Miközben a magyar kormány azt remélte a tavaly szeptemberi olasz választás után: komoly európai szövetségesre tesz szert Giorgia Meloni személyében, aki az európai színtéren az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) elnöke, ezek a remények nem váltak valóra. Az olasz kormányfő nem barátkozik Orbán Viktor kormányával, csak a kötelező udvariasságot tartotta meg a budapesti kabinettel kapcsolatban. Miközben a magyar miniszterelnök nem szívesen látott vendég Nyugaton, Meloni az. Nem csak Brüsszelben, illetve más európai fővárosokban fogadják előszeretettel, hanem Washingtonban is. A Fehér Házban tett látogatásakor Joe Biden elnök barátjának nevezte, miközben közismert, hogy politikájuk között jelentős a különbség. Az olasz miniszterelnök Ukrajnát támogatja a háborúban, s erősen kritikus Oroszországgal szemben. Bár pártja, az Olasz Testvérek (FdI) kélt koalíciós partnere, Matteo Salvini Ligája és a nemrég elhunyt Silvio Berlusconi is erősen oroszbarát politikát folytatott, Meloni nem engedte, hogy az ő álláspontjuk kerekedjen felül a külpolitikát illetően.
Meloni nemzetközi sajtója összességében pozitív, de az általa képviselt politikának akadnak olyan árnyoldalai is, amelyekre külföldön kevésbé figyelnek. A kormánynak egy sor erősen vitatott intézkedése volt és több politikusára vetült a korrupció árnyéka.
ALAPJÖVEDELEM Dél-Olaszországban az alapjövedelem szigorítása idézte elő a legnagyobb bírálatokat. Idén januártól az ebben részesülők az eddigi 18 hónap helyett legfeljebb nyolc hónapig vehetik fel a havonta járó összeget. A kedvezményezettnek legalább hat hónapos szakmai képzésen vagy átképzésen kell részt venniük. Ha az alany ezt elutasítja, akkor elesik a támogatástól. A segélyt akkor is megvonják, ha az alany nem fogadja el az első felkínált és megfelelőnek ítélt álláslehetőséget. A segély csak egyszer kérelmezhető. Idén augusztusban 169 ezer embert értesítettek arról, hogy nem kapják meg többé a fontos kiegészítést és további százezrek számíthatnak rossz hírre. Az munkanélkülieknek szinte automatikusan odaítélt jövedelmet 2,4 millióan kapták, s az Öt Csillag Mozgalom egyik legfontosabb intézkedésének tartották. Az alapjövedelemben részesülők havi 500 eurós támogatást kaptak. A kedvezményezettek több mint fele a szegényebb déli térségekben él.
Miután e hónapban sokakat értesítettek arról, hogy leállítják az alapjövedelem folyósítását, kaotikus jelenetek játszódtak le az ország több pontján, tömegek rohamozták meg a szociális segélyhivatalokat és a városházákat, különösen a szegényebb délen. Szinte naponta tüntetnek. "Meloni, te is fejjel lefelé fogsz lógni" - olvasható a plakátokon.
KIROHANÁS Meloni ismerői szerint egyre ingerlékenyebb, túlhajszoltabb, ráadásul még az élettársa, Andrea Giambruno is fejfájást okozott neki. Az újságíró talk show-jában éles támadást intézett Karl Lauterbach német egészségügyi miniszter ellen, a tárcavezető ugyanis egy Twitter-bejegyzésében azt írta, hogy az olasz nyaralási helyszíneknek, mint Toscana, nincs jövőjük, mivel a klímaváltozás tönkreteszi Dél-Európát. Giambruno erre azt közölte, „a németek 20-30 év óta akarják megmondani, mit tegyünk. Ha nem tetszik neked, inkább maradj otthon” – hangoztatta Meloni partnere. Hogy reagált erre a miniszterelnök? Úgy, mint sok más hasonló, kínos esetben. Sehogy. Azt is megkérdőjelezte, hogy a rendkívüli, időnként 40 Celsius fok körüli forróságért a klímaváltozás okolható-e. Mint fogalmazott, az ilyen hőség nem számít különösnek hazájában. Meloni legalább nem nyíltan klímaváltozás-tagadó, mint Salvini, aki szerint az emberi tevékenységnek nincs köze a globális felmelegedéshez.
BOTRÁNYOK Giorgia Meloninak egyre gyakrabban kellene a szigorú nevelőnő szerepét vállalnia a kormányban. Mintha én lennék Rottenmeier kisasszony! - kiáltott fel nemrégiben a kabinet tagjai előtt. (Rottenmeier kisasszony a svájci Johanna Spyri által kitalált szereplő, aki a Heidi című gyerekregényben bukkan fel.) A kormányfő ugyanis az utóbbi időben a kabinet három magas rangú személyisége miatt is magyarázkodásra kényszerült. Közvetve vagy közvetlenül mindannyian az igazságszolgáltatás célkeresztjébe kerültek.
Andrea Delmastro, az Igazságügyi Minisztérium államtitkár-helyettese ellen hivatali titkok kiszivárogtatásának gyanújával folyik vizsgálat. Meloni pártjának képviselője állítólag azért szivárogtatta ki az igazságügyi hatóságok bizalmas lehallgatási jegyzőkönyveit egy frakciótársának, hogy muníciót szolgáltasson számára az ellenzék elleni politikai támadásokhoz.
Meloni ebben semmi kivetnivalót nem talált. Nem csak védelmébe vette Delmastrót, de élesen kikelt az ellene indított nyomozással szemben. Mint fogalmazott, az igazságszolgáltatás egy része láthatóan úgy döntött: aktív ellenzéki szerepet játszik, és máris megnyitja az európai parlamenti választási kampányt. Meloni ezzel a júniusban elhunyt Silvio Berlusconi nyomdokaiba lép. A négyszeres miniszterelnök három évtizeden át a „vörös bírák” áldozatának állította be magát az ellene indított bírósági eljárások miatt.
