Orbán Viktor;Aleksandar Vucic;Gurbanguly Berdimukhammedow;Milorad Dodik;

- Orbán Viktor már a türkmén diktátorral is tárgyalt vasárnap

Egymásnak adják a kilincset a különféle vezetők a Karmelita kolostorban. 

Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap reggel a Karmelita kolostorban fogadta Serdar Berdimuhamedow türkmén államfőt, aki munkalátogatásra érkezett Budapestre - közölte Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke a Magyar Távirati Irodával (MTI).

A találkozó kiemelt fontosságú Magyarország energiabiztonsága szempontjából, ugyanis Türkmenisztánnal olyan átfogó energetikai együttműködési megállapodásról folynak az egyeztetések, amelynek lényeges eleme, hogy a jövőbeli türkmén gázexport egyik célországa Magyarország legyen.

A tárgyaláson elhangzott: kétoldalú kapcsolatainkban még kiaknázatlan lehetőségek vannak az egészségügy, a gyógyszeripar, a mezőgazdaság, az élelmiszeripar, a vízügyek, az oktatás és a kultúra terén való együttműködésre is. Türkmenisztán elnöke Magyarország nemzeti ünnepén gratulált és sok boldogságot kívánt a magyar népnek.

Ugyancsak a Karmelitában járt vasárnap Aleksandar Vucic szerb államfő. A tárgyaláson áttekintették Magyarország és Szerbia politikai és gazdasági kapcsolatait, a Nyugat-Balkán EU-integrációjának helyzetét, az illegális migráció elleni fellépés lehetőségeit, valamint a közös energetikai és infrastrukturális projekteket. Aleksandar Vucic a nap folyamán részt vesz az augusztus 20-i ünnepségeken, és ellátogat a budapesti atlétikai világbajnokságra is.

Szintén látogatást tett a magyar miniszterelnöknél a Boszniai Szerb Köztársaság elnöke Milorad Dodik, valamint a Bosznia-Hercegovina Államelnökségének szerb tagja Zseljka Cvijanovics. A megbeszélésen Orbán Viktor elmondta: Magyarország és Bosznia-Hercegovina valamint a Boszniai Szerb Köztársaság közti kapcsolatok továbbra is kiválóak, és mindent megteszünk az együttműködés növelése érdekében, ezt a már megkezdett projektjeink is tükrözik. A három vezető egyeztetett az illegális bevándorlás elleni fokozott fellépésről valamint a Nyugat-Balkán stratégiai jelentőségéről, az európai stabilitás biztosításában betöltött szerepéről.

Noha a szakértők egybehangzó véleménye szerint igen kicsi az esélye, hogy globális összecsapásba torkollik az orosz invázió, de a jelek szerint ez a tárcavezetőt nem igazán zavarja.