államadósság;Moody's;hitelminősítés;

- Elmaradt maflás

Nem rontott Magyarország hitelminősítésén a Moody’s. A cégnél a magyar besorolás Baa2 maradt   - ez két szinttel magasabb a befektetésre ajánlott küszöbértéknél. Ez Horvátország, Portugália, Panama, és Kazahsztán szintje. Nem jó, de nem tragikus. Jó hír, hogy a kilátások stabilak, vagyis nincs a láthatáron még a leminősítésre utaló szándék sem, bár a rontás benne volt a pakliban.

Megkönnyebbülést jelenthet az ország számára, hogy elmaradt a negatív lépés. Ezzel ugyanis a kormány időt nyert arra, hogy önszántából javítson a magyar gazdaság megroggyant állapotán, elkerülve annak a látszatát, hogy külső nyomásra cselekszik. A kormány nem nagyon ugrálhat: a kamatok és az államháztartás hiánya egyszerre szállt el, emiatt az államadósság finanszírozása évi 3100 milliárd forintot, a GDP 3,6 százalékát zabálja fel. Ez fenntarthatatlan.

Mivel a kamatokat a kormány nem tudja csökkenteni, kénytelen lesz a hiányt redukálni, és ebben nagyon meggyőző tud lenni. A Moody’s elemzőit – de a jegybank vezetőit is – a kormány képviselői láthatóan meg tudták győzni, hogy az idei és a jövő évi költségvetést kézben tartják majd valahogy. Ez viszont arra utal, hogy a kormány újabb kiigazításokra készül, ezek bejelentésére akár a következő hetekben sor kerülhet. Ugyanis a jelenlegi költségvetési folyamatok egyáltalán nem indokolják a Moody’s megengedő optimizmusát, hacsak nekik nem mondott többet a kormány, mint a választóinak.

Van még itt bőven probléma: ha a magyar kormány nem rendezi viszonyát Brüsszellel, nem szünteti be korrupciót, nem csökkenti az orosz (gáz)függőséget – írja a Moody’s –, azzal a gazdasági növekedést ássa alá. Most elmaradt a maflás, ami nem jelenti azt, hogy a magyar gazdaság jó úton járna. Sőt. Ezt mindenki érzi a pénztárcáján, az iskolában, az orvosnál.