Izrael;

Joáv Gallannt izraeli védelmi nagykövet
azt ígérte
a katonáknak: hamarosan megérkezik
a parancs
a szárazföldi behatolásra Gázába

- „Hamarosan” elkezdődik a gázai szárazföldi offenzíva, de egyre fenyegetőbb az izraeli-libanoni határhelyzet is

A Hamász a halottak számát illetően hazudott.

Minden jel szerint a Gázát uraló Hamász a feszültségek szítása céljából tudatosan hazudik, nem csak a gázavárosi kórházat ért találat felelőse kapcsán, hanem az áldozatok számát illetően is. Mint ismert, a terrorcsoport az izraeli hadsereget (IDF) vádolja a kórház elleni légicsapással, az IDF pedig bizonyítékok alapján állítja, hogy az Iszlám Dzsihád terrorcsoport sikereteln Izrael elleni rakétatámadása okozta a tragédiát. A Hamász által közölt 471 halálos áldozatot kezdettől megkérdőjelezett az IDF. Egy névtelenséget kérő európai hírszerzési tisztviselő az AFP francia hírügynökségnek tegnap azt mondta, hogy a birtokukban lévő "komoly nyomok" szerint nem is lehetett többszáz áldozat, a halottak száma valószínűleg 10 és 50 között van. Az épületben nem esett kár, "semmilyen bizonyíték nem támasztja alá", hogy több száz ember tartózkodott volna a parkolóban, ahová a rakéta lezuhant. Hozzátette, információik szerint nem izraeli lövedékről van szó.

Mindez azonban már kevés a térségbeli indulatok csillapítására. 

Tegnap, az amerikai elnök izraeli látogatása alatti viszonylagos tűzcsend után, újraindultak a hevesebb támadások Izrael ellen, mind a Gázai övezet, mind Libanon felől, ahonnan az Irán támogatta Hezbollah terrorcsoport lő ki napi rendszerességgel rakétákat a zsidó államra.

Joáv Gallant védelmi miniszter tegnap közölte a Gázai övezet határán állomásozó katonákkal, hogy hamarosan megérkezik a parancs a szárazföldi offenzíva megkezdésére. Az IDF déli parancsnokságának vezetője, Jaron Finkelman vezérőrnagy pedig arról beszélt, hogy a várható szárazföldi offenzíva "nehéz, hosszú és intenzív" lesz.

A Hezbollah harcba szállása kapcsán egyre nagyobbak a nemzetközi aggodalmak. Az Egyesült Államok már hétvégén felszólította állampolgárait, hogy hagyják el Libanont. Tegnap a bejrúti amerikai nagykövetség már arra kérte az amerikai állampolgárokat, hogy „amilyen gyorsan csak lehet, hagyják el az országot”. Szaúd-Arábia is hasonló felhívással fordult polgáraihoz, és az Egyesült Királyság is szintén arra kérte az állampolgárait, hogy hagyják el az országot, amíg a kereskedelmi célú gépek közlekednek, miközben Rishi Sunak kormányfő épp Izraelben tartózkodott szolidaritási látogatáson. Franciaország, Kanada, Ausztrália és Svédország is figyelmeztette lakóit, hogy ha nem muszáj, ne menjenek Libanonba.

Miközben az izraeli és a brit kormányfő találkozott, tovább nőtt a gázai gyógyszer- és élelmiszerhiány, illetve a polgári, köztük a gyermekáldozatok száma.