klímavédelem;fenntarthatóság;antant;III. Károly;francia szenátus;

Egy új „antant” létrehozását javasolta Párizsban III. Károly a klímavédelem érdekében

A brit uralkodó a francia szenátusban elmondott beszédében Nagy-Britannia és Franciaország megrendíthetetlen elszántságként, közös akaratként említette céljukat, hogy Ukrajna győzedelmeskedjen.

Franciaország és az Egyesült Királyság kötelezze el magát egy „fenntarthatósági antant" mellett annak érdekében, hogy hatékonyabban reagálhassanak a biodiverzitás és az éghajlatvédelem területén a globális vészhelyzetre – állt elő javaslatával III. Károly brit uralkodó a francia szenátusban elmondott csütörtöki beszédében.

Brit király először szólalt fel a francia parlament felsőházában, ahol állva ünnepelték őt a képviselők. A környezetvédelmi elköteleződéséről ismert Károly a francia és angol nyelvet váltó beszédében javasolta az új, klímavédelmi „antant” létrehozását, nem titkolva, hogy elképzelését a két ország által a korabeli nézeteltérések rendezésére 1904-ben aláírt entente cordiale, azaz szívélyes egyetértés szövege inspirálta, amely a későbbi antant és az európai szövetségi rendszer alapját biztosította.

III. Károly a mostani kezdeményezését a múlt nevében azzal indokolta, hogy meg kell tudnunk felelni a körülöttünk lévő világ hatalmas kihívásainak. A királyi beszédet megelőzően Rishi Sunak, az Egyesült Királyság miniszterelnöke szerdán Londonban a brit klímapolitika több jelentős intézkedését ismertette. A brit uralkodó egyértelműen nyilatkozott az orosz-ukrán háborúról, s a két ország „megrendíthetetlen elszántságaként” említette azt az akaratukat, hogy Ukrajna győzedelmeskedjen. Gérard Larcher, a francia szenátus elnöke a Brexitre utalva hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság sorsa továbbra is szorosan kapcsolódik az európai kontinenshez.

Szerda este a brit királyt és feleségét, Kamillát, Emmanuel Macron elnök és neje, Brigitte fogadta állami vacsorán a versailles-i kastélyban több száz vendég társaságában. Csütörtökön a brit király a francia elnök társaságában ellátogatott a Franciaország legszegényebb megyéjében található Saint-Denis-be, Párizs egyik északi elővárosába, ahol a fiatalok foglalkoztatásával foglalkozó sportegyesületekkel és helyi vezetőkkel találkoztak, majd felkeresték a francia királyok végső nyughelyéül szolgáló Saint-Denis-katedrálist, a gótikus művészet egyik remekművét. A brit királyi pár és a francia elnöki pár kora délután látogatást tett a négy évvel ezelőtt tűzvész áldozatául esett párizsi Notre-Dame-székesegyháznál is.