A Svéd Királyi Tudományos Akadémia döntése alapján Claudia Goldin amerikai gazdaságtörténész kapta a svéd jegybank (Sveriges Riksbank) közgazdaságtudományi Nobel-díját „a női munkaerő-piaci eredmények megértésének javításáért”. - derül ki a díjátadó Facebook-oldalán közzétett bejegyzésből.
A bejegyzés szerint Claudia Goldin nyújtotta az első átfogó beszámolót a nők keresetéről és munkaerőpiaci részvételéről évszázados távlatban. Kutatásai feltárják a változások okait, valamint a még fennmaradó, nemek közötti különbségek fő forrásait. A kutatás szerint a nők jelentősen alulreprezentálnak a munkaerőpiacon, és jellemzően alacsonyabb a fizetésük, mint a férfiaknak.
Claudia Goldin bő 200 évnyi adatot gyűjtött össze az Egyesült Államok levéltáraiból, és arra kereste a választ, hogyan és miért változtak a nemek közötti különbségek a keresetek és a foglalkoztatottsági ráták terén az idők során. Történelmileg a keresetek terén tapasztalható nemek közötti különbségek nagy része az iskolai végzettség és a szakmaválasztás közötti különbségekkel magyarázható. Goldin ugyanakkor kimutatta, hogy ennek a kereseti különbségnek a zöme mostanra az azonos foglalkozású férfiak és nők között is megvan, és nagyrészt az első gyermek megszületésekor keletkezik - írták.
Jakob Svensson, a közgazdaságtudományi díj odaítélésében illetékes bizottság elnöke Claudia Goldint úgy méltatta: – A nők munkaerő-piaci szerepének megértése fontos a társadalom számára. Claudia Goldin úttörő kutatásának köszönhetően ma már sokkal többet tudunk a mögöttes tényezőkről, és arról, hogy a jövőben milyen akadályokat kell kezelni.