Miközben a kormánypropagandában rendszeresen „soha nem látott”, egymillió forintos vagy ahhoz közeli pedagógusbérekről lehet hallani, a valóság – amivel sok érintett csak az utóbbi napokban szembesült –, teljesen más jövőt vetít előre azoknak a tanároknak, akik úgy döntenek, elfogadják az új pedagóguséletpálya-törvényben, ismertebb nevén státusztörvényben megszabott feltételeket. Az egymilliós álomfizetés természetesen továbbra is csak fantázia marad, de többeknek csalódniuk kellett azok közül is, akik arra számítottak, hogy valamilyen kisebb mértékű, de mégis érzékelhetőbb béremelést kapnak.
Az állami iskolákban dolgozó pedagógusok nagy része a múlt héten kapott tájékoztató levelet, amiből persze pont az nem derült ki, hogy az új szabályok elfogadásával milyen életpályára, előmenetelre számíthatnak. Az viszont sokak számára nyilvánvalóvá vált, hogy a várható szerződésmódosításuk szerint egyelőre nulla forint vagy ahhoz közeli lesz a „bérrendezés”. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete közzétett egy ilyen dokumentumot, amely szerint az érintett pedagógus bére bruttó (!) 21 forinttal lesz magasabb, ha rábólint a nagylelkűnek épp nem nevezhető ajánlatra.
Érdemes megjegyezni azt is, hogy a tájékoztató levelekben és a törvényben is szinte minden feltételes módban szerepel. Vagyis pedagógusként lehet akár bruttó egymillió forintos fizetésed is – például akkor, ha a tankerületi központnak van erre elegendő költségkerete. Az viszont sem a státusztörvényben, sem a költségvetési törvényben nincs leírva, hogy a tervezett béremelésekre mennyi pénzük lesz a tankerületi központoknak – ha lesz egyáltalán ilyesmire.
Egyvalamiben azonban igaza lehet a kormányzatnak: a pedagógusoknak „soha nem látott” béremelésre kell számítaniuk. Mert az biztos, hogy az egymilliós fizetést soha nem fogják látni.