Izrael;Gáza;

Továbbra is sokan keresik a hozzátartozóikat Izraelben

- Elszámolta magát a Hamász

Négy magyar túsza is van a gázai terrorszervezetnek. A Kreml a terroristákkal bratyizik, a szaúdi koronaherceg folytatná a békülést Izraellel.

Napról-napra nő az azonosított Gázába hurcolt túszok száma, pénteken már 229 személy hozzátartozóit értesítették az izraeli hatóságok. A Tbilisziben tartózkodó Szijjártó Péter tájékoztatása szerint tegnapig négy magyar állampolgársággal is rendelkező személyről derült ki, hogy a palesztin terrorszervezet által elhurcolt túszok között van.

Eddigi információk szerint a Hamász két magyar kislányt és két férfit tart fogva.

A magyar külügyminiszter hozzátette: Budapestnek továbbra sincs tudomása magyar halálos áldozatról, a külügyminisztérium minden, ideiglenesen Izraelben tartózkodó magyar állampolgárnak felajánlotta a kimenekítés lehetőségét, azokat pedig, akik ezzel a lehetőséggel élni kívántak, mind hazahozták. A tárcavezető hangsúlyozta: folyamatos a kapcsolattartás a túszok kiszabadítása érdekében felállított izraeli munkacsoporttal és több más hivatallal, illetve az érintett családokkal is. Ennél több információt azonban biztonsági okokból mindaddig nem tudnak adni, míg a túszokat nem sikerül kimenteni és biztonságba helyezni. „És őszintén reméljük, hogy az izraeli hatóságok, illetve a kiszabadításban szerepet vállaló szervezetek sikerrel tudnak járni” – tette hozzá a magyar diplomácia vezetője.

A Hamász az október 7-i Izrael elleni terrortámadás után azt állította, mintegy 250 túszt hurcoltak el fegyveresei Gázába. Mivel a legyilkolt, sokszor megcsonkított vagy megégetett izraeli halottak azonosítása sem fejeződött be, így az eltűntek kapcsán sincsenek végleges adatai az izraeli hatóságoknak. A Hamász korábban azt közölte, mintegy 50 túsz máris a Gázát érő folyamatos légicsapások áldozata lett. 

Bár első perctől felmerült, hogy az izraeli túszokért cserében saját, Izraelben fogvatartott, terrorizmusért elítélt harcosainak szabadon bocsátását próbálja elérni a Hamász, hivatalosan és közvetlenül mindezt még nem erősítették meg. Csütörtökön viszont, a New Yorkba, az ENSZ-közgyűlés rendkívüli ülésén részt vevő Hoszein Amirabdollahián iráni külügyminiszter arról számolt be, hogy a Hamász tájékoztatta Teheránt, hogy készek elengedni az izraeli túszokat, ha a nemzetközi közösség szorgalmazza az az izraeli börtönökben raboskodó hatezer palesztin fogoly kiszabadítását. Az iráni diplomácia vezetője egyben jelezte, hogy országa kész Katar és Törökország mellett „részt venni ebben a nagyon fontos humanitárius feladatban”.

Az ugyancsak közvetítői szerepre bejelentkezett Oroszország eközben egyre szorosabbra vonja a szálakat a palesztin terrorcsoporttal. 

Putyin elnök személyesen a fegyveres konfliktus lezárásának közvetítésére ajánlotta fel segítségét, csütörtökön azonban már állítólag a túszok kiszabadítása érdekében fogadta a moszkvai külügy a Hamász delegációját.

Izrael pénteken tiltakozott a történtek miatt. Az izraeli külügyminisztérium szóvivője közölte: Izrael elítéli a Hamász magas rangú tisztviselőinek Moszkvába való meghívását, a terrorizmust támogató cselekménynek tekinti, ami legitimálja a Hamász terroristáinak atrocitásait. „Felszólítjuk az orosz kormányt, hogy haladéktalanul utasítsa ki a Hamász terroristáit” – nyilatkozta az izraeli tisztségviselő.

Elemzők szerint a terrorcsoport támadásának egyik legfőbb oka a szaúdi-izraeli közeledés, az arab országok és Izrael viszonya normalizálásának megakadályozása volt. Ezt azonban keresztülhúzni látszik Szaúd Arábia trónörökösének tegnapi nyilatkozata. Mohammed bin Szalmán koronaherceg Joe Biden amerikai elnökkel folytatott telefonos egyeztetése során „megerősítette annak fontosságát, hogy a válság lecsengése után az izraeliek és palesztinok közötti fenntartható béke megteremtésén dolgozzanak, építve arra a munkára, amely Szaúd-Arábia és az Egyesült Államok között az elmúlt hónapokban már folyamatban volt” – olvasható a Fehér Ház közleményében.

A volt elnök egy korábbi ügyvédje két ügynek is fontos tanúja lett.