A Zala Vármegyei Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Alosztályának kibernyomozói azonosították, felkutatták és összehangolt akció során elfogták annak az online csalásnak az elkövetőit, akikhez végül egy telefonos csalási „művelet” vezette el a nyomozókat – írja keddi hírében a police.hu. A rendőrség még a nyáron hívta fel a figyelmet, arra, hogy magukat banki ügyintézőknek kiadók próbálnak kicsalni pénzeket ilymódon.
Az idén augusztus 22-én történt esetben csaknem öt órán keresztül volt vonalban egy+ ismeretlen telefonáló, aki gyanús pénzmozgásra hivatkozva vette rá áldozatát arra, hogy töltse le az „Anydesk” alkalmazást és adja meg az adatait. Több mint 29 millió forintot csaltak ki tőle, és még közel 700 ezer forint értékben végeztek külföldi vásárlásokat. A pénz útjának visszafejtése során jutottak el a rendőrök egy 30 éves, Törökbálinton élő férfihoz, egy neki segítő, 48 éves veszprémi lakoshoz és további hét strómanhoz.
A nyomozók 2023. október 25-én kutatták át a tartózkodási helyeiket, és informatikai eszközöket, iratokat, valamint a vagyonvisszaszerzés érdekében egy személygépkocsit is lefoglaltak. Ugyanakkor a nyomozás folytatódik a külföldre vezető ügy bűnelkövetői körének szélesítése és tettestársak azonosítása, felkutatása és elfogása érdekében. Az online csalásban szervezőként részt vevő N. Rolandot és T. Bélát információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás és pénzmosás bűntettével gyanúsították meg, majd őrizetbe vették őket. A bűnsegédek szabadlábon védekezhetnek.
A rendőrség ismételten figyelmezteti a banki ügyfeleket, hogy legyenek nagyon óvatosak, ha a bank nevében telefonál valaki. – Hívják fel erre a hozzátartozóik, ismerőseik figyelmét is, mert minél többen ismerik a csalók módszereit, a bűnözők annál kevésbé tudnak új áldozatokat becserkészni – írták, megjegyezve, hogy további hasznos tanácsokat olvashatnak az online csalásokról a kiberpajzs.hu oldalon.
22 gyanúsítottja van az elmúlt időszak nagy online csalássorozatának, amelyben kétszázmilliós kárt okoztak az elkövetőkSpeciális nyomozó egységet hozna létre a Pintér-féle Belügyminisztérium a kiberbűnözés ellen