oktatás;hamisítás;tanárhiány;KRÉTA-rendszer;

- Nemcsak Szigetszentmiklóson, hanem egész Magyarországon üzemszerűen hamisíthatják a KRÉTA-rendszert a tanárhiány miatt

Rendszerszinten hazugsággal fedhetik el a sokkoló hiányt.

Korábban lapunk is megírta, hogy akkora a tanárhiány a szigetszentmiklósi Kardos István Általános Iskola és Gimnáziumban, hogy hamis adatokat tölthetnek fel a KRÉTA-rendszerbe is. A diákoknak esetenként alig vannak jegyeik, testnevelő tanár tart például fizika órát, vagy éppen énektanár magyart. Az RTL Híradó újabb riportjából most az derült ki, hogy a jelenség nem egyedi: más iskolákban tanító tanárok is arról beszéltek, hogy náluk is gyakori a hasonló hamisítás.

Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője a csatornának arról beszélt, hogy a szigetszentmiklósi eset kitudódása óta egyre többen keresik hasonló témában. „Nemcsak a most fókuszba került szigetszentmiklósi iskolában folyik ez a gyakorlat, hanem az egész magyar közoktatásban. (...) A szigetszentmiklósi eset egyáltalán nem egyedülálló, sőt országosan jellemző, hogy hamis adatként beírják rendes megtartott óráknak azokat is, amiket nem olyan kollégák tartanak, akiknek az adott tantárgyra megfelelő végzettségük van” – vonta le a következtetést.

Egy Pest-megyei gimnáziumban tanító pedagógus a csatornának arról beszélt, hogy az ő iskolájukban sem valós információk szerepelnek a KRÉTA-ban, a múlt félév eleje óta trükköznek.

„A helyettesítéseket úgy oldják meg, hogy akkor is szakszerű helyettesítést írnak ki, hogyha nem szakos megy be. Illetve azt az instrukciót kaptuk év elején, hogy ha bemegy valaki, akkor ne azt írja, hogy felügyelet, hanem azt, hogy gyakorlás”

– mondta.

Hasonlóról számolt be egy budapesti általános iskola tanára: mint jelezte, csak ritkán tudják megoldani a szakszerű helyettesítést, de a KRÉTA-rendszerben ennek sincs nyoma sem. „Van olyan fül, amit be lehet kattintani, hogy helyettesítés. Van olyan, hogy felügyelet, van olyan, hogy összevont felügyelet. Felügyelet csak akkor szokott bekerülni a KRÉTA-ba, hogyha nem tanár teszi meg mindezt, hanem pedagógiai asszisztens, aki tarthat tanórát. De ha nem szakos tanár megy be egy órára, akkor is helyettesítés kerül be a naplóba. Tehát a rendszerből nem lehet eldönteni, hogy tényleg megtörtént-e a szakórának a leadása” – magyarázta.

Egy másik budapesti iskola tanára pedig arról beszélt,

nekik már lehetőségük sincsen beállítani, hogy milyen helyettesítést tartottak.

A Klebelsberg Központ nem válaszolt az RTL megkeresésére.

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) bírósághoz fordul annak a magánszemélynek a képviseletében, akinek bejelentésére a rendőrség nem engedélyezte a békepártinak meghirdetett demonstráció megtartását.