bűnös;csalás;kriptovaluta;Sam Bankman-Fried;

Fagyos szelek fújdogálnak a kriptopiacon, a legnagyobb csalóra akár 110 év börtön várhat

Sam Bankman-Fried bűnös minden ellene felhozott vádpontban - döntött a manhattani  körzeti bíróság. Az amerikai törvények szerint akár 110 évig börtönben maradhat a most 31 esztendős pénzügyi zseni, akinek nevéhez fűződik az Egyesült Államok eddigi legnagyobb pénzügyi csalása. Lopás, csalás, összeesküvés szerepel az alig több mint egy évvel ezelőtt csődbe ment kriptozőzsde, az FTX tulajdonosának bűnlajstromán. Ítélethirdetés jövő márciusban várható.

Sam Bankman-Fried – akit egyszerűen csak SBF-ként neveztek fénykorában a virtuális pénzügyi világ szereplői – mintegy 10 milliárd dollárral lopta meg ügyfeleit. SBF a Stanford Law School két professzorának fiaként, rövid Wall Street-i kitérő után 2017-ben önállósodott. Első kreációja egy fedezeti alap, az Alameda Research volt, amelyet hamarosan követett az FTX nevű kriptovaluta- tőzsde megalapítása. A két intézmény villámgyorsan felfutott, SBF vagyonát a Forbes magazin 2022-ben 26 milliárd dollárra tette. A Bahamákon bejegyzett kriptotőzsdét egy éve érte utol a végzet. A kliensek által FTX-re bízott 16 milliárd dollár felét egyszerűen „kölcsönbe” adták a pénzzavarba került Almeda Research nevű spekulatív kockázati tőkealapnak, amelynek tulajdonosa ugyancsak ő volt. Ahogy a hír napvilágra került, megindult a roham, három nap alatt 6 milliárd dollárt vontak ki a befektetők a platformról. Az FTX csődvédelmet kért, SBF pénzének 94 százaléka pedig elillant.

Az október elején kezdődött perben SBF belső körének három egykori tagja, köztük volt barátnője, az Alameda egykori vezérigazgatója, Caroline Ellison , vádalku nyomán együttműködött az ügyészekkel, bűnösnek vallotta magát, és ellene vallott. A nő például azt mondta, SBF utasította őt a pénzügyi kimutatások meghamisítására.

SBF, aki saját kérésére ugyancsak tanúskodott az ellene folyó perben, mindvégig tagadta bűnösségét, egyedül azt ismerte el, hogy aránytalan kockázatokat vállalt az alap menedzselésében, de nem lopott. –Azt reméltük, hogy az ágazat legjobb termékét építjük fel, de a visszájára sült el – magyarázkodott hat órán keresztül a manhattani szövetségi bírák előtt. Próbálta elhitetni, amit a pénzüket rá bízó befektetők be is vettek, hogy ő tulajdonképpen csak egy laza külsejű pénzügyi zseni, ha tetszik fenegyerek, csak ezt az esküdtek már nem dőltek be, ahogy az sem hatotta meg őket, hogy SBF az állítása nem is a maga kedvére hajtotta a pénzt, hanem csak azért, hogy továbbadja azt jótékony  célokra. A 10 millió oldalnyi dokumentum és a tanúvallomások ismeretében az esküdtszék néhány órás tanácskozással hozott döntést SBF ügyében, akit mostanság sokan hasonlítanak Bernie Madoffhoz, aki 2008.-ban hasonló módon más emberek pénzét használta saját céljaira. Azóta csak az eszközök lettek szofisztikáltabbak.

Sokan élik meg úgy a történetet, hogy SBF a meséjével megalázta a Szilícium-völgyi titánokat és jónéhány celebet, politikust is, akik haszonélvezői voltak nagyvonalú adományainak. Amúgy ezek súlyosbítják a helyzetét, miután kampányfinanszírozási jogsértéseket is a nyakába varrhat az igazságszolgáltatás. SBF milliókat fizetett a demokraták kampányára, s a mostani, 2024-ig tartó választási ciklusra egymilliárd dollárt szánt Bidenék támogatására. Az FTX megvásárolta a Miami Heat arénájának nevét, 135 millió dollár értékű, 19 éves szerződést kötve a kosárlabda csapattal, de olyan topsportolókkal is megállapodott, mint Tom Brady, Naomi Osaka vagy Stephen Curry. A Formula-1-es Mercedes-AMG Petronas Team névadója is az FTX, egy profi e-sport csapat pedig 210 millióért cserélte le a nevét 10 évre TSM FTX-re.

