Nem sokkal azután, hogy a német szélsőjobboldali párt, az Alternatíva Németországért (AfD) a 46 éves Maximilian Kraht választotta csúcsjelöltjének az európai parlamenti választásokra, egy TikTok-videó keringeni a politikusról. Ebben Krah olyan fiatal férfiakhoz szól, akiknek még soha nem volt barátnőjük. Azt tanácsolja nekik: ne nézzenek pornót, ne szavazzanak a zöldekre, legyenek magabiztosak és erősek. – Az igazi férfiak jobboldaliak - figyelmeztet Krah a videó vége felé. Aki mindezt megfogadja – , írta a Frankfurter Allgemeine Zeitung –, annak a nőknél is jobbak az esélyei.
A Kölni Egyetem friss tanulmányából azonban éppen az derül ki, a jobboldaliság aligha növeli a férfiak esélyeit a nőknél. Különösen a fiatal nők - ellentétben a fiatal férfiakkal - szavaznak inkább a baloldalra. Ansgar Hudde szociológus tanulmányában kimutatja, hogy a 18 és 24 év közötti nők a legutóbbi választáson jóval nagyobb arányban voksoltak a Zöldekre, de a szélsőbaloldali Die Linkére és a szociáldemokratákra is, mint a férfiak körében ugyanebben a korcsoportban. Az AfD és különösen a liberális FDP ezzel szemben jelentősen népszerűbb volt a férfiaknál, mint a nőknél. „1953 óta soha nem volt még ilyen nagy nemi különbség a szövetségi választásokon, mint 2021-ben ebben a korcsoportban” – írja a szociológus. A fiatal felnőttek körében szerinte a CDU az egyetlen párt, amelynek viszonylag kiegyensúlyozott a választói összetétele.
Hudde a kutatás során a legutóbbi választás szociológiai felmérését korábbi, szintén a témát érintő tanulmányokkal vetette össze. Ennek alapján arra a következtetésre jutott, hogy a nemek közötti világnézeti szakadék később jelent meg Németországban, mint azt korábban feltételezték: először a 2017-es szövetségi választásokon tapasztalták ezt. Ugyanakkor a jelenség más OECD-országokban már a kilencvenes években is megfigyelhető volt. Ráadásul a változás nagy sebességgel ment végbe. A különbség 2013 és 2021 között a nulláról a második világháború óta a legmagasabb értékre emelkedett.