Európai Unió;Nyugat-Balkán;bővítés;Albánia;soros elnökség;Novák Katalin;Berlini folyamat csúcstalálkozó;

- Novák Katalin: az EU elmulasztotta a házi feladatát

A köztársasági elnök kijelentette, hogy Magyarország mindent meg fog tenni a mielőbbi nyugat-balkáni csatlakozásáért, és amikor Magyarország tölti be az EU soros elnökségét, fel fogja gyorsítani ezt a folyamatot.

Magyarország megkerülhetetlen tényező, amikor az EU nyugat-balkáni bővítéséről van szó, ezért is fontos, hogy köztársasági elnöki szinten itt lehetünk - hangsúlyozta a közmédiának Novák Katalin köztársasági elnök hétfőn, az úgynevezett Berlini folyamat csúcstalálkozója előtt, amelyen először vett részt Magyarország.

A mai nap azért is fontos, mert végre Magyarország is csatlakozhatott abban a Berlini folyamathoz, és a legmagasabb szinten mondhatjuk el Magyarország álláspontját, amely egyértelműen az EU nyugat-balkáni bővítése mellett van - mondta Novák Katalin.

Hozzátette:

végre itt is elmondhatjuk, hogy az EU bizony elmulasztotta a házi feladatát, hiszen ezeknek az országoknak már rég az EU-hoz kellett volna csatlakozniuk.

Magyarországnak és az EU-nak is szüksége van a nyugat-balkáni régióra és a stabilitásra a térségben, hiszen a Nyugat-Balkán stabilitása nélkül nem lehet biztonságos Európa, így Magyarország sem - mutatott rá.

A köztársasági elnök elmondta: azért is érkezett a csúcstalálkozóra Edi Rama albán kormányfő meghívására, hogy elmondja,

Magyarország mindent meg fog tenni a mielőbbi nyugat-balkáni csatlakozásáért, és amikor Magyarország tölti be az EU soros elnökségét, fel fogja gyorsítani ezt a folyamatot.

Idén Tiranában tartják a nyugat-balkáni térség országainak együttműködését és az európai uniós integrációját szolgáló úgynevezett Berlini folyamat csúcstalálkozóját. A Berlini folyamatot 2014-ben hozták létre az Albániából, Bosznia-Hercegovinából, Koszovóból, Koszovóból, Montenegróból, Észak-Macedóniából és Szerbiából álló nyugat-balkáni hatok (WB6) magas rangú hivatalos képviselői és a Berlini folyamatot fogadó országok képviselői közötti magas szintű együttműködés platformjaként.

A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) viszont bűncselekmény hiányára hivatkozva elutasította a nyomozást a Hunguard Kft. ügyében.