;

vallás;Semjén Zsolt;Vadai Ágnes;kereszténység;

- Semjén Zsolt: Magyarország továbbra is erős bástya a keresztény világban

A miniszterelnök-helyettes szerint nem olyan borús a kép, mint azt egyesek láttatni szeretnék. 

Mindenekelőtt leszögezem, hogy a 2022. évi népszámlálás adatai is megerősítik azt a tényt, hogy Magyarország keresztény ország - jelentette ki Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes egy ellenzéki képviselő írásbeli kérdésére válaszolva.

A KDNP-s politikusnál a DK országgyűlési képviselője érdeklődött. Vadai Ágnes egy, a lapunkban megjelent cikket idézett kérdésében. Ebben Gégény István katolikus hittanár, a Szemlélek lapigazgatója többek közt arról beszélt, hogy ahol kevésbé hitelesen képviselik az egyházi vezetők az evangéliumot, ott visszaesik a hívők száma. Éppen ezért arra volt kíváncsi, miért csökkent drasztikusan a katolikus hívők száma az elmúlt 10 évben Magyarországon. 

Semjén Zsolt szerint igényelhet magyarázatot az, hogy miért nőtt meg jelentősen a nem válaszolók aránya. Ennek kapcsán jelezte, fontos tudni, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) - az Eurostat előírására - a népszámlálást ezúttal szemben az előző két népszámlálás gyakorlatával, most először névvel és címmel, tehát nem anonim módon folytatta le, valamint a kérdőívek kitöltése alapvetően online történt. Márpedig nem igényel különösebb magyarázatot, hogy a magyar történelem során akár a vallási, felekezeti, akár a nemzetiségi adatoknak is milyen következménye volt. Mindkettő kiválthatott az érintettek vonatkozásában retorziós intézkedéseket, elég, ha egyházi oldalról csak a magyarországi zsidó lakosság gyászos emlékű 1944-es deportálására, vagy a kommunista diktatúra egyházüldözésére gondolunk. A kormánypárti politikus úgy véli, sokakat megfélemlíthetett a DK „egyházellenes propagandája” is. 

Úgy látja, a nem válaszolókat semmiféleképpen sem lehet automatikusan és kizárólagosan a vallástalanok kategóriájába sorolni. Ha a kérdésre válaszolók arányában vizsgáljuk a valamely felekezethez tartozókat, akkor azt látjuk, hogy 73,1% vallotta magát valláshoz, felekezethez tartozónak. Amennyiben ezt a teljes népességre is kivetítjük, akkor több mint 7 millió valláshoz, felekezethez tartozó polgárt kapunk, akik közül mintegy 5 millió a katolikusok létszáma. Így közel sem olyan borús a kép, mint azt Vadai Ágnes és a DK-val „szövetséges” sajtótermékek láttatni szeretnék. Sőt megállapítható, hogy a magyar társadalom vallásossága tekintetében minden ellenkező erőhatás ellenére sem következett be számottevő negatív változás. Talán nem tetszik ez Önnek, Önöknek, de mindez azt is jelenti, hogy Magyarország továbbra is erős bástya a keresztény világban - fejtegette. 

„Egyetlen következtetés kétségtelenül levonható a népszámlálási adatokból, nevezetesen az, hogy Magyarországon a kereszténység a legnagyobb társadalmi rendező elv, a legerősebb identitásképző közösség. Tehát, akár tetszik ez Önnek és pártjának, akár nem, Magyarország – az Önök és elvbarátaik kitartó aknamunkája és pártelnökük fenyegetőzései ellenére – mind történelmileg, mind szociológiailag keresztény ország”

- zárta gondolatait a miniszterelnök-helyettes. 

Megjelent az alkotmányt és a környezetvédelmi törvényt felülíró kormányrendeletet felülíró miniszteri utasítás.