;

Fővárosi Közgyűlés;

- Saját forrásból újítanák fel a két éve árverésen visszaszervezett Rác fürdőt

A mellette lévő hotelre hasznosítási pályázatot írnak ki.

Nagyot léphet előre a 2010-ben már elérhető közelségben lévő, de azután politikai játszmák okán egyre távolabbra csúszott megnyitás felé a Rác fürdő. A budai műemléki épületet és a mellé felhúzott 67 ágyas szállodát 2021-ben árverésen vásárolta vissza a főváros, valamivel több mint ötmilliárd forintért. Akkor még 2022. novemberi nyitásban reménykedtek. De gyorsan kiderült, hogy nagyobb feladat lesz ez, mint ahogy remélték. A belső terekből elhordtak mindent, tönkretették a már kiépített elektromos és vízvezetékrendszereket, ráadásul a falak penészesek, dohosak, egészségre veszélyes mértékben szennyezettek voltak. A Demszky Gábort a főpolgármesteri székben váltó Tarlós István kinevezésekor még 95 százalékos készültségi fokon álló épület állapota ugyanis a beruházó cég ellen az akkori városvezetés kezdeményezésére indított csődeljárás évei alatt 45 százalékos – nagyjából szerkezetkész – készültségi szintre romlott le.

Az épületeket birtokló Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH) az épületek felmérése, az azonnali kárelhárítás és az építészeti tervek frissítésével párhuzamosan kereste az újranyitáshoz szükséges forrásokat. (A kivérzett tulajdonos fővárostól aligha számíthat erre.) A BGYH először abban bízott, hogy a hotel hasznosításából várt 3,4 milliárd forint elég lesz a fürdő rendbe tételére.

Csakhogy a nettó 4 milliárd forint kikiáltási áron (plusz évi 66 millió forint földhasználati díjért) idén áprilisban meghirdetett 67 szobás szállodára egyetlen vételi ajánlat sem érkezett. 

De az ingatlan évi nettó egymillió eurós (390 millió forintos) bérleti díjszámítással ugyanakkor meghirdetett haszonbérleti pályázata sem keltette fel egyetlen befektető érdeklődését.

A BGYH most új megoldással állt elő. A Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésére beterjesztett javaslat értelmében saját forrásai terhére újítaná fel a műemléki fürdőt. 

Az idén januárban aláírt szerződés alapján a Budapesti Építőművészeti Műhely júliusra leszállította a fürdő engedélyezési és kivitelezési terveit, amely költségbecslést is tartalmazott. A tervezők 5,55 milliárdra becsülték az elvégzendő munka árát. A BGYH vezetése kicsit sokallta az összeget és funkcionálisan jól működő, de bizonyos részletekben - anyaghasználat, belsőépítészet, berendezések - olcsóbb megoldásokat keresve 4,63 milliárdra faragta a le a költségeket.

Számításaik szerint ez az összeg 10 év alatt megtérül, hiszen autentikus török fürdőből kevés van Európában, főként ha modern wellness elemekkel egészítik ki. A BGYH fontosnak tartja, hogy minél előbb megnyíljon a fürdő, már csak azért is, mert a Gellért szálló közelgő felújításának ideje alatt a vele egy társasházként működő Gellért fürdő is zárva tart. A kieső kapacitást a Rác és a Rudas együtt is csak részlegesen tudja pótolni. Erre a bevételre azonban szüksége van a cégnek.

A felújítás mielőbbi megkezdése érdekében saját forrásai terhére indítanának még az idén közbeszerzési eljárást 4,63 milliárd plusz 10 százalékos tartalékkerettel. Ezzel párhuzamosan a főváros ingatlanhasznosító cégével (BFVK) közösen hasznosítási pályázatot írnának ki a hotelre. Ebben módosítanának a korábbi feltételeken, így például a kért bérleti díjat évi 300 millióra csökkentenék. Élő Norbert (DK) felhívta a figyelmet, hogy ez tiszta és biztos bevételt jelentene, miközben a szállodaüzemeltetéssel – erről a BGYH-nak semmiféle tudása nincs – meglehetősen esetleges az elérhető nyereség összege.

Baranyi Krisztina, ferencvárosi polgármester hiányolta a döntéshez a külsős szakmai megvalósíthatósági tanulmányokat és túlzottan kapkodónak találta a javaslatot, amelynek állításait nem feltétlenül találta megalapozottnak. Így például a fürdőfelújításba ölt 5 milliárd szerinte nem biztos, hogy visszajön 10 év alatt. Wintermantel Zsolt kormánypárti képviselő azt feszegette, hogy mire fordították az ingatlanok visszavásárlására és felújításra félretett önkormányzati pénzből megmaradt 5 milliárdot? Erre a vitában nem érkezett válasz.

Élő Norbert viszont megjegyezte, hogy a főváros 13 éve foglalkozik a Rác fürdő ügyével, ennyi idő alatt mindenkinek volt ideje képbe kerülni. Másrészt kiemelte, hogy a BGYH elérte a járvány előtti forgalmat, ami igen jó teljesítmény, így megteheti, hogy saját forrásból valósítsa meg a beruházást.

Ezt hangsúlyozta Bősz Anett főpolgármester-helyettes is, aki szerint a hotel felújítása teljesen külön kezelhető, a Gellért fürdő vendégeinek is csupán 10 százaléka érkezik a felette lévő hotelből. A főváros ugyanakkor egyetlen vagyonelemétől sem kíván megválni, így a hotel hasznosítási tenderének elsődleges célja nem az eladás, hanem a bérlő keresés.

A Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén a Rác fürdő és sok más téma mellett tárgyalta a településtámogatási rendszer bővítésére, a Lánchíd díszkivilágításáról szóló döntés főpolgármesterhez delegálására vonatkozó javaslatot, a Népliget újjászületését célzó ötletpályázat kiírását, illetve a fővárosi közterület foglalással egybekötött rendezvények – például futóversenyek, fesztiválok – újragondolását célzó rendeletalkotásra vonatkozó előterjesztéseket. 

A Csecsemő-és Gyermekgyógyászati Centrum dolgozói az Ábel nevet adták a kicsinek.