BBC;Egyesült Királyság;közszolgálati média;közösségi média;irányelvek;Gary Lineker;

Nagyobb szólásszabadságot kapnak a BBC sztárjai

Elégtétellel fogadták a BBC által alkalmazott sztár-műsorvezetők a brit közszolgálati óriás által a héten közzétett, a közösségi csatornákon való megjelenésüket szabályozó új irányelveket. Az egykori futballsztár, Gary Lineker márciusi balhéja miatt elvégzett felülvizsgálat eredményeképpen a prominens munkatársak mostantól politikai témákban is posztolhatnak, de pártsemlegességüket meg kell őrizniük.

Az ITN kereskedelmi hírszolgáltató volt vezérigazgatója, John Hardie vezetésével elvégzett vizsgálatra azt követően került sor, hogy idén márciusban Gary Lineker, a BBC zászlóshajó futballműsora, a Match of the Day szerződéses műsorvezetője a Twitter (ma már X-ként ismert) közösségi csatornán a "náci Németország által a 30-as években használt nyelvezettől nem sokban eltérőnek" nevezte Suella Braverman belügyminiszternek a La Manche-csatornán át kishajókon érkező illegális bevándorlókkal kapcsolatos megjegyzéseit. Tim Davie vezérigazgató először felfüggesztette a BBC egyik legnagyobb egyéniségének munkaviszonyát, ám látványos hátraarcra kényszerült, amikor Linekert sorban egymás után követték kollégái kifelé az ajtón, és a hétvégi futballösszefoglalókat nem sikerült összehozni.

Az új irányelvek külön kezelik a BBC legismertebb arcait, a már említett Match of the Day házigazdáján kívül többek között Lord (Alan) Sugar üzletembert, a The Apprentice (Álommeló) brit változata, a Dragons' Den (Cápák között) vagy a MasterChef (Mesterszakács) sorozatok külsős műsorvezetőit. Ők eddigi gyakorlatukat folytatva továbbra is feltehetnek politikai véleményeket a közösségi portálokra, kifejthetik a bevándorlással vagy más aktuális témákkal kapcsolatos nézeteiket, de "ismertségük miatt" tartózkodniuk kell attól, hogy valamelyik politikai párt mellett kiálljanak, azt magasztalják, illetve kereszttűz alá vegyenek és bíráljanak egyes politikusokat. Míg a szabadúszó tévés-rádiós személyiségek, akik kevésbé állnak reflektorfényben, bátrabban nyilvánulhatnak meg politikai kérdésekben anélkül, hogy megsértenék a pártatlanság szabályait, a hír- és aktuális rovatok és tényfeltáró műsorok dolgozóinak továbbra is a legszigorúbban kell ragaszkodniuk a politikai semlegességhez, nem árulhatják el, melyik pártra szavaztak, és sem az éppen a figyelem fókuszában álló kérdésekről, sem ellentmondásos ügyekről nem oszthatják meg felfogásukat a közösségi hálókon keresztül.

Mindezt valószínűleg könnyebb leírni, mint aztán nap mint nap érvényesíteni. A puding próbája ezúttal is az evés lesz, vajon hogyan tudják megítélni az érintettek, mi fogadható el és mi nem a szociális portálokon, meddig lehet feszegetni a pártatlanság kereteit. Ami az egész palávert kiváltó Linekert illeti, ő a thumbs-up emojival "lájkolta" az új ukázokat, annyit téve csak hozzá, hogy "mindez teljesen észszerű". Lord Sugar ennél parányit tovább ment, szóvívője útján jelezte, hogy "vette a lapot és be fogja tartani a szabályokat". A BBC vezérigazgatója szerint "mindenki tiszta lappal indul", s nagyon fontos, hogy "tisztességes, kiegyensúlyozott és pártatlan" programszolgáltató benyomását lehessen kelteni. Ugyanakkor nem szabad olyan irányelveket kiadni, amelyek korlátoznák olyan fantasztikus tehetségek alkalmazását, mint Gary".

Az i napilap idézi Matt Navarrát, a közösségi csatornák szakértőjét, aki úgy véli, "aknamezőn való közlekedéssel fog felérni a BBC-nek dolgozni és egyben a szociális hálón forogni. Oly korban élünk, amikor az egyik legveszélyesebb platform az, ahol a legtöbb vita is zajlik: az X. Azt ráadásul olyan ember vezeti, aki a korlátlan szólásszabadság híve, mi viszont közben a cancel kultúra korszakában élünk". Egy név nélkül nyilatkozó belső munkatárs a komoly hatalommal, befolyással rendelkező műsorvezetők győzelmeként és a BBC menedzsmentjének meghátrálásaként értékelte az új szabályokat.