A Magyar Honvédség Egészségügyi Központja lélegeztetőgépekre írt ki közbeszerzést - erről Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő posztolt a Facebookon, mellékelve a vonatkozó dokumentumot.
Az ellenzéki politikus bejegyzésében emlékeztet, hogy „miközben 16000 (!!!) lélegeztetőgép rohad valahol egy raktárban, a Magyar Honvédség újakat akar beszerezni.” Külön érdekesnek tartja, hogy szeptember 22.-én indították meg az eljárást és október 3. az ajánlattételi határidő. „Kemény 12 napig várják tehát az ajánlatokat, kicsit sem tűnik úgy, hogy már lezsírozták az egészet” - vélte.
Hadházy Ákos értékelése szerint
„ez a közbeszerzés csak egy újabb bizonyíték arra, amit mindenki tud: a 16000 lélegeztetőgép 300 milliárdos megvásárlása a magyar történelem egyik legocsmányabb lopása volt. Beismerése annak, hogy többnyire használhatatlan bóvli eszközöket (nagyrészt nem is lélegeztetőgépeket, hanem horkolásgátlókat!) vettünk méregdrágán.”
A bejegyzés hangvételét a politikus azzal oldja, hogy abból a szemszögből akár még pozitív is lehet ez az új vásárlás, hogy a jelek szerint a Honvédkórházban valaki meg merte mondani, hogy bóvlival nem lesz hajlandó embereket altatni vagy intenzíven kezelni.
A Szalay-Bobrovniczky Kristóf vezette Honvédelmi Minisztérium Sajtóosztálya az alábbi választ küldte az RTL Híradó kérdésére:
„A magyar katonaegészségügy a NATO-szabványnak megfelelő eszközöket tervez beszerezni, amelyek markánsan különböznek a civil ellátási rendszerben használt eszközöktől, és amelyek jellegüknél fogva hatékonyan képesek támogatni a műveletekben történő sérültellátást.”
A tárca indoklásában azt is hozzáfűzte, hogy „nagy hangsúlyt fektetünk az eszközök mobilitására, az autonóm működés fontosságára, a tábori körülmények közötti alkalmazhatóságra, szállíthatóságára, valamint erősítjük a légi egészségügyi kiürítés szigorúan szabályozott orvostechnikai hátterét is. (...) Az egészségügyi ellátó képesség további fejlesztése érdekében a speciális kritériumoknak megfelelő lélegeztetőgépek beszerzése szorosan kapcsolódik a Magyar Honvédség modernizációjára és fejlesztésére vonatkozó kormányzati célkitűzésekhez. A Magyar Honvédség ezen eszközök segítségével a NATO számára felajánlott képességeit erősíti.”
Korábban a Transparency International közel kétéves pereskedéssel derítette ki, hogy a kormány egyetlenegy darabot sem adott el a koronavírus-járvány alatt 300 milliárd forintból megvásárolt, mintegy 17 ezer darab lélegeztetőgép közül. A TI kutatásából az is kiderült, hogy nemcsak eddig nem sikerült egyetlen egyet sem eladni a felesleges lélegezőgépek közül, de nincs is ilyen terv. Az egyébként hamar világossá vált, hogy teljesen feleslegesen vett ilyen nagy számban lélegeztetőgépeket a kormány, furcsa körülmények között, erről itt írtunk bővebben.
Kamugyanús külügyi eljárás: 20 hónap után ledarálták a lélegeztetőgép-bizniszhez köthető papírokat