tőzsde;MOL;harmadik negyedév;

Magasan ragadt a Mol-nyereség

Történetének második legnagyobb, 176 milliárd forintos harmadik negyedévi nettó eredményét érte el az év hetedik és kilencedik hava között a Mol – derül ki az olajcsoport tegnap közzétett, nemzetközi számviteli szabályok szerinti gyorsjelentésének egy mellékletéből.

Az összes negyedévi eredményt tekintve ez a harmadik legmagasabb. Számításunk szerint az első háromnegyedév összesített, 421 milliárdja szintén ezüstérmes. Üröm az örömben, hogy az értékek történetesen a tavalyi rekordszinteket múlják alul mintegy harmadával. A társaság és a befektetők által is kiemelten figyelt, 344,5 milliárdos, „újrabeszerzési árakkal becsült, tiszta, kamat-, adófizetés és leírások előtti” (EBITDA) nyereségről hasonlók mondhatók el. Tekintettel arra, hogy az első háromnegyedévi EBITDA-juk 744 milliárd forintra, vagyis több mint 2,1 milliárd dollárra rúg, éves ígéretüket az augusztusban tett, 2,5 milliárdról 2,8 milliárd dollárra emelték.

Adattáblázatuk tanúsága szerint a szénhirdogén-kitermelés hasonló EBITDA-értéke 73 százalékkal 69,5, míg a finomításé 44 százalékkal 166 milliárd forintra esett az előző év hasonló időszakához képest. Fogyasztói szolgáltatásoknak nevezett kiskereskedelmük 88 milliárdos negyedévi EBITDA-ja viszont, a benzin- és gázolajárstop tavaly decemberi eltörlésétől vélhetőleg nem függetlenül, 82 százalékos ugrás. Ugyane hatással magyarázható viszont az is, hogy negyedévi üzemanyagértékesítésük a teljes piac 1 százalékos növekedéséhez képest 13 százalékos visszaesést mutatott. A gázszállítás 74 milliárdos EBITDA-ja az előző évi időszak közel kétszerese. Bár július elsejével a Mol Mohu nevű leányvállalata koncesszió keretében átvette a hazai hulladékgazdálkodás szinte egészének irányítását is, annak eredményeit sem sajtóközleményük, sem pénzügyi táblázatuk nem részletezi.

Ehelyett a hangsúlyt inkább a különböző üzletágak piaci és szabályozási környezetének az előző negyedévhez viszonyított, kis mértékű javulására helyezik. Mindemellett változatlanul panaszkodnak az év első kilenc havában 374 milliárd forintra - több mint egymilliárd dollárra – rúgó „térségi kormányzati elvonásokra”. A Molnak a nemzetközi és az orosz olajár közötti különbség csökkenése is kedvezőtlen, mert EU-engedéllyel hozzájut utóbbi, olcsóbb termékhez is. Petrolkémiai üzletáguk szintén kedvezőtlenül teljesített. Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató üdvözölte a nehéz szabályozási környezet és a piaci nyomás ellenére fenntartott, jó teljesítményt. A külső környezet kedvezőtlen hatását a finomítói árrések javulása és az üzemanyagtermékeik iránti erős kereslet ellensúlyozta – fogalmazott. Az EBITDA-cél emelését válságálló, több lábon álló üzleti modelljüknek és hatékonyságuknak tudja be, ami ellensúlyozza az ingadozó, nehezen kiszámítható piaci és szabályozói tényezőket. Átalakulásukat a Kelet-Közép-Európa ellátásbiztonságát illető, megnövekedett elvárások figyelembe vételével folytatják.

Szakértők a „magasan ragadt” Mol-nyereséget az ország sokat vitatott gáz- és olajbeszerzési mozgástere tükrében is üdvözlik. A befektetők mindazonáltal kevéssé díjazták az anyagot: miközben a BUX közel fél százalékkal erősödött, az olajpapír ára hasonló mértékben csökkent.