Újbuda;rendőrgyilkosság;kényszergyógykezelés;

- „Valóban megszúrtam a sértetteket” – Részben beismerő vallomás tett az újbudai rendőrgyilkos, szerinte Baumann Péter ezt nem érdemelte meg

A férfi azt állítja, ő együttműködő volt. Baumann Péter kollégájának erőszakos fellepésével indokolta, hogy késelt. 

Megkezdődött az újbudai rendőrgyilkos, Sz. Szilárd pere  a Fővárosi Törvényszéken. 

Az ügyészség több hivatalos személy sérelmére elkövetett emberölés bűntettének kísérlete miatt emelt vádat a férfi ellen, egyben a vádlott kóros elmeállapotára tekintettel indítványozta kényszergyógykezelésének elrendelését.

Mint korábban mi is hírt adtunk róla, a XI. kerületi Lecke utca egyik társasházában élő Sz. Szilárd 2023.  január 12-én hangokat hallott kiszűrődni szomszédja lakásából, s biztos volt benne, hogy a 84 éves asszony veszélyben van. Betonbontó kalapáccsal betörte az ajtót, aztán amikor látta, hogy nincs semmi baj, próbálta nyugtatni a nőt. Nem is a 84 éves asszony, hanem ő maga riasztotta a rendőröket, a kivezényelt járőröknek pedig elmesélte mindezt. Kezdetben együttműködő volt, rendőri kérésre azt a kést is átadta, amelyik a kabátjában lapult, éppen a későbbi áldozatának, Baumann Péter posztumusz rendőr főhadnagynak. Rendben volt minden akkor is, amikor szóltak neki, hogy szeretnék kihallgatni az újbudai rendőrkapitányságon. Mivel zavartan viselkedett, aközben, hogy kikísérték, bilincset akartak tenni rá, de ekkor a férfi bekattant, azt hitte, hogy meg akarják ölni, és a rendőrökre támadt. Dulakodás közben szúrta mellkason egy 17 centiméter pengehosszúságú tőrrel Baumann Pétert, aki hősi halált halt. Egy másik rendőrt a vállán, harmadikat pedig a combján szúrta meg.

Később aztán elfutott, a sebesült járőrök pedig a Fehérvári úton, a villamosvágányokon tudták csak megállítani. Itt a felszólítás ellenére sem állt meg, ezért lábon lőtték. Még tudott ugyan néhány métert menni, de a megállóban lerogyott a korláthoz. Közben üvöltözött, gyilkosoknak nevezte az egyenruhásokat, s azt kérte, hívjanak rendőröket. 

A Központi Nyomozó Főügyészség vezetője azt mondta, a támadó férfi betegségének egyik tünete az irracionális téveszme. Úgy gondolta, a rendőrök miatt veszélyben az élete, ezért elhatározta, hogy akár megölésük árán is ki kell jutnia ebből a helyzetből.

Sz. Szilárdot több símaszkos bv őr kísérte kéz-és lábbilincsben kedden reggel a Fővárosi Törvényszék tárgyalótermébe. Szintén jelen voltak Baumann Péter kollégái is. 

Az ügyész közlése szerint Sz. Szilárd nem sokkal figyelmeztette Baumann Pétert, hogy vigyázzon, mert le fogja őt szúrni. Az áldozat sokkolót akatt használni, azonban az hatástalan volt, mert a férfi vastag téli ruhában volt. A tőle korábban elvett kést azért tudta megszerezni, mert az a dulakodás közben kiesett. Noha kábítószert fogyasztott, de a szakértők szerint nem emiatt alakult ki kóros pszichés állapota. 

Sz. Szilárd részben beismerő vallomást tett. – Valóban megszúrtam a sértetteket – fogalmazott. A lépcsőházi dulakodás szerinte másképpen történt, ezért Szabó Judit tárgyalásra utalta az ügyet.

A vádlott szerint ő kiszolgálatott helyzetben volt, az egyik rendőr szerette volna őt megütni. Részletesen előadta a saját verzióját a történtekről, amely kicsit követhetetlen volt, de koherensen beszélt, szabatosan fogalmazott. Állítása szerint az egyik rendőr szerette volna őt indokolatlanul fejbe verni, és értetlenségét fejezte ki, ami miatt lövést adtak le rá, holott tudták a rendőrök, hogy fegyvertelen. Sz. Szilárd azt mondta, ugyan nem rokonszenveztek vele, de normálisak voltak az egyenruhások. Ő együttműködő volt, akkor érezte, hogy ellene fordulnak a rendőrök, amikor hátrabilincselték a kezét. Tagadta, hogy figyelmeztette volna Baumann Pétert a leszúrás veszélyére. Őszintén sajnálja, ami történt, Baumann Péter ezt nem érdemelte meg, kollegája volt, aki erőszakosan lépett fel, ha ez elmarad, akkor nem szúr - derült ki szavaiból.

A bíró kérdésére azt mondta, attól félt, megfigyelik. 

A tárgyalás decemberben folytatódik az érintett rendőrök meghallgatásával.

Amennyiben a bíróság úgy dönt, akkor Sz. Szilárd az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet (IMEI) lakója lesz majd, ahol félévente felülvizsgálják állapotát. Ez nem egy polgári pszichiátria, hanem egy börtön, ahol rácsok vannak és szintén rabruhát kell viselni.

Emberi test tiltott felhasználása miatt.