Mozart;

- Végeztek egy kutatást, tényleg fájdalomcsillapítóként hat Mozart zenéje

Egy új, véletlen szerűen végzett, vakon (süketen) végzett vizsgálat szerint kisebb orvosi beavatkozások alatt a háttérzene nyugtatólag hat újszülötteknél - írta meg a Science Alert, egy a Nature-ben megjelent tanulmány alapján. A philadelphiai Thomas Jefferson University kutatói szerint kísérletük, amelyet egy bronxi közösségi kórházban végeztek száz újszülött körében, első volt a maga nemében. Mindegyik baba rendes időben jött a világra, és két napos volt a vizsgálatok idején. A standard, sarokból való vérvétel előtt az újszülötteknek kicsivel több mint fele húsz percig hangszeres Mozart-zenét hallgatott, a másik fele csendben várt.

Általában az újszülötteknek, ha kisebb fájdalom vár rájuk, kis adag cukrot adnak csillapítóként. Most zene szólt a vérvételkor, majd még öt percig utána, és a szülőket nem engedték, hogy közben fizikailag nyugtathassák babáikat. Egy kutató - akit fejhallgatóval akusztikailag szigeteltek, így nem tudta, szól-e zene vagy nem - figyelte a reakciókat: a csecsemők arckifejezését, sírását, légzését, végtamozgásait, riadtságát. Kiderült, hogy azok, akik Mozartot hallgattak, statisztikailag és klinikailag jelentősen alacsonyabb értékekeket mutattak az Újszülött Fájdalomjelző Skálán (NIPS), a sarokszúrás előtt és utána is.

Ma már egyre több bizonyíték van arra, hogy a zene fájdalomcsökkentő hatású felnőtteknél is, de nem tudni, hogyan működik, és azt sem, velünk született, vagy tanult reakcióról van-e szó. 

A képzelet és a valóság határán táncol a Kassák Múzeum kiállítása, épp olyan, mint hőse, az anarchista művész, Szittya Emil.