SBF a krónikások szerint nem mutatott érzelmeket az ítélet hallatán, a külseje is csak annyira változott, hogy az esküdtszék kedvéért a szokott póló és rövidnadrág helyett szürke öltönyben és lila nyakkendőben állt a bíróság előtt, és borzas hajától is megvált az eseményre. Ítélethirdetés jövő márciusra várható, és az már egy külön történet, hogy a pénzüket kereső befektetőket hogyan kártalanítják. Az FTX túl a kereskedelmi tevékenységen, induló vállalkozások százait támogatta nagyvonalúan. Hatalmas összegek szóródtak szét a világban, a befektetési háló felderítése, annak tükrében, hogy az eszközök javát kriptovaluták jelentették, különösen bonyolult, szinte lehetetlen feladat.

Újrarendezik a terepet

Mostanában más csaló kriptovállalkozások is elszámolni kényszerülnek a New York-i bíróságon. A Gemini Trust nevű kriptotőzsdét, a Genesis Capital nevű hitelintézetet, és a Genesis csődöt jelentett anyavállalatát, a Digital Currency Groupot azzal vádolják, hogy egy milliárd dollárra rugó csalási séma keretében hazudott a befektetőiknek. Az ügyet az amerikai tőzsdefelügyelet a SEC is vizsgálja. A Gemini által ajánlott Earn névre keresztelt lehetőség keretében a befektetők magas, legalább 8 százalékos hozam ígéretében adták kölcsön kriptoeszközeiket a Genesisnek, ám az FTX tavaly novemberi összeomlását követően a numerikus valuták mélyrepülésbe kezdtek, ezzel egy időben a Genesis befagyasztotta az Earn-számlákat, a felhasználók számára elérhetetlenné téve több száz millió dollár értékű  kriptoeszközt.

Az ügyész szerint a Gemini jóval előbb tudott a Genesis kockázatairól, ám ahelyett hogy megosztotta volna információit, több százezer embert – köztük 30 ezer New York-i befektetőt – tett ki a veszélyeknek. Az vizsgált dokumentumok rtanúsága szerint a Gemini likviditása adósságok miatt már 2021-ben korlátozott volt, a Genesis hiteltevékenysége pedig kötődött bizonyos pontokon a csődbe ment Alameda Research-höz is. A Digital Currency Group, közvetve a Genesis, 1,7 milliárd dollárral adós a befektetőknek, amiért a kriptopiac alacsony szabályozottsága is okolható. Év elején egyébként már indult egy vizsgálat a Gemini és a Genesis ellen, a SEC akkor azt kifogásolta, hogy regisztrálatlan eszközöket értékesítettek.

2022-re a kriptovaluta piac kapitalizációját 3000 milliárd dollárra tették, az FTX-csőd nyomán beköszöntött fagy ezt harmadára vágta, miközben a forgalom a felére esett a különböző platformokon. Ezzel párhuzamosan a különböző országok pénzügyi felügyeletei nagy erőfeszítéseket tesznek a befektetők védelmét szolgáló szabályozás szigorítása érdekében. A nehezedő körülmények újrarendezik a terepet, így például a piacvezető kriptotőzsde, a Binance az új szabályozással szembesülve a hírek szerint kivonult Ausztráliából, az Egyesült Királyságból, Németországból. A július és szeptember közötti időszakban a Pitchbook tőkepiaci adtszolgáltató adatai szerint a kriptoiparba 63 százalékkal kevesebb kockázati tőkét fektettek be mint egy évvel ezelőtt.

Érdekes módon a legismertebb virtuális valuta, a bitcoin ezt kevésbé sínylette meg, a tavaly novemberi árfolyam dupláján, 34 000 dollár körül mozog jelenlegi értékelése, igaz a forgalma inkább lanyhának mondható. Amúgy nagyon messze jár az árfolyam a 2021. novemberitől, amikor 70 ezer dollár környékén mozgott a legnépszerűbb kriptovaluta.