonyítékot ásnak elő.
Bíróság elé állítaná Hunter Bident egy frissen kinevezett különleges ügyészA New York Times mindazonáltal arról számolt be, hogy az ellenzék zártkörben győzelemként könyvelte el az igazságügyi miniszter döntését. A republikánusok régóta arra törekedtek, hogy jelentős botrányt dagasszanak Hunter Biden ügyeiből, amelyet édesapja lejáratására, illetve a sokkal súlyosabb bűncselekményekkel - például demokráciaellenes összeesküvéssel - vádolt Trumppal szembeni büntetőeljárások relativizálására használják fel. A párt - képviselőházi többségét kihasználva - kongresszusi vizsgálatokat indított annak a jobboldalon elterjesztett rögeszmének a bizonyítására, hogy Hunter Biden illegális lobbitevékenységet végzett korrupt külföldi érdekköröknek, amelynek az elnök is részese és haszonélvezője volt. Az ezzel kapcsolatos nagy leleplezés továbbra is várat magára, de már elhangzott olyan egy-két olyan tanúvallomás, amely indokolttá teheti azt, hogy Weiss különleges ügyészként folytassa tovább a 2018-ban megkezdett nyomozást. Az amerikai adóhivatal (IRS) egyik ügynöke a képviselőházi meghallgatásán például azt állította, hogy Hunter Biden üzleti költségként számolta el prostituáltakra fordított kiadásait, de az igazságügyi minisztérium tisztségviselői közönyösnek mutatkoztak, amikor a visszaélések kivizsgálásáról volt szó. Nem kizárt, hogy ez is közrejátszott abban, hogy az igazságszolgáltatás függetlenségének fenntartása és bizonyítása iránt elkötelezett Garland a közérdekre hivatkozva különleges ügyész kijelölése mellett döntött.
A Fehér Ház hivatalosan nem kommentálta Weiss kinevezését, elvégre - ahogyan azt minduntalan hangoztatják - Hunter Bident magánembernek tartják, mivel soha semmilyen kormányzati vagy akár politikai tisztséget nem töltött be. Az újraválasztásért kampányoló, de a felmérések alapján nem túl népszerű elnök sem reagált a számára politikailag igencsak kellemetlen fejleményekre.
Joe Bident személyesen is megviseli, hogy egyetlen élő gyermekének múltbéli ballépéseit ekkora közérdeklődés övezi. A Politico hírportál bennfentes forrásokra arról írt, hogy privát beszélgetéseiben gyakran bosszankodik amiatt, hogy immár öt éve nyomoznak a szövetségi hatóságok fia ellen. Egyben aggodalmának ad hangot amiatt, hogy mindez milyen hatással van az alkohol- és drogfüggőséggel küszködő Hunterre, aki bátyja, Beau halálát követő mély depresszióban nyúlt a kábítószerekhez, de saját bevallása szerint 2019 óta absztinens. Az elnök - a Politicohoz eljutott információk szerint - szinte naponta hívja fel fiát, hogy szeretetéről és támogatásáról biztosítsa őt.
A vitatott vádalku
Hunter Biden az egyezség részeként vállalta, hogy vétkesnek vallja magát a két adóöügyi szabálysértésben, amiért 2017-ben és 2018-ban elmulasztotta megfizetni a jövedelme utáni adót. Ezért két év próbaidőre bocsátották volna, figyelembe véve, hogy időközben rendezte adótartozásait. Az ezzel párhuzamosan született másik megállapodás értelmében részt kellett volna vennie egy drogfüggőknek fenntartott rehabilitációs programban. Ha két éven át nem nyúlt volna illegális szerekhez, akkor az ügyészség eltekintett volna a vádemeléstől amiatt, mert a lőfegyver vásárlásakor letagadta drogfüggőségét.
Republikánusok és (szélső)jobboldali véleményvezérek szerint a vádalku túlságosan kedvező feltételeket biztosított Hunter Bidennek. Olvasatukban ez is azt bizonyította, hogy a hatóságok kettős mércét alkalmaznak: Trump ellen keményen fellépnek, de az elnök fiával kesztyűs kézzel bánnak.
A New York Times ugyanakkor egy júniusi cikkben azt állapította meg, hogy az amerikai hatóságok ritkán indítanak büntetőeljárást azért, mert valaki egy hivatalos formanyomtatványon azt hazudja, hogy nem használt kábítószert. Általában csak akkor szoktak vádat emelni, ha az illetőt súlyosabb bűncselekményekkel is gyanúsítják, vagy ezzel akarják rávenni, hogy tanúként együttműködjön a hatóságokkal.