áldozatok;iskola;kert;emlékezés;Lauder;zsidómentés;

- Elágazó ösvények kertje – emlék a zsidómentőknek, emlékeztető a vagonban meghalt áldozatokra

A Lauder Iskola történelmi projektjét a jövőre nézve példamutatónak nevezte Karácsony Gergely főpolgármester, aki szerint a könnyebb, kényelmesebb út helyett mindig választható egy tisztességes és becsületes ösvény is.

Talán nem is adhattak ennél gyönyörűbb és érzékletesebb címet a Lauder Iskola történelmi projektjének – fogalmazott Karácsony Gergely az oktatási intézmény Elágazó ösvények kertje szombati avatójának Facebook-oldalán közzétett avatóünnepségéről. A főpolgármester szerint ugyanis azok a hősök, akiknek emléket állítottak a tanárok és diákok közösen, életük során egytől egyig elágazásnál találták magukat.

– Az egyik ösvény az egyszerűbb, a könnyebb, a kényelmesebb út volt. A másik a tisztességé, a becsületé és a szolidaritásé. Sztehlo Gábor, Klinda Pál és Mallász Gitta megtehették volna, hogy félrenéznek, amikor egy gyilkossá váló állam saját polgárait, köztük gyermekeket kezdett megsemmisíteni. Azt is mondhatták volna, hogy ez nem az ő ügyük. De ők életüket kockáztatva mentettek meg másokat a biztos haláltól. Számukra nem volt kérdés, hogy az elágazó ösvények közül melyikre lépnek – emlékezett a zsidómentő hősökre Budapest vezetője.

Karácsony Gergely megjegyezte, hogy hős volt az 1945-ben 38 éves Dallos Hanna és 39 éves Strausz Lili is, akik életüket áldozták a barátságért, és akiknek áldozatáról, emberi nagyságáról mától botlatókövek emlékeztetik az utókort. Az emléküket megőrző felirat szerint mindkettejüket deportálták, és a Ravensbrückből Augsburg felé tartó vagonban lelték halálukat. – Köszönöm a Lauder tanári karának és diákjainak, hogy példát mutatnak abban, hogy hogyan álljunk a múlthoz és hogyan legyünk befolyással egy talán boldogabb és békésebb jövőre – tette hozzá a főpolgármester.

SzázSzó jött Szárszó után, de ez még nem a kiút.