Hogy kinyílt a csipájuk – gondolhatja Orbán Viktor a napelemesek panaszait hallgatván. Bevallom: engem inkább a kormány napelemek melletti eddigi kiállása lepett meg. Már ha abból a történelmi tapasztalatból indulok ki, hogy a Fidesz mindent tűzzel-vassal irt, amit a rajtuk kívüli világ (úgy is mint a mocskos, aljadék, liberális fősodor) jónak és észszerűnek tart. Márpedig az, hogy a hasznos és olcsó napelemeket szinte a hazai adottságokra szabták, a napnál is világosabb. Ennek fényében kissé meglepett, hogy telepítésüket Orbán Viktor nem tiltotta be azonnal. Mondjuk a legalább ilyen kedvező adottságú szélerőművekhez hasonlóan.
Ne firtassuk, hogy a kormányfő miért fogadta el a napelemek melletti észérveket. Annál is kevésbé, mert e csodálatos találmányok most sem a NER kedvencei. Sorsuk mondhatni inog. Bár a szakapparátus lelkes – amiként támogatnák a szélerőműveket is –, de Orbán Viktor a hagyományos típusú póterőművek telepítési költségei miatt a megújulókat még mindig a legdrágább áram-előállítási módnak nevezi. E megközelítés már csak azért is tudománytalan, mert például a szélerőművek is kitűnően pótolnák a sötétben kétségkívül kieső napelemes termelést. Igaz, a napelemek kormányzati támogatása hovatovább abban merül ki, hogy megállíthatatlan terjedésüket ha nem is akadályozzák, de legalább nehezítik. Miután rontották az adózási feltételeket, csökkentették a támogatásokat és felfüggesztették a hálózati csatlakozást, vasárnap Lantos Csaba energiaügyi miniszter egy TikTok-videóban bejelentette, hogy az „éves” elszámolásról januártól a meglévő egységeknek is át kell térniük „havira”. Ez további ötödével ronthatja a megtérülést.
A kormány Brüsszelre mutogat, a szakma szerint alaptalanul. A jelek szerint az ország áramát egyre nagyobb arányban megtermelő napelemesek érdekképviseletei hajlandók kiállni az őket érő méltánytalanságok ellen.
Kérdés, mit lép erre Orbán. Remélem, az elszámolási vita nem fordul leszámolásba.