A V. Naszályi Márta ellenzéki polgármestert egyre inkább kiszorító kormánypárti frakció átvizsgálná az önkormányzat és a Ruszwurm Kft. között létrejött szerződéseket, az azokból fakadó jogok gyakorlását, a kötelezettségek teljesítését, valamint a fentiekkel kapcsolatos peres eljárásokat, de még levelezéseket és a feljegyzéseket is egészen 2014-től. A három fős vizsgálóbizottság elnöke a helyi Fidesz vezetője, egyik tagja a kormánypárttal egy ideje együtt mozgó független, míg a harmadik egy momentumos önkormányzati képviselő lenne. A testület által ezen a héten tárgyalandó előterjesztés több szempontból is érdekes.
A Ruszwurm, illetve a szintén a budai Várban lévő, azonos tulajdonosi körhöz, Szamos Miklóshoz tartozó Korona Kávézó körüli jogvita jóval V. Naszályi Márta színre lépése előtt, 2011-ben kezdődött. A polgármester akkortájt – egészen 2019-ig – a Fidesz színeiben induló Nagy Gábor Tamás volt, akinek regnálása alatt számos budavári önkormányzati lakás és üzlethelyiségek került NER-közeli bérlőhöz, illetve saját rokonságához.
A cukrászdák körüli vita – mint minden évtizedes pereskedés – meglehetősen szövevényes. A vége azonban az lehet, hogy bezár egy forradalmakat, háborúkat túlélő műintézmény, amely 1827 óta árulja a krémest és a fagylaltot, amelynek neve és teljes berendezése védettség alatt áll, falai között számos történelmi személyiség, sok híres és még több nem híres vendég fordult meg és lassan egyedüli képviselője az Orbán-kormány előtti koroknak, amikor a várat nem sajátították ki a különféle állami méltóságok és intézmények.
A Szentháromság utca 7. számú házban 1827-ben nyitotta meg cukrászdáját Schwabl Ferenc, amely máig megszakítás nélkül működik. (A névadó Ruszwurm Vilmos 1884-től 1922-ig vezette a cukrászdát.) A máig fennmaradt biedermeier hangulatú, cseresznyefából faragott berendezés néhány évvel később készült el. Csakhogy a történelem különös fintorának köszönhetően az üzlethelyiségnek és az ide készült, csak itt használható muzeális berendezésnek ma két külön tulajdonosa van. A cukrászdát ugyanis a 1951-ben államosították, némi megszakítással így működött a rendszerváltozásig, amikor az állami Buda-Vár Szálloda és Vendéglátó Rt. haszonbérleti szerződést kötött a marcipánjairól híres Szamos család tulajdonában álló céggel, majd 1994-ben eladták nekik a Ruszwurm Szentháromság utcai és a Korona cukrászda Dísz téri helyiségeinek határozatlan időre szóló bérleti jogát és a teljes berendezést. A cég később felvette a Ruszwurm nevet, vezetője és tulajdonosa Szamos Miklós lett. 2009-ben a cégvezető „Budavárért emlékérmet” kapott az önkormányzattól, az oklevében tulajdonosként említik.
Az I. kerületi, akkortájt Nagy Gábor Tamás vezette önkormányzat 2011-ben arról értesítette, hogy a „jó üzleti kapcsolat fenntartása” érdekében a Ruszwurm által használt helyiségekért akkor fizetett havi 99460 forintos bérleti díjat 604713 forintra emelték, de megelégednek a felével is, ha a határozatlan idejű bérleti szerződést 5 éves határozott idejű bérleti konstrukcióvá alakítják át. S rögtön azt is hozzátették, ha a cég nem fogadja el a javaslatot, akkor „megvizsgálják a jogviszony megszüntetésének lehetőségét”. Hasonló tartalmú levél érkezett a Korona esetében is, csak ott a 119750 forint helyett 1.976.830 forintra emelkedett volna a bérleti díj.
Szamos Miklós cégtulajdonos válaszában felhívta a polgármester figyelmét, hogy a két cukrászda az országimázs része, a bérleti jogért fizettek az állami cégnek, továbbá 2001-ben volt már egy bérleti díj emelés miatti per, ami részben egyezséggel, részben a bérleti díj emelésre irányuló kereset elutasításával ért véget. De ennél is fontosabb – érvelt akkor Szamos Miklós –, hogy az új, sokszorosára emelt bérleti díj kitermelhetetlen. Ezzel együtt elfogadta volna a bérleti díj megduplázást, de abba nem volt hajlandó belemenni, hogy a határozatlan idejű szerződést határozott idejűre módosítsák, hiszen ez a cég vagyonvesztését eredményezné.
