Indoklás és fellebbezési lehetőség nélkül megszünteti a Szépírók Társaságának 2024-es évre vonatkozó támogatását a Nemzeti Kulturális Alap Szépirodalom Kollégiuma. Az utóbbi években nem volt arra precedens, hogy az alap ne adott volna a szervezetnek támogatást, azonban ez nem adott okot a kétségbeesésre.
„A kulturális szférában jelen lévő általános fásultság lett úrrá rajtunk” – nyilatkozta lapunknak Czinki Ferenc, a Szépírók Társaságának elnöke. A politikai megkülönböztetés szerinte a kulturális szférában mindenkit érintett az utóbbi időben, így nem lepődtek volna meg, ha kevesebb összeget ítélnek meg számukra, de az állami támogatás teljes megvonására nem számítottak. 2022-ig jellemzően 7,5 és 10 millió forint közötti támogatást kaptak az alapból, majd 2023-ban már csak 3 millió forintot, amit a válságidőszakra hivatkozva az év eleji kifizetés helyett nyár közepén kaptak kézhez. Czinki Ferenc elmondása szerint
más kulturális szférában mozgó szervezetek is ekkor kapták meg a támogatásokat és mindenki jóval kevesebbet kapott, mint a korábbi években, viszont míg a többi intézmény az előző évekhez hasonló támogatási összegeket kapta, addig a Szépírók Társasága nem kapott egy fillért sem.
A megvonás azonban nem állítja meg a Szépírok Társaságát, vannak terveik a jövőre, eddig sem csupán az állami támogatásokból tartották fenn a szervezetet. Finanszírozásuk alapvetően három pilléren áll; állami támogatásból, magán támogatásokból és a nemzetközi projektekből befolyt összegekből tartják fenn magukat. A szervezet hosszú távú célja az volt, hogy ezek egyenlő arányban legyenek jelen a költségvetésben, azaz mindegyik egy harmadát tegye ki az éves büdzsének. Eddig a hazai támogatás dominált és a társaság elnöke azt gondolta, hogy idővel megvalósítható lesz ez a felállás. Az NKA pénzeket leginkább a szervezet alapvető programjainak finanszírozására fordították, mint az év közbeni rendszeres könyvbemutatók és irodalmi események. Míg az iskola programjaikat, mint a SILO (Socially Inclusive Literature Operation)-t vagy a Szépírók díjához szükséges összegeket jellemzően a magánvállalkozók finanszírozzák. Emellett az utóbbi időben párhuzamosan három Európai Uniós projektben is részt vettek, így abból is ki tudták egészíteni a költségvetésüket.
Jelenleg a költségvetési lyuk betömése érdekében nemzetközi kapcsolatok megerősítésére törekednek, ezügyben Czinki Ferenc a héten Berlinbe utazik.
Az online támogatásokkal kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy bár az állami támogatás megszüntetéséről szóló hírek óta az adománygyűjtő honlapjukon megindult némi pénzforgalom, ez a támogatás csupán ideig óráig megoldás, nem lehet csak adományokból fenntartani hosszútávon a társaságot. Emiatt elsősorban a hazai privát céges szektorból keresnek olyan támogatókat, akik hosszabb ideig is képesek lennének finanszírozni munkájukat.
A legnagyobb kiadásuk az évben mindig a tavaszi és őszi fesztiváljaik voltak, de ebben az évben már csökkentett üzemmódban dolgoztak, így a tavaszi fesztiváljuk elmaradt, az őszit pedig egy napos változatban tudták megtartani. A legfontosabb profiljuk igazából a kortárs irodalom életben tartása, leginkább az év közben több városban megjelenő kisebb irodalmi programok szervezése és az íróik népszerűsítése. A szervezetnek minimum hat millió forintra van szüksége ahhoz, hogy képes legyen csupán ezeket a rendszeres eseményeket megtartani, illetve még három millió forint ahhoz, hogy minden más projektjüket megvalósíthassák. Szeretnének a 2024-es évre is tervekkel előállni, de a finanszírozási alap biztosítása nélkül még nem tudhatják biztosra mit enged meg számukra a jövő.
Infó: A Szépírók Társagának legközelebbi rendezvénye a december 20-ikai Támogatói est lesz a Nyitott Műhelyben, ahol irodalmi programokkal várják jelenlegi és jövőbeli támogatóikat.
Indoklás nélkül lenullázta a Szépírók Társaságának támogatását az NKAAdományokat gyűjt a Szépírók Társasága