oktatás;

A kormányfő hivatala előtt tiltakoztak tegnap tanárok, diákok. Performance-­szal hívták fel a figyelmet arra: a kabinet kivérezteti az oktatást

- Már több mint 100 ezren vettek részt az oktatásügyben indított alternatív népszavazáson

Hétfő délutánra már több mint 100 ezren vettek részt az Egységes Diákfront és az aHang platform közös, oktatásügyben indított alternatív népszavazásán - közölte a Népszava érdeklődésére Szalóki Viktor, az aHang szóvivője, aki azt is elmondta, a szavazók kicsivel több mint 40 százaléka személyesen, mintegy 60 százalékuk pedig online voksolt, a lebonyolítást pedig több mint 1300 aktivista segítette. Az október 23-án indult szavazáson hétfő éjfélig lehetett leadni a szavazatokat összesen hét, az oktatást érintő kérdésben.

Az alternatív megoldásra azért volt szükség, mert bár a civilek a nyár folyamán hivatalos népszavazást is kezdeményeztek, kérdéseiket a Nemzeti Választási Bizottság, majd a Kúria is elutasította. Ezért döntött úgy a két civil szervezet, hogy ők maguk veszik a kezükbe a kezdeményezést.

Szalóki Viktor lapunknak elmondta, a részvételi adatok azt mutatják, hogy az emberek valóban véleményt akarnak mondani az oktatásról. 

Hozzátette: egy hivatalos népszavazás kiírásához – amennyiben a kérdéseket hitelesítik – 200 ezer aláírásra van szükség, melyek összegyűjtésére három hónap áll rendelkezésre. Az alternatív népszavazáson pedig mindössze nyolc nap alatt jött össze a több mint 100 ezer voks.

Az aHang szóvivője szerint az oktatásban valódi reformokra van szükség, ehhez viszont párbeszéd és alternatívák kellenek, a népszavazással ebbe az irányba akarják lépéskényszerbe hozni a kormányt. A szavazás eredményeit kedden ismertetik, s mint Szalóki Viktor mondta, a népszavazás csak a kezdete egy hosszabb folyamatnak, az aHangnak és az Egységes Diákfrontnak is konkrét terveik vannak a továbbiakról, ezeket szintén kedd délután ismertetik egy sajtótájékoztató keretében. Ugyanakkor beszélt arról is, nem mondtak le végleg egy hivatalos népszavazás megszervezéséről, szakjogászokkal jelenleg is azon dolgoznak, hogyan lehetne a kormány szempontjából nemkívánatos kérdéseket rendre elutasító Nemzeti Választási Bizottságnál “kikényszeríteni”, hogy az állampolgárok véleményt mondhassanak.

Már zárat is cseréltek a bejáratán.