Izrael;

„Hamarosan” elkezdődik a gázai szárazföldi offenzíva, de egyre fenyegetőbb az izraeli-libanoni határhelyzet is

A Hamász a halottak számát illetően hazudott.

Minden jel szerint a Gázát uraló Hamász a feszültségek szítása céljából tudatosan hazudik, nem csak a gázavárosi kórházat ért találat felelőse kapcsán, hanem az áldozatok számát illetően is. Mint ismert, a terrorcsoport az izraeli hadsereget (IDF) vádolja a kórház elleni légicsapással, az IDF pedig bizonyítékok alapján állítja, hogy az Iszlám Dzsihád terrorcsoport sikereteln Izrael elleni rakétatámadása okozta a tragédiát. A Hamász által közölt 471 halálos áldozatot kezdettől megkérdőjelezett az IDF. Egy névtelenséget kérő európai hírszerzési tisztviselő az AFP francia hírügynökségnek tegnap azt mondta, hogy a birtokukban lévő "komoly nyomok" szerint nem is lehetett többszáz áldozat, a halottak száma valószínűleg 10 és 50 között van. Az épületben nem esett kár, "semmilyen bizonyíték nem támasztja alá", hogy több száz ember tartózkodott volna a parkolóban, ahová a rakéta lezuhant. Hozzátette, információik szerint nem izraeli lövedékről van szó.

Mindez azonban már kevés a térségbeli indulatok csillapítására. 

Tegnap, az amerikai elnök izraeli látogatása alatti viszonylagos tűzcsend után, újraindultak a hevesebb támadások Izrael ellen, mind a Gázai övezet, mind Libanon felől, ahonnan az Irán támogatta Hezbollah terrorcsoport lő ki napi rendszerességgel rakétákat a zsidó államra.

Joáv Gallant védelmi miniszter tegnap közölte a Gázai övezet határán állomásozó katonákkal, hogy hamarosan megérkezik a parancs a szárazföldi offenzíva megkezdésére. Az IDF déli parancsnokságának vezetője, Jaron Finkelman vezérőrnagy pedig arról beszélt, hogy a várható szárazföldi offenzíva "nehéz, hosszú és intenzív" lesz.

A Hezbollah harcba szállása kapcsán egyre nagyobbak a nemzetközi aggodalmak. Az Egyesült Államok már hétvégén felszólította állampolgárait, hogy hagyják el Libanont. Tegnap a bejrúti amerikai nagykövetség már arra kérte az amerikai állampolgárokat, hogy „amilyen gyorsan csak lehet, hagyják el az országot”. Szaúd-Arábia is hasonló felhívással fordult polgáraihoz, és az Egyesült Királyság is szintén arra kérte az állampolgárait, hogy hagyják el az országot, amíg a kereskedelmi célú gépek közlekednek, miközben Rishi Sunak kormányfő épp Izraelben tartózkodott szolidaritási látogatáson. Franciaország, Kanada, Ausztrália és Svédország is figyelmeztette lakóit, hogy ha nem muszáj, ne menjenek Libanonba.