Újabb szintet lépett a korábban elválaszthatatlan jóbarátoknak tartott Lengyelország és Ukrajna közötti konfliktus, amely azt követően alakult ki, hogy Lengyelország – illetve Magyarország és Szlovákia – kitiltotta területéről az ukrán gabonát. Mateusz Morawiecki kormányfő a Polsat News televíziónak adott interjúban azt közölte, nem szállítanak több fegyvert Ukrajnának, hanem Lengyelország saját felfegyverzésével foglalkoznak. Szó szerint ezt mondta: „Nem szállítunk többé fegyvereket Ukrajnának, mert a legmodernebb fegyverekkel szereljük fel magunkat”.
A kijelentés azonban csak a Lengyelország által felajánlott fegyverekre vonatkozik. Morawiecki ugyanis hangsúlyozta, a varsói kormány nem veszélyezteti Ukrajna biztonságát, tehát a nemzetközi szállítmányok a fő koordinációs központja továbbra is az ukrajnai Lvov közelében található Rzeszów marad.
„Rzeszówi központunk, az amerikaiakkal és a NATO-val egyetértésben, továbbra is ugyanazt a szerepet fogja játszani, mint eddig, és ez így marad a jövőben is”
– hangoztatta.
Az ügy hátterében az áll, hogy az Európai Bizottság pénteken bejelentette, feloldotta az ukrán gabonára vonatkozó kereskedelmi korlátozásokat. A háború miatt Kijev nem tudta mezőgazdasági termékeit a Fekete-tengeren keresztül szállítani. A szárazföldi szállításra azonban az EU kereskedelmi korlátozásokat vezetett be Ukrajnával szemben a helyi gazdák védelmében. A korlátozások feloldása után Lengyelország, Magyarország és Szlovákia azonban ragaszkodik az importtilalomhoz. Varsó azzal is fenyegetőzött, hogy más mezőgazdasági termékekre is importkorlátozásokat vezet be. Morawiecki indoklása itthon egyébként nagyon ismerősen cseng. Mint fogalmazott: „Nem várunk a berlini és brüsszeli hivatalnokok jóváhagyására, amikor a lengyel érdekek, családok és gazdák biztonságának védelméről van szó”.
Ukrajna válaszul azt közöle, hogy panaszt tesz a három uniós tagállam ellen a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO). Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden az ENSZ-ben pedig azt mondta, egyes országok csak színlelik a szolidaritást, és közvetve Oroszországot támogatják.
Itt a bejelentés, nem szállít több fegyvert Ukrajnának LengyelországVarsó Ukrajna egyik legfontosabb politikai és katonai támogatója. A 2022 februárjában kezdődött orosz agressziós háború óta több millió háborús menekültet is befogadott a szomszédos országból.
Morawiecki bejelentése nem volt előzmények nélküli. Andrzej Duda elnök az ENSZ-ben a héten úgy fogalmazott, Ukrajna „úgy viselkedik, mint egy fuldokló, aki mindent magával ragad”. Mateusz Morawiecki kereskedelmi háborúval fenyegette Ukrajnát, Szymon Szynkowski vel Sek Európa-ügyi miniszter figyelmeztette az ukránokat, hogy Lengyelország felhagyhat a támogatásukkal, Robert Telus mezőgazdasági miniszter pedig Ukrajna európai uniós csatlakozásának blokkolását is felvetette. Ezek a nyilatkozatok is azt támasztják alá, hogy a lengyel-ukrán barátság véget ért.
Október 15-én parlamenti választást tartanak Lengyelországban, s a Jog és Igazságosság (PiS) kormánypárt most a lengyel érdekek nagy védelmezőjeként állítja be magát, így próbál szavazatokat elvenni a szélsőjobboldali Konföderáció párttól, amely Ukrajna támogatását is megkérdőjelezi.
A Gazeta Wyborcza lengyel ellenzéki lap véleménycikke szerint egyértelműen a kampány áll a háttérben. Mint a cikkíró rámutat, a PiS számára semmi sem szent, még az Ukrajnával való kapcsolatokat is feláldozza. „Tönkreteszi a kormány egyetlen diplomáciai sikerét, és visszaállítja a lengyel-ukrán kapcsolatokat a régi kerékvágásba” – írja, amit lesújtónak nevez. „Már elfelejtettük, hogy ez a viszony a háború kitörése előtt jeges volt” – tette hozzá.
Egy másik tény is azt mutatja, hogy a PiS a közelgő voksolás miatt keményített be, mert az ukrán gabona valójában már korábban elárasztotta a lengyel piacot, de akkor a kabinet semmit sem tett ez ellen.
„Morawiecki ugyan azt mondta, megvédi Lengyelországot az ukrán gabonával szemben, de ez már elárasztott minket"
– mutatott rá Michal Kołodziejczak, az AgroUnia agrárpárt vezetője.
Morawiecki bejelentése mögött az is állhat, hogy az utóbbi napokban a figyelem a vízumbotrányra terelődött. Kiderült, hogy varsói illetékesek akár több tíz, sőt akár több százezer vízumot adtak el jelentős összegekért ázsiaiak és afrikaiak számára, miközben a kabinet – a budapestihez hasonlóan – folyamatosan a menekültek elleni gyűlöletet szítja. Erre az álságos politikára hívja fel a figyelmet Donald Tusk, az ellenzéki Polgári Platform vezetője. A PiS szempontjából valóságos rémálommal ér fel, hogy épp a kampányban vetül rá a korrupció gyanúja. Morawiecki azonban a fegyverek leállításával kapcsolatos bejelentéssel ellentámadásba próbál lendülni.
„Lengyelország bejelentése rossz hír Ukrajnának” – vélekedett Carlo Masala politológus, katonai szakértő, a müncheni Bundeswehr Egyetem professzora a Bild német napilapban. Egyenesen katasztrofálisnak nevezte, hogy éppen az az állam miniszterelnöke jelentette be mindezt, amely Ukrajna egyik legfőbb támogatója. A szakértő szerint ezzel beválhat Putyin stratégiája. Az orosz elnök az időre játszik, és megvárja, amíg más államok Ukrajnának nyújtott támogatása is elapad.
Kezd besokallni a lengyelek, szerintük az ukrán kormány eltaszítja az őt támogató kezeket isA szlovák agrárminiszter szerint nincs jogi alapja az ukrán panasznak, Szlovákia nem szünteti meg a gabonaimport korlátozásátUkrajna pert indít Magyarország, Lengyelország és Szlovákia ellen az importtilalom miatt