kurzus;CEU;szabadegyetem;

Ingyenes kurzusokat indít szabadegyetemén a CEU

Szó lesz a polgári engedetlenségről is.

Három őszi ingyenes kurzusára várja a jelentkezőket a 2017-ben az Orbán-kormány által törvény formájában kitiltott CEU Bibó István Szabadegyeteme. Erről a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében írt az intézmény.

A közleményben felidézik, hogy a CEU Bibó István Szabadegyetem már negyedik éve szervez vitaesteket és kurzusokat aktuális politikai és társadalmi témákban. Az október közepén induló őszi szemeszter három ingyenes kurzusának tematikája a következő: polgári elégedetlenség és cselekvési lehetőségek; a nők magyarországi története és problémái; valamint Bibó István életműve.

A Krasztev Péter vezetésével induló, Tarka ellenállás című kurzus az abban felvonultatott közreműködő szervezetek alapján nem tűnik túlságosan NER-kompatibilisnek: mások mellett a TASZ, az Átlátszó, a Közélet Iskolája, a NoÁr, a Partizán, a Transparency International, a K-Monitor/Code for Hungary, az Unhack Democracy és az Egalipe szakemberei vesznek benne részt. A kurzus a polgári engedetlenség, az ellenállás, a közösségszervezés kérdéseit és lehetőségeit vizsgálja.

A Lengyel Nóra vezetésével induló, a Kiterjesztett múlt: A nők története a 20. századi Magyarországon című kurzus a nők életét a családi életen belül, továbbá a nőkhöz kapcsolódó szociális gondoskodás történetét, a militarizmus hatását a nőkre, a nőkön elkövetett háborús erőszakot, a holokausztot, a reprodukciós jogok szabályozását, a női vallásosságot, a lélek és a hagyományok megélését, valamint a női test és a szépség viszonyát járja körbe. 

 A harmadik, Az aktuális Bibó István című kurzus Bibó István életművét vizsgálja Majtényi László vezetésével, áttekintve Bibó életművének sokszínűségét és aktualitását az általa írt sokféle elemzés és javaslat nyomán, amelyek a közlemény szerint a kortárs politikai, államelméleti vagy nemzetközi jogi helyzet megértéséhez is szempontokat szolgáltatnak.