oktatás;bíróság;tanárok;elbocsátások;tankerület;Marosi Beatrix;

„Ezt éreztem helyesnek, ennyi” – Harmadik idézésre meg is jelent a bíróságon a tanárokat kirúgó Marosi Beatrix

Jövő év elején születhet az elsőfokú ítélet.

Csütörtök délelőtt folytatódott a kirúgott tanárok pere a Fővárosi Törvényszék Munkaügyi Kollégiumán. A tárgyaláson harmadik beidézés után Marosi Beatrix, a Belső-Pesti Tankerületi Központ vezetője is megjelent, így őt is meg tudták hallgatni – írja az Index.

Mint azt a lap felidézi, Palya Tamás, Törley Katalin, Ocskó Emese, Molnár Barbara és Sallai Katalin azért fordultak bírósághoz, mert álláspontjuk szerint aránytalan és eltúlzott volt a polgári engedetlenségük miatt történt elbocsátásuk. A tanárok már több tárgyalási fordulón túl vannak, Marosi Beatrixot először júniusra idézték be, azonban egészségügyi okokra hivatkozva nem jelent meg a bíróságon. Ugyanígy tett szeptember elején is, a tankerületi vezető akkor is gyengélkedésre hivatkozva maradt távol, ezért elnapolták a meghallgatását.

Ma reggel 8-ra a Tanítanék Mozgalom szolidaritási gyűlést hirdetett a Fővárosi Törvényszék Munkaügyi Kollégiumának Tölgyfa utcai épülete elé. Palya Tamás az Indexnek azt mondta, egy régóta halogatott találkozás jöhet létre a mai napon, nagyon kíváncsiak Marosi Beatrix emlékeire a témában. „Vélhetően nem ugyanúgy látjuk a dolgokat, de szeretnénk az ő álláspontját is meghallgatni” – mondta.

Az érkező Marosi Beatrixot sípszóval fogadták az egybegyűltek. A tanárok ügyvédje, T. Tóth Balázs a bíró, Halász Krisztián kérdésére jelezte, hogy az eredeti keresettel összhangban továbbra is nyitottak az egyezségre, amit azonban Marosi Beatrix annak ellenére sem fogadott el, hogy a bíró jelezte neki,

érdemes megfontolnia, mert „kérdőjeles a történet vége”.

Marosi Beatrixot elmondása alapján nagyjából teljesen hidegen hagyta a sztrájkoló tanárok ügye. A bíró kérdésére úgy fogalmazott: „Az összes sztrájkfelhívást nem tanulmányoztam részletesen, a polgári engedetlenkedő tanárok célját pedig végképp nem ismertem, a pedagógusok személyes indokaival nem voltam tisztában.” A kirúgás indokaként a munka megtagadását és a jogellenes munkabeszüntetést jelölte meg, mire a bíró jelezte, hogy a fogalmak nem stimmelnek, a felmentésben pedig nem szerepelt, hogy a pedagógusok megtagadták a munkát, csak az, hogy „jogellenes munkabeszüntetésben vettek részt”.

Arra a kérdésre, mi alapján döntötte el, kiknek kell távoznia, Marosi Beatrix úgy válaszolt, hogy azokat küldték el, akik a legtöbbet mulasztottak. Hogy miért pont ötöt, arra úgy felelt, hogy

„akkor és abban a helyzetben ezt éreztem helyesnek, ennyi”.

Később kijavította a bírót, hogy nem öt, hanem nyolc embert rúgtak ki a tankerületben összesen, ötöt csak a Kölcsey Ferenc Gimnáziumból. Az „ennyi” szó egyébként nem nyerte el a bíró tetszését, ezért normális válaszadásra szólította fel a tankerületi vezetőt, továbbá kért egy pontos listát is tőle, amelyen látszik, hogy melyik tanár pontosan hány alkalommal mulasztott.

Az elsőfokú ítélet a jövő év elején várható.