A Naftohaz ukrán állami gázvállalat a szerződés 2024 végi lejárta után nem kívánja folytatni az orosz gáz Európába irányuló tranzitját - jelentette ki Olekszij Csernisov, a vállalat igazgatótanácsának elnöke az ukrán Szabadság Rádiónak adott interjújában.
A Naftohaz vezetője kifejtette, hogy Ukrajna elsősorban azért készül leállítani a gáztranzitot, mert szerinte Oroszország nem teljesíti maradéktalanul a szerződésben foglaltakat. A Gazprom orosz gázvállalat a szerződésben foglaltak ellenére nem fizet a jelenleg orosz megszállás alatti területen lévő Szohranyivka gázmérő állomáson keresztüli szállításért, ezért a Naftohaz nem jut elegendő pénzügyi forráshoz a tranzitköltségek fedezésére. Csernisov szavai szerint Ukrajna ennek ellenére jelenleg még teljesíti kötelezettségeit, és biztosítja a gázszállításokat az európai országok felé.
– Most még nem foszthatjuk meg az Európai Unió egyes országait, amelyek egyébként partnereink, attól, hogy gázt kapjanak és felkészüljenek a télre - magyarázta a Naftohaz vezetője. Hozzátette, az EU azt tervezi, hogy 2027-ig teljesen felhagy az orosz gáz fogyasztásával, ezért nem ragaszkodik az ukrán tranzit folytatásához.
Bár az orosz-ukrán háború kitörése, 2022. február 24. óta az Európai Unió elkezdett leválni az orosz gázról – az EU-tagországok földgázszükségletét 40 százalékban Oroszországból importált gáz fedezte, ez az arány fél év alatt 9 százalékra csökkent –, az Orbán-kormány deklaráltan nem akar leválni az orosz energiahordozókról. Magyarországra eddig idén eddig 4,8 milliárd köbméter földgáz érkezett Oroszországból, döntően a Török Áramlaton keresztül,