A biztonságot csak jól kiképzett és felkészített honvédség tudja garantálni – mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter kedden Hódmezővásárhelyen, amikor Novák Katalin köztársasági elnök, a Magyar Honvédség főparancsnokának jelenlétében megnyitotta a NATO-erők részvételével megrendezett Adaptive Hussars 23 többnemzeti országos gyakorlatot. Az MTI szerint a tárcavezető arról is beszélt, hogy 30 éve nem látott gyakorlat kezdődött Magyarországon.
Szalay-Bobrovniczky közölte, hogy Magyarország – szövetségeseivel szorosan együttműködve – a kihívásokkal szemben megfelelő válaszokat adni képes, felkészült honvédséget épít. Szavai szerint
az olasz, török, horvát és amerikai részvétellel zajló, rendkívül összetett, az ország jelentős területére kiterjedő, a honvédség többségét és az államigazgatás jelentős részét megmozgató Adaptive Hussars 2023 hadgyakorlat a védelmi képességeket teszteli és fejleszti.
A gyakorlat – jelenleg zajló – kezdeti fázisa csaknem ezer katonát érint, közülük 340-en külföldiek és 170-en tartalékos magyar honvédek. Az ország védelmi igazgatási rendszere és a Magyar Honvédség együttműködő képességének tesztelése érdekében a honvédség kijelölt állománya mellett több, hazánkban települt szövetséges katonai, illetve magyar állami szervezet is részt vesz majd a gyakorlaton, megközelítőleg 4500 emberrel, több mint 200 különféle technikát megmozgatva.
Katonák és harci járművek lepik el az utakat, Magyarország megmutatja, hogy megbízható NATO-tagSzalay-Bobrovniczky arról is beszélt, hogy az Adaptive Hussars 23 a Magyar Honvédség legnagyobb, aktív és tartalékos állomány bevonásával megtartott idei gyakorlata,
amely valós katonai mozgással járó átcsoportosításokon keresztül felméri a haderő kijelölt készenléti erőit, valamint a honvédség vezetési rendszerének helyzetét.
Szerinte most vizsgázik „mindaz, amit eddig építettünk és megalkottunk. Látni fogjuk, hol tartunk, látni fogjuk, mit és hogyan kell tovább erősíteni”. A megszerzett tapasztalatokkal jobb és erősebb lesz a honvédség, és erősebb honvédséggel erősebb lesz Magyarország is – tette hozzá.
A gyakorlatnak köszönhetően sokkal nagyobb lesz az összhang az államigazgatás egyes alrendszerei között, a katonák és a civil közszolgák jobban fogják érteni, hogyan és miben segíthetik egymást a közös feladatok megoldása érdekében. A szövetségi rendszeren belül is vizsgázik az összhang és a kommunikáció – mondta a honvédelmi tárca vezetője.
Török páncélozott harcjárműveket gyártanak majd Győrben