csecsemőhalál;Heves megye;gondatlanságból elkövetett emberölés;Tarnazsadány;

„Tudtam én, hogy baj lesz szegénnyel, láttam, hogy a másik két gyerekem hogy fejlődött, és éreztem, hogy őneki van valamilyen baja”

Tarnazsadányban meghalt egy öt hónapos csecsemő. Az első hírek éhhalálról és alultápláltságról szóltak, de a helyiek szerint a család mindent megtett, hogy elkerülje a tragédiát.

A kiságy már az udvaron, kidobva. A telken egy hatalmas traktor, elfoglalja szinte az egész bejáratot, arra vár, hogy felpakolják rá a rengeteg szemetet, elvigyék. Tarnazsadányban vagyunk, vasárnap délelőtt. A novemberi napfény lágyan pásztázza a vakolatlan homlokzatot, s az egyszerű házat, ahol pénteken meghalt egy öt hónapos csecsemő. Az első hírek arról szóltak: éhen halt, és alultáplált volt, a boncolás eredményére azonban egyelőre várni kell, hogy kiderüljön, mi is volt a valódik ok. A Heves megyei rendőr-főkapitányság bűnügyi osztálya bejelentése szerint gondatlanságból elkövetett emberölés vétsége miatt nyomoz, ismeretlen tettes ellen.

Benyitunk a zár és kilincs nélküli kopott, málladozó festékű faajtón. A hosszú házban három helységben férfiak, nők, gyerekek, a belső szobában az ágyban mintha betakarózva aludna is valaki. A konyhai tűzhelyen kotyogóban kávé fő, üres lábasok mindenhol, nem látni az ebédkészítés nyomait. Tizenketten éltek itt egy háztartásban: a nagyszülők, a gyerekeik és az unokáik.

A családfő jöttünkre azt mondja, nem nyilatkoznak, fotózni sem engednek, még a házból is kimegy gyorsan. A nagymama és az édesanya azonban lassan, vonakodva elmondja, mi történt szerintük a kis Evanzselinnel. A törékeny kislány a nevét a népszerű Nanny McPhfee, a varázsdada című film egyik szereplőjéről kapta – árulják el – akinek sorsa a szegénységből fordult a boldogságba. Talán ilyen jövőt remélt a kicsinek az édesanyja is, akinek a négyéves Melodi és az alig másfél éves Alina után ő lett a harmadik gyermeke. A gyöngyösi kórházban született, 38 hétre, 2,2 kilogrammal, s az első hónapban szépen fejlődött, még három kilogramm felé is felment a súlya – mondják. Az anyatejes táplálása azonban nem tartott túl sokáig, 3-4 hét után az anyukának ahogy ő fogalmaz „begyulladt a csecse”, és már nem tudta szoptatni a csecsemőt. Először forralt bolti tejjel próbálkoztak, de mivel azt kihányta a gyerek áttértek a tápszerre.

– Először teljes áron váltottuk ki, aztán felírta az orvos, s akkor már kedvezményesen, ötezer forintért kaptuk. De hiába, mert állandóan fájlalta a hasát, sugárban hányt, a kis teste nem akart növekedni, csak a hasa puffadt fel állandóan

– idézik fel a nehézségeket. A védőnő hetente járt ki hozzájuk, és amikor látta, hogy nem hízik a gyerek, másik tápszert javasolt. Ez már szavaik szerint az alultápláltságnak megfelelő speciális étel volt, de olyan sűrű, mondják, hogy a kislány nehezen szívta ki a cumisüvegből.

– Tudtam én, hogy baj lesz szegénnyel, láttam, hogy a másik két gyerekem hogy fejlődött, és éreztem, hogy őneki van valamilyen baja. 

Orvoshoz is elvittük a gyöngyösi kórház szakrendelésére október közepén, Megnézték a reflexeit, és azt mondták, jöjjünk vissza október 27-én. Aznap azonban a két másik gyerek belázasodott, így jeleztem a helyi háziorvosnak, hogy nem tudjuk elvinni a kislányt. Ő azt válaszolta, hogy akkor majd kérnek egy másik időpontot – mondják. Erre azonban már nem került sor, Evanzselin november 10-én pénteken elhunyt.

A zömmel romák lakta, 1300 fős Tarnazsadány lakói felháborodtak azokon a híradásokon, hogy a kislány éhen halt volna.

– A családfő nálam dolgozott, kőműves munkákat végzett, rendes, tisztességes ember, még ha szerény körülmények között is élnek. Nem akarok róluk rosszat mondani, de nem is tudnék 

– mondja egy helyi vállalkozó, aki éppen több zsák krumplit és hagymát pakol ki a kocsijából. Egy másik, mezőgazdaságból és állattartásból élő férfi – akit a helyiek tréfásan csak II. Mészáros Lőrincként emlegetnek, miután állítólag üzeme átadásán közösen fotózkodott a nemzet nagyvállalkozójával – szintén a családot dicséri, szerinte kizárt, hogy nem adtak volna meg a kisgyerek mindent, amit meg kellett kapnia.

Koczka Ferenc a település fideszes polgármestere is megerősíti:

noha a család nehéz körülmények között él, a többgenerációs családban a felnőttek többsége dolgozik. A nagypapa kőműveseknél, a nagymama egy gyöngyösi gyárban, vagyis nincs arról szól, hogy nem tudták megvenni a szükséges tápszereket a kicsinek. 

Szerinte a bulvársajtó egy légből kapott hír alapján túlozta el a történetet, arra hivatkozva, hogy egy helyi, a rászorulókat támogató egyesület rakta fel a közösségi oldalára: éhen halt a kislány. Ám ennek a bejegyzésnek sehol nem találni nyomát. A falu vezetője szerint mindenképpen meg kell várni a boncolás eredményét ahhoz, hogy tisztán lássanak ebben az ügyben.

A falu összefogott a tragédiát szenvedett családért: a polgármesteri hivatal rendbe hozta náluk az áramszolgáltatást, kaput szereltettek fel, és odaküldték a település traktorát, hogy szállítsa majd el a szemetet. Volt, aki ruhákat, mások pénzt adtak, hogy segítsenek. A temetésről a család szeretne gondoskodni, s a roma hagyományok szerint a vigasztalást megtartják. A polgármester azt mondja, tanulniuk kell a történtekből, hogy elkerüljenek egy hasonló tragédiát, de ahogy fogalmaz:

 ha valakinek meg van írva a sorsa, azt semmilyen óvintézkedéssel nem lehet elkerülni.