– Előbb durranásokat hallottam, ezek talán könnygázgránátok lehettek. Majd ezt követte a hatalmas robbanás. Megremegett minden a házban. Utána kiabálást lehetett hallani. Segítséget hívtak. Aztán már csak a mentőautók szirénái visítottak – így elevenítette fel Esztergom bíróréti részének egyik lakója a szerda délutáni megrázó eseményeket.
A mindent megremegtető robbanás két ember halálát okozta. Életét vesztette a helybeli J. László és a miatta riasztott kommandósok egyike, Kónya Gábor Lajos rendőr törzszászlós, a Terrorelhárítási Központ (TEK) Műveleti Igazgatóság műveleti tiszthelyettese. Nyolc rendőr megsebesült, hárman könnyebben, öten súlyosan.
A tragédiát órákon át tartó drámai, feszült események előzték meg – derült ki Hajdu János TEK-főigazgató csütörtöki beszámolójából. Mint elmondta, kisebb bűncselekmények miatt körözték a férfit, hivatalos személy elleni erőszak miatt is folytattak ellene eljárást. A TEK pedig azért vett részt az akcióban, mert a környéken agresszív emberként ismerték a férfit, aki korábban is életveszélyesen megfenyegetett rendőröket, más hivatalos személyeket. A TEK szerda kora délután zárta körül az épületet, majd négy és fél órán keresztül tárgyaltak vele. Hol engedékenynek mutatkozott, hol újra fenyegetőzött, de azt egyetlen alkalommal sem közölte Hajdu szerint, hogy robbantásra készülne.
Végül 18 óra 40 perckor rendelték el a behatolást. Hajdu János szerint a behatoló rendőrök azt látták, hogy a férfi, vélhetően egy flexszel szikrát előidézve egy gázpalack felé vág. 18:43-kor bekövetkezett a detonáció.
A robbanás akkora erejű volt, hogy a házba behatolni készülő rendőrök 8-10 métert repültek. Többen beestek egy mesterséges tóba, volt, akik az épület romjai maguk alá temették.
A Belügyminisztérium csütörtök délután közölte, hogy hősi halottá nyilvánította és soron kívül rendőr főhadnaggyá nevezte ki Kónya Gábor Lajost. A sérülteket a belügyminiszter elismerésben részesítette.
Hajdu János szerint a kommandósok az akció közben minden technikai eszközt megfelelően használtak, páncélozott jármű fedezékében vonultak a kapuig, majd szakszerűen felsorakozva kezdték meg a behatolást. Hozzátette: egy kommandós sem lépett be az épületbe, mert amikor betörték az ajtót, azonnal bekövetkezett a detonáció.
– Az események láncolatából úgy tűnt: a férfi úgy tervezte el, ha kell, a rendőrökkel együtt hal meg – összegzett Hajdu János.
Hősi halottá nyilvánították az Esztergomban meggyilkolt rendőrt Hajdu János: A TEK minden szakmai protokollt betartott az esztergomi robbantás előttA rendőrség még a robbanás másnapján, csütörtökön is hermetikusan lezárta a helyszínt. Csak az itt lakókat engedték be a területre. Hátsó erdei úton megközelítettük ugyan a romokat, ám a rendőrség ott is utunkat állta. Magából a családi házból alig maradt valami, csak néhány kormos faldarabot lehetett látni.
– Haragban állt a világgal – mondta a robbantó J. Lászlóról egy környékbeli férfi. Szerinte a negyvenes évei végén járt, és bár jó ideje itt lakott, nem látták sokszor, többnyire csak akkor, amikor kerékpárjával elment a boltba. Nagy ritkán beszélgettek vele kicsit, így derült ki, hogy elvált. – Láthatóan a válása nagyon megroppantotta – vélekedett a szomszéd, aki szerint J. László időnként mentálisan zavartnak tűnt, fura, összeesküvés-elméleteket hangoztatott, de megjelenése ettől függetlenül teljesen átlagos, hétköznapi volt.
Tizenhárom év, hat áldozat
A szolgálatteljesítés közben Esztergomban meghalt TEK-kommandós volt a 2010-ben alapított terrorelhárítás első hősi halottja. 2010 óta öt rendőr esett el akció közben. 2010 júliusában egy közúti ellenőrzés elől menekülő elkövető gázolta halálra Radovic Dusán zászlóst. Egy hónap múlva Alsóörsön egy igazoltatás közben rántott fegyvert és nyitott tüzet egy férfi Gamauf János rendőrre. 2012 októberében egy osztrák férfi gázolta szándékosan halálra Kenéz Imre törzszászlós motoros rendőrt. Ezt követte a 2016-os bőnyi rendőrgyilkosság: az ismert szélsőjobboldali paramilitáris alakulatot vezető Györkös István nyitott tüzet a Nemzeti Nyomozó Iroda rendőreire, az engedély nélkül tartott gépkarabélyából. A golyó Pálvölgyi Péter rendőrőrnagyot érte. Idén januárban történt az újbudai késelés, amikor egy korábban dühöngő, zavart állapotú fiatalembert próbáltak letartóztatni a járőrök, mire az kést rántott és két rendőrt súlyosan megsebesített, egy harmadik egyenruhás, Baumann Péter rendőr főtörzsőrmester pedig halálos sérülést szenvedett.