Az önkormányzat beérte volna a dupla bérleti díjjal, de a határozatlan idő helyett 5+5 év előbérleti jogot ajánlottak. Szamos kártalanítást kért a cég értékcsökkenése miatt.
Az önkormányzat hónapokig nem válaszolt, miközben Szamosék fizették a dupla bérleti díjat, igaz csak a feléről kaptak számlát. Mígnem a kerületi vagyonkezelő rájuk szólt 2013 novemberében, hogy már ne fizessenek többet, mert annyi túlfizetésük van. Ezzel egyidejűleg az önkormányzat felmondta a két cukrászda bérleti szerződését, majd 2014 márciusában visszavonta a felmondásokat, hogy azután 2015 májusában Nagy Gábor Tamás polgármester ismét felmondja a szerződéseket, mondván, nem sikerült megállapodni a bérleti feltételekben. Szamos Miklós nem fogadta el felmondást és maradt. Egy év múltán, 2016 májusában rendőrök és közterület-felügyelők jelentek meg, hogy bevonják a Ruszwurm teraszengedélyét, méghozzá úgy, hogy kihúzták az ott üldögélő turisták alól a széket. (Az akkori beszámolók szerint épp azon a napon, amikor a Orbán Ráhel köreihez sorolt Zsidai Roy éttermet nyitott a szomszédban.) A cukrászda jogvédelmet kért és maradt.
Döntött a bíróság: az önkormányzat végrehajtási eljárást kezdeményezett, bezár a Ruszwurm CukrászdaA kerületi önkormányzat – még mindig Nagy Gábor Tamás vezetése alatt – erre peres eljárásokat kezdeményezett. „A bíróság minden ügyben az önkormányzatnak adott igazat, és kötelezték a Ruszwurm Kft.-t az ingatlanok elhagyására. Tekintettel arra, hogy a cég a bírósági ítéletek alapján sem szolgáltatta vissza az önkormányzatnak a helyiségeket, a képviselő-testület tavaly novemberben határozatot hozott a végrehajtási eljárások megindításáról – tájékoztatta a Népszavát az I. kerületi önkormányzat. (Ekkor már ott ültek a testületben azok a képviselők, akik most vizsgálóbizottságot hoznának létre.) A végrehajtási eljárás eredményeként, a cégnek megküldött dokumentum szerint december 4-én a végrehajtó lakat alá helyezheti a Szentháromság utcai cukrászdát, érdekes látnivalóként szolgálva a szomszédos Szentháromság téri adventi vásárra érkezőknek.
„Nem fogom tétlenül tűrni, hogy a görcstelen tölgyfából készült ajtót összebarmolják, tönkretegyék a harminc éves munkámat, utcára kerüljön az itt dolgozó 57 ember”
– háborog a 77 éves Szamos Miklós, aki arról is biztosít mindenkit, hogy ő a cukrászdát át nem adja, ahhoz bilincsben kell őt onnan elvinni. Azt sem érti, hogy miért akarja tűzzel-vassal megszerezni ezeket a helyiségeket a kerületi önkormányzat, hiszen alig maradt már valami a turisták vendéglátására a várban.
A cukrászda tulajdonosa szerint ez nem bérleti-díj ügy, hiszen ő fizetne, sőt fizet is, itt szerinte másról van szó, a cukrászdák kellenek valakinek. Bár a névhasználat és a 188 elemből álló védett berendezés az övé, azt tőle el nem vehetik. Ő csak azt szeretné tudni, kinek akarják ezeket odaadni?
– A Műemlékvédelmi és Tulajdonosi Bizottság a hatályos jogszabályok alapján dönt a helyiségek pályázat útján való bérbeadásáról
– válaszolta kérdésünkre az önkormányzat, hozzátéve, hogy különböző jogcímeken több mint 300 millió forinttal tartozik a Ruszwurm Kft. az önkormányzatnak.
A Népszava kérdésére válaszolva Szamos Miklós megerősítette, hogy V. Naszályi Márta jelenlegi ellenzéki polgármester 2019-ben megkereste.
A Korona Cukrászda egyik páholyában ülve azt ajánlotta, hogy „anyagi támogatás esetén olyan szerződést kötnek vele, hogy ne lehessen őt onnan kitúrni”.
V. Naszályi Márta polgármester erre válaszul rágalmazásért feljelentette Szamos Miklóst. Kérdésünkre a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Osztálya azt válaszolta, hogy „vesztegetés elfogadása bűntettének gyanúja miatt folytat nyomozást egyelőre ismeretlen tettes ellen”. További részleteket nem árultak el. A polgármestert mindenesetre még nem hallgatták meg, Szamos Miklóst elmondása szerint igen. A cégtulajdonos azt is közölte, hogy panaszt tett az ügyében eljáró bírák ellen is.