Ez év márciusi pártelnökké választása óta éveket öregedett Humza Yousaf, aki kétségbeejtő családi helyzetben vágott bele a Skót Nemzeti Párt (SNP) vasárnap megkezdődött aberdeeni konferenciájába. A 38 éves skót első miniszter országos együttérzést váltott ki friss interjúival.
Kialvatlanul, kimerülten számolt be arról, hogy felesége, Nadia El-Nakla szülei Gázában rekedtek, amikor 93 éves nagymamáját, fivérét és annak négy gyermekét, köztük egy csecsemőt látogatták meg. Yousaf éppen a PA hírszolgálatnak nyilatkozott, amikor felesége zokogva szakította félbe a beszélgetést, mert az Al-Jazeera televízió adásából kiderült számára, hogy a család lakhelyét, a Gaza Cityhez közeli Deir Al-Balah települést rakétatámadás érte. A skót első miniszter mind Rishi Sunak kormányfő, mind James Cleverly közbenjárását kérte anyósa és apósa hazatérésének elősegítésére, de ez e sorok írásáig nem hozott eredményt.
Az SNP már jó ideje nem kelti annak a magabiztos és egységes pártnak a benyomását, mint amelyik a legutóbbi, 2019-es westminsteri parlamenti választáson a létező 57 mandátumból 55-öt megszerzett. A 2021-es tartományi vokson pedig egyetlen hely hiányzott a többséghez szükséges 65-höz, bár a Zöldek támogatásával így is kényelmesen kormányoz. A sorozatos westminsteri és holyroodi parlamenti bravúrok és az Egyesült Királyságból való kiválás ügyének napirenden tartása előbb Alex Salmond, majd a karizmatikus Nicola Sturgeon vezetése alatt elfedték a belső ellentéteket, melyeket azután többek között a pandémia vitatható kezelése, majd az egészség- és oktatásügy súlyos problémáinak kirobbanása közepette felszínre kerültek. Sturgeon váltig tagadja, hogy férjével, Peter Murrell-lel, a párt vezérigazgatójával együtt elkövetett pénzügyi visszaélés miatt dobta be a törülközőt váratlanul ez év februárjában. Ám mindkettőjük és a pártkincstárnok, Colin Beattie őrizetbe vétele és hosszú, egyelőre vádemelés nélkül befejeződött kihallgatása nyomán saját és az SNP tekintélye egyaránt besározódott.
A konferencia hangulatát kedvezőtlenül befolyásolja a pártot az elmúlt két hétben ért dupla csapás. Előbb a Munkáspárt fordított több mint 20 százalékot egy időközi parlamenti választáson és hódította el a Rutherglen és Hamilton West választókerületet, megduplázva így skóciai mandátumának számát. Múlt héten pedig az a szégyen érte az SNP-t, hogy a szintén Glasgowhoz közeli East Kilbride, Strathaven és Lesmahagow képviselője, Lisa Cameron dezertált a westminsteri konzervatív frakcióba. A vélt kiközösítettsége miatt átállt képviselőnő az elmúlt napokban életét veszélyeztető támadásoknak volt kitéve, olyannyira, hogy családjával együtt ismeretlen helyre távozott. Cameronnak elsősorban a genderidentitást szabályozó törvény reformjának kapcsán gyűlt meg a baja pártjával.
A konferencia vezető témája a függetlenség kérdése. Ennek egyelőre útjában áll, hogy a Downing Street 10. nem ad zöld utat a népszavazásnak, annak egyoldalú kiírásában pedig a legfelső bíróság döntése akadályozza meg Edinburght. Korábban Sturgeon a 2024 második felére várható parlamenti választáson elért eredményt "de facto" szuverenitási voksként tervezte beállítani. Yousaf és a párttagság többségének most az a stratégiája, hogy ha jövőre ismét elnyerik az 57 képviselői hely többségét, ez érdemi tárgyalásokra jogosítja fel az SNP-t a brit kormánnyal. Ezeken megállapodás születhet a függetlenség kérdésének "demokratikus eldöntéséről". A legfrissebb felmérésekben "történelminek" nevezett 47-48 százalékon áll a kilépés támogatottsága, - szemben a 2014-es 44,7 százalékkal, - de ez még mindig kevés a sikerhez. A párt a következő parlamenti választás kijelölt győzteseként kezelt Munkáspárttól sem várhat támogatást, hiszen Sir Keir Starmer éppen a skóciai szavazók átállásától reméli a kormányalakítási lehetőségét biztosító átütő sikert.
Humza Yousaf programbeszéde kedden hangzik el.