„Dr. Karsai Dániel András vagyok, 46 éves, ügyvéd, alkotmányjogász. Valamint halálos beteg.
2022 augusztusában ALS-t diagnosztizáltak nálam. Az ALS – Stephen Hawking legendás fizikus is ilyen betegségben szenvedett – úgynevezett moto-neuron betegség. Az orvostudomány számára ismeretlen okból az izmokat mozgató idegsejtek elsorvadnak, emiatt az izmok is, mely teljes lebénuláshoz vezet. A betegség végén a légzési funkciók is megszűnnek és a halál fulladás miatt következik be. A betegség ugyanakkor a mentális képességeket nem érinti, a fentieket teljesen tiszta tudattal kell végigélni” – így kezdte a közösségi oldalán szerdán megjelent felkavaró bejegyzését a közismert alkotmányjogász, aki bejelentette:
a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult, mert hiába szilárd meggyőződése, hogy embernek joga van az értelmetlen szenvedés helyett méltósággal befejezni az életét, Magyarországon a hozzá hasonló helyzetben lévő, gyógyíthatatlan kórban szenvedő betegeknek erre nincs erre lehetőségük.
Sőt a hazai törvények nemcsak itthon büntetik a passzív vagy aktív eutanáziát, de egy úgynevezett „extraterritoriális hatállyal” külföldön is büntetőjogi eszközökkel üldözhetik a méltóságteljes eltávozásban segítséget nyújtókat, családtagokat, barátokat, orvosokat.
A budapesti ügyvéd - akit szerdán nem sikerült elérnünk - az Emberi Jogok Európai Egyezményének több cikkelyére is hivatkozott beadványában,
köztük az embertelen vagy megalázó bánásmód tilalmára, a magánélet tiszteletben tartásához való jogra, a gondolat-, lelkiismeret- és vallásszabadságra, valamint a megkülönböztetés tilalmára.
Utóbbit azzal magyarázta, hogy a hatályos magyar törvények szerint a halál választása nyitva áll azok előtt, akik betegségük természeténél fogva megszüntethetik vagy lerövidíthetik az életüket az élethosszabbító kezelés visszautasításával, ám ez a lehetőség nem áll azok rendelkezésére, akik – mint ő maga is – nem igényelnek ilyet kezelést.
A strasbourgi bíróság helyt adott az alkotmányjogász sürgősség iránti kérelmének,
s az ügyben idén november 28-re kitűzte a nyilvános tárgyalást.
Közleményükből kiderül: szeptember 26-án a magyar kormány értesítést kapott Karsai Dániel András beadványáról, s három hete van arra, hogy írásban reagáljon az abban foglaltakra.