MNB;infláció;nyugdíjkorrekció;nyugdíjemelés;

- Az MNB bejelentette, mekkora lesz a novemberi nyugdíjkorrekció

A jegybank várakozása szerint idén az átlagos infláció megáll 17,9 százalékon, ám a nyugdíjas fogyasztói kosár átlagosan 18,5 százalékkal drágul.

Ha az Orbán-kormány hallgat a Magyar Nemzeti Bank (MNB) prognózisára – ahogy azt korábban ígérte –, akkor novemberben 3,5 százalékos januárig visszamenőleges nyugdíjemelésre kerülhet sor – derült ki a most nyilvánosságra hozott Inflációs jelentés számaiból a jegybank sajtótájékoztatóján.

Januárban az öregségi ellátások 15 százalékkal emelkedtek, vagyis ahhoz, hogy azok legalább a reálértéküket megőrizzék, még 3,5 százalékos kiegészítési jár, és ez még csak azt jelenti, hogy a nyugdíjasok úgymond a pénzüknél maradtak.

Az MNB értékelése szerint a következő hónapokban gyorsul az infláció csökkenése, így az év végére 7-8 százalékra lassul az árak 12 havi emelkedése, az augusztusban mért 16,4 százalékról – mondta az Inflációs jelentést bemutató sajtótájékoztatón Balatoni András, az MNB igazgatója. A jegybank elemzése szerint a korábban kiugró magyar infláció mérséklődött, az árak emelkedése 2023 közepétől besimult a régiós átlagba, vagyis az inflációs sokkon túljutott a magyar gazdaság. A megfigyelésük szerint a fogyasztói kosárban lévő terméke egyharmadánál az árak is csökkenteket már, míg a termékek 75 százalékánál lassult az áremelések üteme, ami arra utal, hogy egyre szélesebb körül az infláció csökkenése.

Jövőre a jegybank 4-6 százalékos éves inflációt vár – vagyis januárban a nyugdíjak 5-6 százalékkal emelkedhetnek a jogszabályok szerint. A béreknél ennél erőteljesebb növekedést vár a jegybank, 10 százalékkal kalkulálnak – vagyis a reálbérek jövőre már 4-6 százalékkal is emelkedhetnek – az MNB előrejelzése szerint. Az MNB szerint a erőteljes reálbéremelésre a „feszes” munkaerőpiac – vagyis a munkaerőhiány – miatt kerülhet sor. 

Míg a teljes népességben nőtt, a kormánypárti szavazók körében csökkent az üzemanyagárstop újbóli bevezethetőségébe vetett hit - derül ki a Publicus Intézet lapunk számára készített friss felméréséből.