Nehezebb lesz Meloninak, hogy a magabiztos turisztikai minisztert, Daniela Santanchét kivonja a tűzvonalból. Amióta a RAI 3 közszolgálati televízió Report című műsorának kutatása Santanchè kompromittáló üzleti gyakorlatát tárta fel, a miniszter egyre reménytelenebbül próbálja megőrizni állítólagos jó hírnevét. A milánói ügyészség 2022 novembere óta nyomoz vele szemben számviteli csalás és csalárd csődbűncselekmény miatt. Ez kiadóvállalatát, a Visibiliát és a KI bio-kereskedelmi csoportot érinti, mindkettő súlyosan eladósodott. Meloni párttársa állítólag még akkor is milliós járandóságokat fizetett ki magának és élettársának, egy 13 névvel büszkélkedő nemesnek, amikor már a gyengélkedő cégek alkalmazottainak sem folyósították a fizetésüket. A beszállítók és az adóhivatal is hoppon maradt.
A Santanchè elleni vádak igen kínosak Meloni számára, mivel már a vállalkozó tárcavezetőnek való kinevezésével is nagy port kavart tavaly októberben. Santanchè - becenevén "pitonessa" (pitonkígyó) - az iszlám és a migránsok elleni agitációjáról ismert. "Büszkén állítom, hogy fasiszta vagyok" - mondta 2022-ben.
Összeférhetetlenségével is megbotránkozást keltett. A politikus ugyanis társtulajdonosa a toszkániai Forte dei Marmi tengerparti üdülőhelyen található Twiga Beach nevű luxusstrandklubnak. Idegenforgalmi miniszterként azonban olyan kormány tagja, amelynek az EU nyomására versenyeztetnie kell a tengerparti üdülőhelyek koncesszióinak jövedelmező üzletét. Az olasz strandlobbi, amelynek Santanchè a legjelentősebb képviselője, 18 éve ellenzi az uniós irányelv végrehajtását.
Meloninak el kellett határolódnia legközelebbi bizalmasától, Ignazio La Russától, a szenátus elnökétől, az olasz állam második legfőbb közjogi méltóságától. Együtt alapították 2012-ben az Olasz Testvéreket (FdI). Meloni sokáig nem fűzött kommentárt a 75 éves Mussolini-rajongó nosztalgikus, botrányos megjegyzéseihez. Azután változott a helyzet, hogy a szenátusi elnök 19 éves fiát nemi erőszakkal vádolta meg egy fiatal nő, aki szerint az atrocitás helyszíne a politikus milánói lakása volt. A nő azt állítja, az italozás után semmire sem emlékszik, másnap meztelenül és sérülésekkel ébredt Leonardo La Russa ágyában. Ignazio La Russa – aki nem is engedte, hogy elkobozzák fia okostelefonjának SIM-kártyáját – megkérdőjelezhetőnek nevezte a feljelentést, mert csak 40 nap után tették, és mivel a nő kábítószert használt.
Ami Melonit illeti, ő megértést mutatott „az apa fájdalmáért”, de azt is mondta, a helyében nem kommentálta volna nyilvánosan az ügyet. Ezek az esetek mutatják: hiba volt a kormány összeállításánál, hogy nem a szakértelem számított, hanem a lojalitás.
S akkor még nem szóltunk az olasz közszolgálati csatorna, a RAI átalakításáról, ahol egyre kevesebb olyan munkatárs marad, aki nem ért egyet a kormány irányvonalával.
Kis híján összeomlott a tőzsde
Hogy a kormány pénzügypolitikájával is vannak gondok, azt a tőzsde minapi összeomlása is jelzi. A kormány múlt hét elején meglepetésre jelentette be, hogy a bankok a többletnyereségre adót vetnek ki, amit szakértők egyértelműen populista döntésnek tartanak. Hírek szerint a döntés mögött Matteo Salvini állt, s olyan értesülések is napvilágot láttak a sajtóban, amely szerint a döntés megosztotta az olasz koalíciót, bár ezt Meloni tagadta. Mindenesetre a döntés bejelentésének súlyos következményei lettek, zuhanni kezdett a banki részvények árfolyama. A pánikhangulat a kormányra is átterjedt, a kabinet kénytelen volt módosítani a tervét, s hirtelenjében bejelentette, felső határt szab a különadónak: az adóból származó bevétel nem haladhatja meg az intézmények mérlegfőösszegének 0,1 százalékát. Ezt követően az olasz bankrészvények szerdán némileg kilábaltak előző napi veszteségeikből. Az iparágvezető Intesa Sanpaolo részvénye a korai kereskedésben időnként 3,0 százalékkal, a versenytárs UniCredité 3,3 százalékkal erősödött.
Az újonnan bevezetett adótól a kormány több milliárd eurót bevételt remél. Salvini szerint ezzel „enyhítenének” az olaszok terhein. Az intézkedés 2023. végéig lesz érvényben.
Salvini szerint a bankok hitelkamatainak emelése növelte a profitjukat, de ártott az ügyfeleiknek. – Nem néhány maréknyi millióról, hanem milliárdokról beszélünk. Ez a kompenzációs igazságszolgáltatás intézkedése. Médiajelentések szerint a bevételek várhatóan meghaladják a kétmilliárd eurót.
Ha több ilyen átgondolatlan döntés születik, Meloni jó külföldi hírnevét is veszély fenyegeti.