tárgyalás;Hamász;túsz;kiszabadítás;

Megnyílt a rafahi határátkelő, az izraeliek végeztek a Hamász fegyverfejlesztési vezetőjével

A palesztinoknak szánt segélyek bejuthatnak a gázai övezetbe. Kudarcot vallott egy 50 túsz szabadon engedéséről szóló tárgyalás.

Kudarcot vallottak túszok egy 50 fős csoportjának szabadon bocsátásáról folytatott tárgyalások, amelyeket az Egyesült Államok, Izrael és Katar folytatott a Hamász iszlamista terrorszervezettel.

A tárgyalásokról a The Wall Street Journal szellőztetett meg információkat. E szerint a Hamász  feltételül szabta, hogy jöjjön létre átmeneti tűzszünet, állítsák vissza a Gáza övezetben a teljes vízellátást Izrael felől és azonnal indítsanak el a segélyszállítmányokat a palesztin földsáv felé.

Antony Blinken amerikai külügyminiszter korábban azt mondta, hogy az Egyesült Államok minden túsz előfeltétel nélküli szabadon bocsátását követeli a Hamásztól, és készen áll az együttműködésre, ha ez hozzájárul a Hamász által foglyul ejtett emberek elengedéséhez.

A Hamász azt állítja, hogy kétszáz túszt ejtett az október 7-i támadások alatt, további ötven embert pedig más fegyveres csoportok tartanak fogva. Állapotukról egyelőre annyit közöltek, hogy húszan életüket vesztették egy izraeli légicsapásban .

A Hamász korábban azt hangoztatta, hogy a túszokat az izraeli börtönökbe zárt hatezer palesztin rabért hajlandó csak elengedni.

Pénteken a Hamász fegyveres szárnya, az Ezzedin al-Kasszam Brigádjai katari közvetítéssel két amerikai túszt, egy anyát és lányát szabadon engedett. Judith és Natalie Raanan „humanitárius okokból” nyerhette vissza a szabadságát. Dé-Izraelben élő hozzátartozóikat látogatták meg, amikor a Hamász terroristái elfogták őket, szabadulásuk után a Nemzetközi Vöröskereszt munkatársainak adták át, aztán egy izraeli katonai bázisra kísérték őket. Már Joe Biden amerikai elnökkel is beszéltek. 

Nem mondtak le a szárazföldi offenzíváról

A túsztárgyalások ellenére az izraeli légierő szombaton csapásokat mért a Hamász állásaira a Gázai övezetben.

A célpontok között szerepeltek  hadműveleti parancsnokságok és rakétaindító állomások, de sikerült megsemmisíteni többszintes épületekben elhelyezett megfigyelőállásokat és mesterlövészfészkeket is – jelentette be az IDF, amely szerint az izraeli hadsereg végzett a Hamász fegyvertfejlesztésért felelős tagjával. Mahmúd Szábih mérnökként egy olyan egységet vezetett, amely fegyvereket, köztük katonai drónokat fejlesztett a Hamász számára. Az általa vezetett egység a Közel-Keleten más terrorista csoportokkal is kapcsolatot tartott fenn - áll az IDF közleményében.

Magas rangú izraeli tisztségviselőkre hivatkozva eközben a Jediót Ahronót azt írja, hogy Izrael Judith és Natalie Raanan pénteki szabadon engedése ellenére sem tett le arról a tervéről, hogy szárazföldi hadműveletet indítson a Hamász ellen. Korábban a  Times of Israel értesült úgy, hogy az Egyesült Államok és több európai kormány megpróbálja rávenni Izraelt, hogy késleltesse a Gázai övezetben tervezett szárazföldi hadművelet elindítását, abban bízva, hogy a további tárgyalások újabb túszok szabadon bocsátását eredményezhetik. A Times of Israel szerint olyan európai országokról van szó, amelyek állampolgárait a Gázai övezetben tartják túszként. Ezek a kormányok nagyon valószínűnek tartják egy szárazföldi hadművelet elindítását, de megpróbálják elérni annak elhalasztását, hogy kiderüljön, sikerül-e diplomáciai erőfeszítésekkel elérni a túszok szabadon bocsátását.

Nyílhat az út a segélyszállítmányok előtt

Szombaton megnyitották a Gázai övezet és Egyiptom határán lévő rafahi ellenőrzőpontot humanitárius segélyszállítmányok előtt. Az egyiptomi állami televízió élőben közvetítette, ahogy a teherautókból álló konvoj átlépi a határt. A teherautók gyógyszereket, gyógyászati berendezéseket és korlátozott mennyiségű élelmiszert szállítanak Korábban Joe Biden az Egyesült Államok-Európai Unió csúcstalálkozón beszélt arról, az Egyiptom és a Gázai övezet közötti határ 24-48 órán belül megnyílhat a segélyszállítmányok előtt a palesztin területen tartózkodók számára. Az amerikai elnök közölte, hogy a palesztinok lakta területen vezető autópályát helyre kell állítani ahhoz, hogy a szállítmányok célt érhessenek..

Azt egyelőre nem tudni, hogy meddig lesz nyitva a határátkelő. A rafahi átkelő az egyetlen belépési pont a Gázai övezetbe, amelyet nem Izrael ellenőriz.

A Gázai övezetet uraló Hamász fegyveresei október 7-én meglepetésszerű támadást indítottak Izrael ellen, betörtek az ország déli részébe, és több mint 1400 embert meggyilkoltak, további mintegy háromezret megsebesítettek. Izrael a támadásra válaszul leállította az övezet áram-, üzemanyag-, élelmiszer- és egy időre a vízellátását is. A gázai egészségügyi minisztérium arról tájékoztatott, hogy az övezet ellen indított izraeli hadműveletek halálos áldozatainak száma megközelíti a 3800-at, a sebesülteké pedig átlépte a 12 ezret. Korábban